انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

آخرین اخبار

خواننده آیرلیق امروز در خانه ابدی خود در کنار آهنگساز ترانه آرمید

اویان نیوز:فاطمه قنادی همسر مرحوم استاد علی سلیمی و اولین خواننده ترانه آیرلیق امروز در قطعه هنرمندان تبریز به خاک سپرده شد.
با توجه به اینکه خبر فوت این بانوی هنرمند آذربایجانی در رسانه ها و مطبوعات استانی و سراسری انعکاسی نداشته است لذا مراسم خاکسپاری مرحومه قنادی همسر مرحوم استاد سلیمی با حضور جمع اندکی از هنرمندان آذربایجان و فرزندان مرحومه برگزار گردید. بعد از اتمام مراسم خاکسپاری آقای اروج امیری با گفتن شعری به سخنرانی در مورد شخصیت مرحومه خانم قنادی و زندگی ایشان پرداخته و ترانه آیرلیق را نماد انسان دوستی و صلح خوانند که از لحاظ شعر و موسیقی بی نظیر می باشد این مراسم با اجرای موغام وترانه آیرلیق استاد اسماعیل کریم پورکه با همصدایی حضار همراه بود به پایان رسید.
مرحومه فاطمه قنادی به سال۱۹۲۰ میلادی در تفلیس متولد شد. پدرش آقا مهدی قنادی از اهالی شبستر بود که در تفلیس به کار حلواپزی مشغول بودو مادرش نیز از ارامنه تفلیس بود. بعد از عزیمت به ایران در تهران با استاد علی سلیمی در کلاس موسیقی آشنا و با هم ازدواج نمودند که حاصل این ازدواج دو فرزند به نامهای یاشارو سئویل می باشد.مرحومه قنادی عمری را در خدمت به موسیقی آذربایجانی گذرانید. برای اولین بار ترانه مشهور آیرلیق را که آهنگساز آن استاد سلیمی بود را اجرا نمودند.ایشان نوازنده ماندولین بودند و همچنین آشنایی کامل با هنر نمایش داشته اند و اولین کسی بودنند که نقش ماهی سیاه کوچولو در داستان صمد بهرنگی را با صدای خود اجرا نمودند.فاطمه قنادی دوشنبه شانزدهم بهمن ماه به علت کهولت سن در سن نود سه سالگی بعد از قریب به پانزده سال(آیرلیق) دوری از همسر در کنار مزار استاد آرام گرفت.روحش شاد .

به نقل از وبلاگ محمد علیمرادی

درباره این مطلب نظر دهید