انتخاب زبان

آخرین اخبار

ديدار جمعى از فعالين حركت ملى آذربايجان با بهمن خالقى

اختصاصی اویان نیوز:به مناسبت آزادى بهمن خالقى از زندان مراغه، جمعى از فعالین حرکت ملى آذربایجان روز یکشنبه۶اسفند۹۱ با این فعال ملی – مدنی آذربایجانی، در منزل شخصى وی دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز،در این دیدار که با حضور جمع کثیرى از فعالین حرکت ملى در منزل شخصى بهمن خالقى برگزار شد وی از وضعیت اسفبار زندان مراغه به شدت انتقاد کرد و خواستار رسیدگى هر چه سریعتر مسئولین امر، به این مهم گردید. بهمن خالقی در مورد وضعیت بهداشتى زندان مراغه نیز چنین توضیح داد: ” زندان مراغه داراى ۴ بند است. من را به بند ۳ این زندان که داراى ۸ اتاق است، انتقال دادند. در اتاقى که من در آن بودم ۲۸ تخت وجود داشت که به علت ازدیاد زندانیان و بیشتر بودن آمار زندانیان از حداکثر ظرفیت این اتاق‌ها، عده‌ى زیادى در راهروها به صورت کف‌خواب مى‌خوابیدند تا آن‌جا که بعضى مواقع در آمارهاى روزانه تا ۷۸ نفر آمار زندانى در هر اتاق وجود داشت. وضعیت بهداشتى زندان مراغه نیز بسیار ناسالم و در شرایط غیر انسانى است و از نکات قابل توجه دریافت پول از زندانیان براى امور بهداشتی زندان مى‌باشد.”
بهمن خالقى در توضیح بازداشت خود، با ذکر این نکته که اعتراض علیه سیاست خارجه‌ى ایران در قبال مناقشه‌ى قاراباغ سرمنشا اصلى تولد جنبش دانشجویى آذربایجان بوده است، افزود: ” دفاع از مسئله‌ى قاراباغ، وظیفه‌ى ملى و اخلاقى حرکت ملى آذربایجان است و همواره انتقاد از روابط ایران و ارمنستان یکى از ارکان اصلى در بیدارسازى ملت آذربایجان بوده است.”
وی همچنین از انتقال خود به همراه داوود عظیم‌زاده به زندان مراغه خبر داد. داوود عظیم‌زاده هم‌اکنون در بند ۱ زندان مراغه در بازداشت مى‌باشد. بهمن خالقى در مورد وضعیت حجت‌الاسلام عظیمى قدیم نیز افزودد: ” با حجت‌الاسلام عظیمى به مدت یک هفته در زندان ویژه‌ى روحانیت تبریز بودم. ایشان از روحیه‌ى بالایى برخوردار بودند و همواره به ادامه‌ى راه حق‌طلبى‌خود تاکید مى‌کردند.”
در پایان بهمن خالقى با تبریک روز جهانى زبان مادرى، بر مبارزات به حق ملت آذربایجان در راستاى احقاق حقوق ملى، تاکید کرد.
بهمن خالقى مدیر کتابفروشى ایشیق در شهرستان بناب، ۲۴ دى ماه پس از اعتراضات اخیر در شهرستان مراغه به روند روبه رشد روابط ایران و ارمنستان در منزل شخصى خویش بازداشت گردیده بود.
پس از بازجویى‌هاى مقدماتى در شهرستان بناب، ایشان براى‌تکمیل پرونده به اداره‌ى اطلاعات تبریز انتقال داده مى‌شوند. بهمن خالقى در اداره‌ى اطلاعات تبریز در اعتراض به بازداشت غیرقانونى خود و عدم دسترسى به پزشک(چشم راست وی تحت معالجه‌ى پزشک قرار دارد و هم‌اکنون به دلیل تاخیر در مداوا دچار عفونت شدید شده است.) به مدت ۲۰ روز در اعتصاب غذا به سر برده‌ و در پى این اعتصاب غذا وضعیت جسمانى وی به شدت وخیم بوده است. وى پس از اتمام مراحل بازجویى ابتدا به زندان ویژه‌ى روحانیت و سپس به زندان مراغه منتقل مى‌شود و در نهایت روز چهارشنبه ۴اسفند۹۱ پس از تحمل ۴۰ روز بازداشت به صورت موقت و با قرار وثیقه آزاد مى‌شود.
مامورین امنیتى پس از دستگیرى وی، با ورود غیرقانونى به کتابفروشى ایشیق، کامپیوتر و وسایل شخصى این فعال آذربایجانى را با خود برده‌اند و در هنگام آزادى، وی را تهدید به پلمپ کتابفروشى نموده‌اند. در حال حاضر و پس از آزادى بهمن خالقى از زندان، صاحب مغازه‌ى ایشان به بهانه‌هاى واهى و تحت فشار نیروهاى امنیتى در صدد لغو غیرقانونى اجاره‌نامه مى‌باشد.
شایان ذکر است پیشتر در سال ۱۳۸۴، بهمن خالقى پس از انتشار چندین شماره‌ى نشریه‌ى فرهنگى- اجتماعى صاباحیمیز ( فرداى ما) از سرپرستى نمایندگى این نشریه در بناب لغو امتیاز گردیده بود.
بهمن خالقى سال‌ها در عرصه‌ى پخش و توزیع کتاب در شهرستان بناب فعالیت نموده‌ است. ایشان در مصاحبه با روزنامه‌ى ۵۲۵ چاب باکو، هدف فعالیت فرهنگی در عرصه‌ى کتاب را نه تنها توزیع و پخش آن در آذربایجان ، جنوب رود آراز بلکه در تمام آذربایجان تاریخى اعلام کرده‌اند. مصاحبه‌ى ایشان با روزنامه‌ى ۵۲۵ را مى‌توانید از لینک زیر پیگیرى کنید.
http://old.525.az/view.php?lang=az&menu=6&id=31436&type=1

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید