انتخاب زبان

آخرین اخبار

دفن خودسرانه یک شهروند بهایی اهل تبریز در حوالی میاندوآب

poorandokht-misaghi

اویان نیوز: پوراندخت میثاقی شهروند بهایی ساکن تبریز پس از فوت توسط نیروهای دولتی و به طور خودسرانه در گورستانی دورافتاده در حوالی میاندوآب دفن شد. نیروی های دولتی پس از گذشت یک هفته از تدفین با اصرار خانواده، محل دفن را به بازماندگان گفته اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از هرانا، پوراندخت میثاقی شهروند بهایی روز ۲۲ تیرماه سال جاری در شهر تبریز فوت کرد.

یکی از فرزندان این شهروند بهایی در گفتگو با هرانا گفت: «از آنجا که درگذشتگان بهائی اجازه نداشتند در محل شستشوی آرامگاه عمومی تبریز (وادی رحمت) شستشو شوند، مقدمات دفن طبق آئین بهایی در منزل و توسط خانواده و اقوام صورت گرفت.»

وی در ادامه افزود: «سپس به مسئولان در وادی رحمت اطلاع داده شد. آنها گفتند حق ندارید و نداریم در وادی رحمت دفن کنیم. ما خودمان می آییم و تحویل می گیریم و در مقابل سوالات متعدد فقط سکوت کردند و در انتهای مکالمه گفتند به شما مربوط نیست کجا میبریم و کجا دفن می کنیم و در مقابل اعتراض خانواده بسیار توهین آمیز پاسخ داده و گفتند که ما به زور متوسل می شویم. خانواده در نهایت ناچاری جسد را تحویل مسئولان دادند.»

این عضو خانواده میثاقی در مورد قوانین آئین بهایی در مورد دفن فوت شدگان پیرو این آیین توضیح داد: «علت اصرار ما مبنی بر دفن در تبریز، قانون و حکم مذهبی ماست که شخص در گذشته حداکثر باید در فاصله یکساعت از محل مرگ دفن شود و دفن باید در صندوق (تابوت) صورت گیرد.»

وی با بیان «مصادره شدن جسد» در ادامه تاکید کرد: «بعد از حدود یک هفته به خانواده اطلاع داده شد که ما جسد را در نقطه ای نزدیک شهر میاندوآب دفن کرده ایم. میتوانید از هم عقیده ای های خود محل و آدرس را سئوال کنید. خانواده به سرعت عازم میشوند. محل مورد اشاره زمین بایر دورافتاده سنگلاخی در جاده ای دور افتاده بود. این محل بدون دیوار و هیچگونه امکانات است. در این محل تا دفن مادر سی و هفت فرد دیگر نیز دفن شده اند. زمین این گورستان به قدری سنگلاخ و شور است که امکان کاشت درخت هم وجود ندارد.»

این شهروند بهایی در پایان تصریح کرد: «در ضمن دستور داده شده بود که فقط ده نفر حق دارند به سر مزار مادر بروند.»

پوراندخت میثاقی، همسر آقای الله وردی میثاقی ممقانی از جان باختگان سال ۱۳۶۰ بود که در شب هفتم مردادماه ۱۳۶۰ به اتفاق هشت شهروند بهایی دیگر بعد از سپری کردن ۱۶ ماه زندان، اعدام شد.

سابقه خیر در اویان نیوز:

ممانعت از دفن یک شهروند بهایی در تبریز

تبریز: ممانعت از دفن یک شهروند بهایی

اجساد دو شهروند بهایی توسط مامورین و بدون اطلاع خانواده دفن شد

تبریز: ممانعت از دفن یک نوجوان بهایی

درباره این مطلب نظر دهید