انتخاب زبان

تاریخ

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

دانشجوی آذربایجانی تهیه کننده سریال حریم سلطان را به دادگاه فراخواند

herim sultan

اویان نیوز : در سریال حریم سلطان (صده پرشکوه) امپراطوری صفوی به عنوان یک دولت فارسی زبان به تصویر کشیده شده بود.

به گزارش روزنامه خبر تورک، چاپ ترکیه، در سریال حریم سلطان (صده پرشکوه Muhteşem Yüzyıl) امپراطوری صفوی به عنوان یک دولت فارسی زبان به تصویر کشیده شده بود.

این امر سبب شد تا یک دانشجوی آذربایجانی ایرانی در حال تحصیل در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه آنکارا، با طرح شکایتی مبنی بر اینکه “امپراطوری صفوی، یک دولت ترک زبان و علوی مذهب است” به دادگاه شکایت کند.

در ۱۱۵ مین بخش از سریال حریم سلطان که در کانال تلویزیونی استار پخش می شود و از محبوبیت فوق العاده ای در سراسر خاورمیانه برخوردار است، در رابطه با فارس زبان بودن امپراطوری صفوی دیالوگهایی وجود دارد که این گفتگوها در طرح شکایت دانشجوی آذربایجانی مورد استناد قرار گرفته است.

این دانشجوی آذربایجانی از ایران که “محبوب امراهی” نام دارد با طرح شکایتی در نزد دادستان کل دادگاه جمهوریت در آنکارا، تهیه کننده سریال حریم سلطان را به انکار تاریخ و تحریف حقایق متهم کرده است.

در بخشی از متن شکایت نامه اقای امراهی چنین آمده است: در ۱۱۵ مین قسمت این سریال، امپراطوری صفوی به طور صریحی یک دولت فارس زبان معرفی می شود. من مدعی هستم که این امر بصورت واضحی به معنای انکار حقایق تاریخی آذربایجان می باشد. به این ترتیب به عنوان یک ترک آذربایجانی اهل ایران از شرکت سازنده این سریال شاکی هستم.”

در همین رابطه پروفسور دکتر “ایلبر اورتایلی” که خود زبان فارسی را نیز به خوبی می داند در گفتگو با رسانه ها اظهار داشته است: امپراطوری صفوی از میان ترکهای آذربایجان برخاسته است. همه میدانیم که شاه اسماعیل به زبان ترکی اشعار متعددی دارد. من معتدقم که این شکایت با پیروزی شاکی ختم خواهد شد.

همچنین پروفسور دکتر “ابراهیم اتم آتنور” در این رابطه معتقد است: امپراطوری صفوی سلسله ای است که از جانب ترکمنان فزلباش تاسیس شده است. برخی از شهروندان ما به دلیل کم اطلاعی می پندارند که همه حکومتهای تاسیس شده در ایران از قوم فارس هستند در حالیکه این یک اشتباه بزرگ تاریخی است. این در حالی است که تا سال ۱۹۲۴ سلسله های ترک زبان بر ایران حکومت کرده اند.

“مصطفی ارمغان” مدیر مسئول نشریه تاریخی- تخصصی “درین تاریخ” نیز گفته است: می توانیم بگوییم که امپراطوری صفوی در ایران پس از شاه اسماعیل، نخست مذهب علوی و سپس مذهب ۱۲ امامی را برگزید.

منبع : ت . ر . ت  فارسی

درباره این مطلب نظر دهید