انتخاب زبان

آخرین اخبار

خوی: همایش نکوداشت «پرویز یکانی زارع» برگزار شد

yekani

اویان نیوز: همایش نکوداشت «پرویز یکانی‌ زارع» توسط انجمن نویسندگان و موسسه فرهنگی «گونه باخان» خوی با حضور سخنرانان و فرهیختگانی از تهران، تبریز، ارومیه و خوی برگزار شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از آناج، روز پنجشنبه ۲۵دی۹۳ همایش نکوداشت استاد پرویز یکانی زارع با همت انجمن نویسندگان شهرستان خوی و موسسه فرهنگی «گونه باخان اوجاغی» با حضور تعدادی از اهالی فرهنگ آذربایجان و مسئولان فرهنگی شهرستان خوی برگزار شد.

در این همایش قدیر محمدی رئیس آموزش و پرورش خوی، بهروز نصیری پژوهشگر تاریخ، حسین سیوانی اصل فرماندار خوی، علیرضا ذیحق نویسنده و محقق، حمید سفیدگر شهانقی پژوهشگر و مشاور فرهنگی مدیر کل ارشاد آذربایجان شرقی، استاد پرویز یکانی، حاج منصوراکبری قاری قرآن و رئیس  اداره ارشاد اسلامی شهرستان خوی، بهرام صاحبدل از اعضای انجمن نویسندگان خوی و مهندس محمد عباسپور از فعالین فرهنگی شهرستان خوی سخنرانی کردند.

علیرضا صرافی فولکلورشناس که برای سخنرانی دعوت شده بود که نتوانسته بود در مراسم حضور پیدا بکند و مقاله‌ای را فرستاده بود که به دلیل ضیق وقت خوانده نشد.

همچنین محمد رحمانی‌فر  نویسنده و مترجم که از تبریز برای ارائه مقاله به خوی آمده بود به دلیل کمبود وقت نتوانست سخنرانی داشته باشند. محمدباقر جعفرزاده استاد خط و خوشنویسی ایران، دکتر علیرضا لطفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی، نصرا…پور شهردار شهر فیرورق و دکتر حبیب صمدزاده از شرکت‌کننده گان در مراسم بودند.

مراسم با قرائت آیاتی از قرآن مجید با تلاوت عسگر نوری و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. بعد از پخش سرود؛ عباس نعیمی مجری برنامه ضمن خوش‌آمدگوئی به مهمانان، مهندس قدیر محمدی رئیس آموزش و پرورش شهرستان خوی را برای سخنرانی دعوت کرد.

وی، منابع انسانی بزرگان فکری برخاسته از خوی را یکی از بزرگترین محورهای توسعه خوی دانستد که در صورت بهره گیری از آنها می تواند راهگشای موانع باشد.

وی همچنین از تصمیم برای تبدیل مدرسه خسروی شهرستان خوی به گنجینه آموزش و پرورش خوی خبر داد.

بهروز نصیری استاد تاریخ و نویسنده کتابهای “شمس تبریزی و دارالصفای خوی، فرهنگ نام آوران خوی، نامه مورخین، مساجد و اماکن باستانی خوی”، دومین سخنران نکوداشت بود که ضمن اشاره به سابقه آشنایی چندین دهه با استاد یکانی، آثار استاد را معرفی کرد.

دکترحسین سیوانی فرماندار خوی سخنران بعدی بود که ضمن اشاره به قصدش از حضور در مراسم که ادای احترام به مقام استادی استاد یکانی زارع بود و نه سخنرانی، نقش نخبگان علمی و فرهنگی را در رشد و توسعه منطقه مهم و اساسی دانست.

سخنران بعدی مراسم، نویسنده و پژوهشگر حوزه فولکلور، علیرضا ذیحق سردبیر مجله اینترنتی مارال و صاحب آثاری چون “عروس نخجوان، آیاقلانمیش قارلار، اورمولو ماحمود، قانتورالی و سَلجان، سَدَت و صیاد، عاشیق غریب ایله شاه صنم، شاهزاده بهرام، غلام حیدر، آهولار و یاهولار، خوی ناغیل‌لاری و …” بود. وی با اشاره به نقش استاد یکانی در معرفی آثار فرهنگ شفاهی آذربایجان، زندگی استاد را راهنمای خوب و بی‌بدیل نویسندگان جوان آذربایجانی دانستند.

حمید سفیدگر شهانقی مشاور فرهنگی مدیر کل ارشاد آذربایجان شرقی، نویسنده، پژوهشگر فولکلور و صاحب آثاری چون “زنجیره سئودا، ترانه‌های کار در آذربایجان، جشن شب یلدا در ایران، دنیای شهریار، شرح احوال و آثار شاعران و نویسندگان ایران و جهان، عنصر جذابیت در موسیقی رسانه، موسیقی عاشیق های آذربایجان، نوازش های کودکان ایران، لالایی های کودکان ایران” با اشاره بر پیشینه تاریخی و فرهنگی خوی، بر لزوم برگزاری چنین بزرگداشت‌هایی برای معرفی اساتیدی همچون استاد یکانی، به منظور شناساندن نیروهای فرهنگی و اجتماعی منطقه به نسل جوان تأکید کرد. وی همچنین از مسئولین شهری خواست اسامی با مسمایی چون اسامی اساتید بنام فرهنگی چون استاد یکانی را برای نامگذاری اماکن، میادین و خیابانهای جدید شهر انتخاب کنند.

بعد از سخنرانی دکتر شهانقی، گروه موسیقی لاچین به اجرای موسیقی آذربایجانی پرداختند که مورد استقبال گرم حاضرین قرار گرفت. بعد از موسیقی استاد پرویز یکانی زارع به سخنرانی پرداخت. استاد که تحت تأثیر فضای موجود قرار داشت ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران مراسم نکوداشت، در مورد جایگاه زبان و فرهنگ، و تقسیم‌بندی زبانهای دنیا، همچنین تأکید بر لزوم توجه به زبان ترکی آذربایجانی ایراد سخنرانی کرد.

آخرین قسمت برنامه اهداء تندیسی از طرف انجمن نویسندگان خوی و مؤسسه فرهنگی گونه‌باخان اوجاغی  به استاد و سخنرانان بود. تابلوی فرش پرتره ستارخان که توسط هنرمند توانمند خویی آقای کوره‌پز بافته شده بود به استاد یکانی اهدا شد.

 ———–

گزارش از: عباس نعیمی

سابقه ی خبر در اویان نیوز:

خوی: همایش نکوداشت «پرویز یکانی زارع» برگزار می‌شود

درباره این مطلب نظر دهید