انتخاب زبان

آخرین اخبار

دیدار جمعی از فعالان حرکت ملی آذربایجان با خانواده سعید متین‌پور

ph1

اویان نیوز: دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۲ شماری از فعالان حرکت ملی ساکن تهران و اسلامشهر به همراه جمعی از فعالان ملی شهر زنجان و مرند با خانواده سعید متین‌پور دیدار کردند.

در این دیدار فعالین ملی ضمن تمجید از صبر و فداکاری خانواده فعالین ملی دربند به ادامه راه ایشان تاکید نموده از آخرین وضعیت پرونده و سلامت جسمی و روحی سعید متین پور جویا شدند.

در ابتدای دیدار مادر سعید متین پور ، ضمن خیر مقدم به میهمانان، آخرین وضعیت پرونده و سلامتی سعید را تشریح نمود و از برخورد غیرقانونی مسئولان زندان و نیز اطلاعات زنجان در عدم اعطای مرخصی و ملاقات حضوری انتقاد کرد.

مادر سعید در ادامه از فشار و تهدیدات اداره اطلاعات زنجان بر ایشان و پدر سعید متین پور ابراز ناراحتی کرده افزودند که در طول این مدت بارها ما را به اداره اطلاعات احضار کرده با لحن تهدید آمیز خواسته اند فعالان حرکت ملی را به منزل خود راه ندهیم، که ما هم در جواب به ایشان گفته‌ ایم «میهمان حبیب خداست» درب منزل ما به روی تمام میهمانان بازخواهد بود.

در ادامه ابوالفضل میرزاخانی از طرف حاضرین، متین پور را نماد مقاومت حرکت ملی آذربایجان خوانده و تداوم راه ایشان را الگویی مناسب برای تمام فعالان دانستند و از صبر و پایداری خانواده متین‌پور قدردانی کردند.

سپس بهنام شیخی از دیگر فعالان مدنی حرکت ملی آذربایجان، با ستایش از شخصیت و روحیه بالای سعید و تأثیر مثبت اندیشه مدنی و دموکراتیک وی بر دیگر زندانیان که با وی در ارتباط هستند پرداخته و از حرکت ضعیف فعالین حرکت ملی در مورد پیگیری درخواست‌های قانونی خانواده سعید جهت ملاقات حضوری و یا اعطای مرخصی و آزادی مشروط، انتقاد کرده و گفت با توجه به اینکه خواسته‌های سعید و خانواده ایشان کاملا قانونی و مدنی است، فعالان حرکت ملی آذربایجان از هیچگونه اقدام دموکراتیک جهت حصول این مهم، دریغ نکنند و اهمال و سستی نشان ندهند. وی در پایان، راه سعید را راهی دموکراتیک و درست برای رسیدن به خواسته‌های مدنی حرکت ملی آذربایجان دانستند و بر تداوم آن تأکید کردند.

حمید منافی نادارلی دیگر فعال حرکت ملی پس از ابراز همدردی و همدلی با خانواده متین‌پور با محکوم نمودن اقدام مغایر قانون دستگاه قضایی در مورد پرونده سعید، خواستار انعکاس دقیق، صریح و درست وقایع مربوط به پرونده سعید و دیگر زندانیان سیاسی حرکت ملی آذربایجان شد و عنوان کرد فعالان حرکت ملی برای احقاق حقوق به حق و به نتیجه رسیدن درخواست‌های مکرر خانواده وی در مورد مرخصی و آزادی مشروط، بطور جدی و مدنی فعالیت نمایند.

رضا متین‌پور برادر سعید نیز ضمن انتقاد از برخورد غیرمسئولانه مقامات زندان و مسئولین پرونده در مورد عدم اعطای مرخصی، ملاقات حضوری و آزادی مشروط قانونی سعید، گفت: ارتباط سالم و دموکراتیک سعید در طیفی گسترده با تمام احزاب سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در مقام یک روزنامه‌نگار، ـ بدون وابستگی وی به هیچ حزب و ارگان سیاسی ـ که منجر به ایجاد همبستگی طیف‌های سیاسی در زنجان شده بود، مقامات اطلاعاتی استان زنجان را به وحشت انداخته است بطوریکه اطلاعات زنجان به چنین تفکری رسیده است که اتخاذ هرگونه اقدام غیرمسئولانه و غیرقانونی اعم از عدم اعطای حقوق قانونی سعید و تحت فشار قرار دادن خانواده متین‌پور، سبب قطع این همبستگی بین احزاب و ارگانها و به سستی گرائیدن حرکت ملی آذربایجان در استان زنجان خواهد شد و به همین دلیل متوسل به حربه تهدید خانواده از پذیرش میهمان و بایکوت هرگونه خبر از وضعیت سعید و پرونده وی شده است.

