انتخاب زبان

آخرین اخبار

دفع پسماندهای بیمارستانی کلیبر در روستای ماهاس/گزارش تصویری

keleyber-zibil (14)

اختصاصی اویان نیوز: دفع غیراصولی پسماندهای بیمارستانی کلیبر در روستای ماهاس، اهالی این روستا را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.

به گزارش اویان نیوز، رهاسازی پسماندهای بیمارستانی همراه با زباله های شهری در روستای ماهاس کلیبر، آلودگی مراتع و زمین های کشاورزی، بروز بیماری های عفونی و پوستی، همچنین مرگ احشام را در پی داشته است.

رهاسازی غیراصولی و غیر بهداشتی پسماندهای بیمارستانی و زباله های صنعتی، علاوه بر آلودگی های زیست محیطی و آلودگی سفره های آب زیر زمینی، خطر گسترش برخی از بیماری ها را در پی دارد اما شهرداری کلیبر بدون توجه به این موضوع، چند سالیست به رهاسازی این زباله ها در مراتع روستای ماهاس اقدام می نماید.

اعتراض ها و نامه نگاری های زمین داران و اهالی روستا نیز تا به امروز بی پاسخ مانده است.

دهیار پیشین روستای ماهاس با اشاره به عدم توجه مسئولان به این معضل به اویان نیوز گفت: در این چند سال، چندین بار به دیدار شهردار و فرماندار کلیبر رفته و مراتب اعتراض خود را به آنها اعلام نموده و با نامه نگاری های متعدد، خواستار حل این معضل شده ایم اما این اقدامات تا به امروز نتیجه ای در پی نداشته است، حتی چندین بار طوماری با امضای کلیه اهالی روستا، نوشته و به شهرداری و فرمانداری کلیبر داده ایم که این اقدامات نیز بی پاسخ مانده است.

وی اضافه کرد: پس از قطع امید از مسئولان، با اهالی روستا در فروردین ماه امسال، راه کامیون های حامل زباله را سد کرده و مانع تخلیه زباله ها در مراتع شدیم ولی پس از چند روز، شهرداری دوباره زباله ها در این محل تخلیه کرد.

یکی از اهالی روستا نیز با اشاره به افزایش بیماری های پوستی و عفونی در منطقه، گفت: زباله ها سبب آلودگی آبها شده اند، دیگر چشمه های اطراف غیر قابل استفاده می باشند، تعدادی از اهالی روستا به بیماری های پوستی دچار شده و عفونت ریه نیز در کودکان روز به روز افزایش می یابد.

این فرد اضافه کرد: مردم روستا از ترس آلودگی، حتی احشامشان را نیز دیگر به چراگاه‌های نزدیک آنجا نمی برند، ما نمی دانیم وظیفه بیمارستان ها و مراکز درمانی، حفظ و تامین سلامت شهرواندان است یا آلوده کردن محیط زیست و بیمار کردن مردم؟

در این میان یکی از کارکنان شهرداری دفع پسماندهای بیمارستانی را وظیفه مراکز درمانی دانسته و به اویان نیوز گفت: جمع آوری و دفع اصولی پسماندهای بیمارستانی بر عهده تولیدکنندگان(بیمارستان ها) می باشد، تا زمانیکه بیمارستان و مراکز درمانی با بستن قرارداد با شرکت های خصوصی این کار را انجام ندهد ما مجبور به دفع آنها همراه با زباله های شهری هستیم.

وی همچنان گفت: زباله های عفونی بیمارستان باعث شده است که چندین خدمه ما نیز دچار بیماری های پوستی شوند و حتی بعضی از آنها حاضر به جمع آوری این نوع زباله ها نیستند.

یکی از مسولان بیمارستان کلیبر نیز در این باره گفت: چندین بار اهالی روستا مستقیما به اینجا مراجعه کرده و با رئیس بیمارستان دیدار کرده اند، حتی یکبار والدین یکی از کودکان که به دلیل عفونت ریه های کودکش به بیمارستان آمده بود، به اتاق رئیس بیمارستان رفته و مراتب اعتراض خود را به رییس بیمارستان رساند که این موضوع به درگیری های لفظی بین طرفین انجامید.

وی در ادامه گفت: تنها پسماندهای بیمارستانی موجب بروز بیماری ها و آلودگی های نیستند، تخلیه زباله های شهری را نیز دلیل دیگر این معضل می باشد.

پسماندهای بیمارستانی شامل پسماندهای عفونی، پسماندهای پاتولوژیک، اجسام تیز و برنده، پسماندهای دارویی، کپسول های حاوی گازهای پرفشار و پسماندهای حاوی فلزات سنگین هستند که رهاسازی آنها در محیط زیست، علاوه بر آلودگی های زیست محیطی و آلوده کردن سفره های آب زیر زمینی، خطر گسترش برخی از بیماریها را در پی دارد.

keleyber-zibil (14)

keleyber-zibil (2) keleyber-zibil (3) keleyber-zibil (4) keleyber-zibil (5) keleyber-zibil (6) keleyber-zibil (7) keleyber-zibil (8) keleyber-zibil (9) keleyber-zibil (10) keleyber-zibil (11) keleyber-zibil (12) keleyber-zibil (13) keleyber-zibil

درباره این مطلب نظر دهید