انتخاب زبان

آخرین اخبار

دستور روحانی برای تدریس زبان‌های تُرکی و کُردی در مدارس

001485

اویان نیوز: علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، از صدور دستور دولت به آموزش و پرورش برای آموزش زبان‌های زبان‌های تُرکی و کُردی در مدارس خبر داد.

به گزارش اویان نیوز، یونسی عصر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در پیرانشهر افزود: «دولت دستور داده که زبان های محلی کُردی و تُرکی در مناطقی که زبان اصلی مردم محلی این زبان هاست، در مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود.»

وی اضافه کرد: «این طرح در مدارس استان کردستان اجرا شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت در دیگر مناطق کشور نیز اجرا می شود».

به نوشته رادیو فردا، در همین زمینه حسن روحانی، نیز که در جریان سفر خود به استان آذربایجان‌ غربی، وعده داد که دولتش در شماری از شهرهای ایران، مراکز آموزش زبان مادری به راه خواهد انداخت.

روحانی روز سه‌شنبه گفت که «قرار است مراکزی در کردستان، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و… تاسیس شود که مردم بتوانند زبان مادری خود را به‌ خوبی بیاموزند.»

به گفته وی، دولت برای اجرایی کردن این طرح که در اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن اشاره شده، در حال مذاکره با وزارت آموزش و پرورش است.

بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است».

حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری نیز وعده داده بود که تدریس رسمی زبان مادری اقوام مختلف ایرانی از جمله تُرکی، کردی و عربی در مدارس و دانشگاه‌ها را اجرایی کند.

این طرح که از سوی شماری از اعضای فرهنگستان فرهنگ و ادب فارسی با مخالفت روبه‌رو شد، سرانجام در اسفندماه سال ۹۳ به صورت آزمایشی در مدرسه‌ای در شهر سقز در کردستان آغاز شد.

درباره این مطلب نظر دهید