انتخاب زبان

آخرین اخبار

دادگاه تجدیدنظر حسین علی‌محمدی و طه کرمانی برگزار شد

حسین-طه

اویان نیوز: صبح امروز جلسه رسیدگی به درخواست تجدیدنظرخواهی دو نفر از فعالان مدنی آذربایجانی در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

بنا به اطلاع اویان نیوز، یکشنبه ۲۰دی۹۴ جلسه دادرسی درخواست تجدیدنظرخواهی حسین علی‌محمدی و طه کرمانی در شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر دادسرای استان آذربایجان شرقی در مجتمع قضایی تبریز برگزار و ضمن اعلام پایان جلسه دادرسی از اعلام متعاقب رأی دادگاه خبر داد.

در این جلسه دادگاه وکلای این فعالان ضمن رد اتهامات مطرح شده اساس پرونده و طرح اتهامات را «متاثر از فشار نهادهای امنیتی» دانسته خواستار «ارائه ادله و استنادات» در خصوص موارد اتهامی مطروحه شدند.

جعفر افشارنیا و امیر بخشی وکلای این فعالان هویت طلب ضمن ارائه لایحه دفاعی به دادگاه با جلب توجه هیأت قضایی دادگاه به «عدم وجود کوچکترین مستندات در خصوص اتهامات» و «تاکید صِرف بر اعترافات بازداشت‌شدگان در دوران بازداشت انفرادی اداره اطلاعات»، حکم صادره را در منافات آشکار با قوانین قضایی کشور اعلام کردند.

حسین علی محمدی و طه کرمانی روز ۱۳آبان۹۲ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و پس از نزدیک به ۶ ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.

حمید باقرپور ریاست شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز حسین علی محمدی و طه کرمانی را به اتهام «توهین به مقدسات اسلامی» و «تحریق اموال عمومی به قصد مقابله با حکومت اسلامی»، به ۱۰ سال حبس در مرحله بدوی محکوم کرده بود.

ایشان پیش‌تر نیز به «اتهام تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری»، به دلیل نشر مطالبی در نشریه «سوسما» و وبلاگ «سوسوزگول»، از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز، به ٣ سال حبس محکوم شده بودند که در دادگاه تجدید نظر نیز عیناً تأیید شد.

حسین علی محمدی روز ۱۰اسفند۹۳ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و برای اجرای حکم محکومیت خود به زندان تبریز منتقل گردید.

حسین علی محمدی‌ از ناراحتی چشمی رنج می برد و به دلیل مشکل در قرنیه چشم می بایست از عینک «یو وی» و قطره های چشم استفاده نماید. وی برای درمان ناراحتی چشمی خود درخواست انتقال دارو از خارج زندان را کرده بود با کارشکنی مسئولان زندان مانع از ورود داروهای چشمی وی شده و روند درمان بیماری چشمی این فعال هویت طلب را با مشکل مواجه ساخته اند.

در تیر ماه۹۴ سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای اظهار نگرانی کرده که حکم ۱۰ سال زندان حسین علی‌محمدی‌الوار و سیَد‌طه کرمانی «غیر قابل توجیه» و با «اهداف سیاسی» و «براساس اعتراف زیر شکنجه» صادر شده است.

سازمان عفو بین الملل ضمن در خواست آزادی فوری برای آنها، احکام صادره برای حسین علی محمدی و طه کرمانی را مصداق نقض حقوق بشر دانسته و درخواست کرده که «شکنجه های وارده و سایر بدرفتاری های حین بازجویی» مورد بررسی بی طرفانه قرار گیرد و افراد مظنون «در صورت وجود مدرک قابل قبول » به دادگاه معرفی شوند.

پیشتر حسین علی محمدی روز ۲۱شهریور۹۲ در جریان دیدار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز و ملوان بندرانزلی به همراه  فرزاد مهدوی(آلتای) از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از یک روز بازداشت به قید وثیقه ملکی آزاد شد.

در آن زمان ماموران امنیتی هنگام بازداشت حسین علی محمدی در ورزشگاه یادگار امام تبریز وی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند؛ در اثر این ضرب و شتم آثار کبودی و التهاب در گردن و کمر این فعال آذربایجانی تا چند روز بوضوح قابل مشاهده بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

کارشکنی مسئولان زندان تبریز با انتقال داروی چشم حسین علی محمدی

بیانیه سازمان عفو بین الملل درباره حکم ۱۰ سال زندان حسین علی محمدی و طه کرمانی

صدور حکم ضبط وثیقه طه کرمانی قبل از پایان دادرسی

پرونده حسین علی محمدی و طه کرمانی به دادگاه تجدیدنظر باز پس فرستاده شد

تبریز: دیدار فعالان آذربایجانی با خانواده حسین علی محمدی

پرونده حسین علی محمدی و طه کرمانی از دادگاه تجدید نظر به دادگاه بدوی ارجاع داده شد

 ۲۶سال زندان برای دو فعال مدنی آذربایجانی

سوابق خبری تا اردیبهشت ۹۴

درباره این مطلب نظر دهید