رضا متین‌پور در ادامه صحبت‌های خود از حرکت ضعیف فعالین حرکت ملی در خصوص پرونده سعید، انتقاد کرد.

عطیه طاهری همسر سعید متین‌پور، با روحیه بسیار بالا و ستودنی خود، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین، به تشریح وضعیت روحی و جسمی سعید پرداخت و گفت: سعید از روحیه بسیار خوبی برخوردار است، ولی از نظر جسمی از ناحیه کمر و معده احساس ناراحتی می‌کند که حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند، اما به جهت عدم موافقت مسئولان زندان و مسئولان قضایی تا به امروز این اتفاق عملی نشده و تنها زیر نظر پزشک عمومی زندان چند جلسه فیزیوتراپی داشته است.

وی دلیل عدم اعطای مرخصی به سعید را اطلاعات زنجان عنوان کرد و گفت: اطلاعات زنجان هنوز هم گزارش‌های نادرست مکرری در مورد رفت و آمد فعالین به منزل ایشان و موارد نامربوط دیگر به مقامات قضایی مسئول پرونده سعید و همچنین مقامات زندان ارائه می‌دهد و با تهدید و دادن اطلاعات نادرست به پدر سعید در پی ایجاد سستی و اختلاف در خانواده وی شده است که تا به امروز موفق نشده و هیچ وقت دیگر هم نخواهد شد.

همسر سعید متین‌پور ضمن انتقاد از عملکرد سیستم قضایی در مورد پرونده سعید و عدم رسیدگی به درخواست‌های مکرر وی در خصوص مرخصی و آزادی مشروط ـ با نظر به اینکه سعید بیش از نصف محکومیت زندان خود را سپری کرده و این درخواست کاملا قانونی است ـ گفت: با اینکه امیدی به نتیجه‌بخش بودن این درخواست‌ها نیست، اما این حق قانونی را برای سعید و خودم محفوظ دانسته و درخواست آزادی وی را پیگیری خواهم کرد.

در پایان تایماز سلطانیان با قدردانی از استقامت و پایداری خانواده متین‌پور به خصوص روحیه ستودنی عطیه طاهری و گرامیداشت یاد و خاطره دیگر زندانیان سیاسی آذربایجان (فردین مرادپور، …) گفت: روند پرونده سعید از زمان بازداشت، جلسه دادگاه، صدور حکم و اجرای آن کاملا غیرقانونی بوده است. و اکنون با توجه به اینکه تمام زندانیان سیاسی طبق قانون از مرخصی و آزادی مشروط برخوردار شده‌اند و تنها سعید متین‌پور از این حق قانونی برخوردار نشده است و چرایی آن بر هیچکس معلوم نیست، مهر تأییدی بر روند کاملا غیر طبیعی، ناعادلانه و سراسر نقض قانون پرونده سعید می‌باشد. و این اعتراف به ضعفِ سیستم قضایی در زمینه اتخاذ تصمیات منطقی و قانونی در قبال فعالین مدنی حرکت ملی آذربایجان، ما را در تداوم راه سعید متین‌پور، استوارتر می‌سازد.

لازم به یادآوری است که سعید متین‌پور تنها زندانی سیاسی اوین است که به درخواست وی مبنی بر ملاقات حضوری، مرخصی و آزادی مشروط، رسیدگی نشده است. این در حالی است که تمام زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین، نوروز امسال به مرخصی رفته‌اند و یا در طول گذراندن دوران محکومیت خود از ملاقات حضوری با خانواده، برخوردار بوده‌اند که این در نوبه خود نوعی تبعیض می‌باشد.

در پایان این دیدار، فعالین حرکت ملی آذربایجان شهرستان مرند، تابلوی طراحی سحر مرندی را که سعید متین‌پور را ترسیم نموده بود، از طرف ایشان به همسر وی، خانم عطیه طاهری تقدیم نمودند.

  ph1

درباره این مطلب نظر دهید