انتخاب زبان

آخرین اخبار

دومین "جشنواره عاشیقلار" کلید خورد

75765-240x137

اویان نیوز: دومین جشنواره سراسری موسیقی با حضور افراد راه یافته به بخش مسابقه و علاقمندان، امروز در فرهنگسرای الغدیر شروع به کار کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از آناج، سیدرضا علوی در آیین شروع به کار این جشنواره ضمن تشکر از عموم هنرمندانی که برای دومین بار به این جشنواره اعتماد کردند، گفت: دبیرخانه جشنواره از استمرار این جشنواره که تنها با اعتماد عاشیق ها و هنرمندان وارسته این رشته همراه بود به خود می بالد و امید آن را دارد که بتواند زمینه ای برای اعتلا و ارتقای آن در ادوار آتی را فراهم سازد.

وی افزود: همچنین امیدواریم که عاشیق ها نیز بتوانند حرف ها و سخن های خفته اعصار را تداعی و معنی کنند تا ارزش های سالها و عصرهای کهن به جامعه امروز ما بازنمایی شود.

دبیر جشنواره دوم منطقه ای عاشیقلار با اشاره به مزین شدن این جشنواره به نام “خسته قاسیم تیکمه داشلی“، ضمن معرفی مختصری از زندگی وی در قرن ۱۷ گفت: خسته قاسیم عارفی بود که به دلیل توجه بی بدیلش به مبنانی عرفانی به جایگاهی ارزنده و کم مثال در سپهر عرفانی رسیده بود و هنگام بازگشتش از نقطه مطلق عرفانی، با ساز به میان مردم بازگشت.

علوی خاطر نشان کرد:  عاشیق ها همگی از این راه بازگشته اند و در آن نقطه متعالی عرفانی تجارب فراوانی را کسب کرده اند.

وی ساز آشیقی را دارای جایگاهی ارزنده در میان مردم و هنرمندان حوزه آشیق دانست و خطاب به آشیق های حاضر در این جشنواره گفت: امید داریم که همه شما نیز این مراحل را تجربه کنید و کلام و سازتان از عرفان معطر گردد.

دبیر دومین جشنواره منطقه ای عاشیقلار ضمن تاکید بر ضرورت توجه به این مساله اضافه کرد: عاشیق ها باید سواد حرفه ای خود را تقویت کنند و در راستای اثبات آن برآیند و آن را در راستای حکمت و عرفان به کار گیرند.

وی ادامه داد: به دنبال استقبالی که از این جشنواره در دوره ی نخست شد تصمیم گرفتیم جشنواره دوم را به صورت منطقه ای در بین استان های شمال غرب کشور برگزار نماییم تا زمینه برگزاری آن در دوره های بعدی به صورت سراسری حتی بین المللی محقق شود.

وی از داوران خواست ضمن توجه به مسایل داوری و جزییات آن نسبت به آموزش نکات ریز اجراها به هنرمندان شرکت کننده اقدام نمایند تا هدف اصلی این جشنواره یعنی پرورش استعدادهای نو و تربیت چهره های توانمند برای آینده ی موسیقی عاشیقی محقق شود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

اولین دوره موسیقی آشیقی جوانان در زنجان برگزار شد

جشنواره عاشیقلار ، فرصتی برای بازبینی داشته‌های تاریخی

آشیق “چنگیز مهدی‌پور” نشان درجه یک هنری ایران را کسب کرد

بناب: هشتمین جشنواره «عاشیقلار» به کار خود پایان داد

انتشار کتاب موسیقی عاشقی تبریز در ترکیه

تبریز: برگزاری دومین جشنواره موسیقی آشیقی

جشنواره موسیقی عاشیقی بهار سسی در خوی به کار خود پایان داد

موسیقی عاشیقی زنجان

درباره این مطلب نظر دهید