انتخاب زبان

مفاخر آذربایجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

دکتر محمدحسین مبین به خاک سپرده شد/گزارش تصویری

img3

اویان نیوز: پیکر دکتر سید محمدحسین مبین روز سه شنبه با حضور ده ها نفر تشییع و در آرامستان وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایرنا، دکتر مبین مشهور به پدر جذامیان ایران روز گذشته در سن ۸۸ سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت.

این نویسنده ، شاعر و پزشک توانای معاصر آذربایجان در سال ۱۳۰۶ شمسی در یکی از محلات قدیمی تبریز به نام چرنداب پا به عرصه هستی گذاشت، تحصیلات ابتدایی را در دبستان معرفت تبریز و دوره دبیرستان را در دبیرستان فردوسی به پایان رساند و در سال ۱۳۲۸ وارد دانشکده پزشکی تبریز شد و در سال ۱۳۳۴ به دریافت دکترای پزشکی نایل آمد.

وی پس از طی خدمت نظام وظیفه در سال ۱۳۳۷ به استخدام وزارت بهداری درآمد و خدمات پزشکی، اجتماعی خود را با بیماریابی جذام در آذربایجان شرقی آغاز کرد و پس از یک سال فعالیت در امر بیماریابی در سال ۱۳۳۸ به عنوان کفیل آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز به ادامه فعالیت پرداخت.

آیین تشییع جنازه وی بر روی دوش مردم قدردان تبریز، دوستداران، پزشکان، اهالی فرهنگ و هنر و نیز شعرخوانی دو تن از شعرای تبریز، برگزار و پس از اقامه نماز توسط آیت الله محمدتقی آل هاشم امام جمعه موقت تبریز، در یکی از قطعه های آرامستان وادی رحمت تبریز و بنا به وصیت خود در جوار همسرش دفن شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در مراسم به خاک سپاری دکتر مبین با اشاره به خدمات گسترده وی به جامعه جذامیان، اظهار کرد: هر چند خدمات بی وقفه و تاثیرگذار ایشان در حوزه پزشکی بسیار وسیع است، اما جایگاه و ارزش والای دکتر مبین در میان اهالی فرهنگ و هنر نیز بسیار بالا می باشد.

علی اکبر صفی پور افزود: امروز آحاد مردم آذربایجان اعم از بیماران جذامی مستقر در باباباغی ، جامعه پزشکان و اهالی شعر و ادب و فرهنگ داغدار هستند.

صفی پور گفت: خدمات ارزنده دکتر مبین اجازه نمی دهد یاد و خاطره اش از اذهان پاک شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه دکتر مبین علاوه بر فعالیت های پزشکی و ادبی، یک انسان خیر به تمام معنی بود، گفت: شخصیت وی به گونه ای بود که در تمامی کارهای خیر پیش گام بوده و مردم را دعوت به نوع دوستی می کرد.

شهرام دبیری افزود: خدمات گسترده دکتر مبین برای همیشه در یادها خواهد ماند.

دکتر مبین، به دلیل خدمات انسان دوستانه بی نظیر خویش بارها از طرف سازمان های بین المللی از جمله یونیسف مورد تقدیر قرار گرفته بود و فروغ فرخزاد شاعر معاصر ایرانی با الهام از حرکت های خیرخواهانه وی فیلمی مستند به نام «این خانه سیاه است» ساخته است.

عکس از خبرگزاری فارس و سایت آناج

img1 img2 img3 img4 img5 img6 img7 img9 img10 img14 img15 img17 img19

سابقه خبر در اویان نیوز:

دکتر محمدحسین مبین درگذشت

نشان افتخار تبریز بر سینه دکتر مبین

درباره این مطلب نظر دهید