انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

رئیس اقلیم کردستان خواهان برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق شد

IRAQ0TURKEY-DIPLOMACY

اویان نیوز: مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق، خواهان برگزاری یک همه‌پرسی غیر الزام‌آور برای استقلال از عراق شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی، بارزانی گفته است: شرایط مهیا است و زمان آن فرا رسیده که مردم کردستان از طریق همه‌پرسی درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

همه‌پرسی به اعلام فوری استقلال منجر نخواهد شد، اما برای این است که از اراده مردم مطلع شویم و رهبران آن را وقتی زمان مناسب باشد عملی کنند.

به گزارش سایت روداو رئیس دولت اقلیم کردستان از حقوق «ملت کرد» دفاع کرد و گفت هر چه زودتر مردم کردستان درباره آینده خود تصمیم بگیرند، صلح و ثبات زودتر به منطقه می‌آید.

از دو سال پیش مقام‌های اقلیم کردستان در پی تعیین تاریخی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال بوده‌اند.

 بارزانی می‌گوید این همه‌پرسی باید فارغ از نظر مخالفانش برگزار شود.

به غیر از کردستان عراق، در ترکیه، سوریه و ایران نیز جمعیت قابل ملاحظه کرد زندگی می‌کند و در هر سه این کشورها گروه‌های سیاسی کرد خواهان خودمختاری فعال هستند و استقلال کردستان عراق واکنش‌هایی در پی خواهد داشت.

در ترکیه، حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، نزدیک سه دهه است که با دولت مرکزی درگیر است. درگیری‌های ارتش ترکیه و پ‌ک‌ک در ماه‌های اخیر تشدید شده است.

در سوریه، که بیشتر سرزمین از کنترل دولت مرکزی خارج شده، گروه‌های کرد عملا منطقه‌ای خودمختار تشکیل داده و در حال جنگ با گروه‌های افراط‌گرای اسلامی هستند.

در ایران هم گروه‌های سیاسی کرد با دولت مشکل دارند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

مخالفت آمریکا با استقلال کردستان عراق

بحران ریاست در اقلیم کردستان عراق

بارزانی طرح جدایی از دولت مرکزی را تسلیم پارلمان کردستان عراق کرد

حمایت نتانیاهو از استقلال کردهای عراق

مسعود بارزانی: عراق در حال تجزیه است

درباره این مطلب نظر دهید