انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

«رازلیق» سند تاریخی سراب در آستانه تخریب است/ماکت سنگ نوشته در جای امنی نگهداری می شود

index

اویان نیوز: در گوشه ای از سراب سنگ نوشته ارزشمند چندین هزارساله ای وجود دارد که در آستانه تخریب است، با این حال مسئولان سازمان میراث فرهنگی می گویند ماکت این سنگ نوشته در جای امنی نگهداری می شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، در ۱۲ کیلومتری جنوب غرب سراب کتیبه رازلیق بر صخره ای از کوه زاغان در ناحیه رازلیق کنده شده است.

ابعاد این سنگ نوشته ۸۰ در ۱۲۰ سانتی متر و متن آن ۱۶ سطر است. این سنگ نوشته مربوط به آرگیشتی دوم (۶۸۵-۷۳۰ ق. م) پادشاه اورارتو و به مناسبت پیروزی در جنگ و تسخیر سرزمین های آرهوفشولو، بوقو، گیردو، گیتوهانی، توایشدو، روتومنی نوشته شده است.

در کنار این کتیبه باستانی قلعه ای به نام قلعه رازلیق قراردارد که به تدریج با انباشته شدن تلی از خاک بر روی آن، مدفون گشته است.

این درحالی است که این قلعه که مکمل سنگ نوشته تاریخی محسوب می شود نیز در سال ۱۳۸۷ در ردیف آثار ملی سازمان میراث فرهنگی ثبت شده و طبق قانون از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکان، تحت نظارت، مراقبت و حمایت این سازمان بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود، ممنوع بوده و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن است.

بابک ناصری پژوهشگر و دانش آموخته رشته باستان شناسی در مورد کتبه و قلعه رازلیق می گوید: بقایای سنگ های ساختمانی که از مجموعه قلوه سنگ ها و ملاط ساروج است، یاد آور قلعه ای عظیم بوده که امروزه ویران شده، به صورت تلی در پای این صخره عظیم پراکنده است. بقایای دیوارهای کوتاه در صخره مشهود است و نشان می دهد که این محل یکی از قلاع پر اهمیت سده هشتم قبل از میلاد بوده، کتیبه مذکور درست در میان این قلعه و بر پیشانی قله قلعه کوه نصب شده، به جنوب نگاه می کند و در محلی که کتیبه منقور است سکویی کنده شده است در ۱۶ سطر به ابعاد ۱۲۰×۸۰ سانتیمتر است.

1801328

ترجمه بخش هایی از متن کتیبه چنین است؛ به حول و قوه خالدی، آرگیشتی روساهینی می گوید: من به سرزمین  آرهو  لشکر کشیدم. من  سرزمین اولوشو و سرزمین بوقو را تسخیر کردم. من تا کنار رودخانه مونا رسیدم و از آنجا بازگشتم. من سرزمین های گیردو، گیتوهانی و توایشیدو را تسخیر کردم. شهر روتومنی را من گرفتم. سرزمین هایی را که من تسخیر کردم تحت باج خود قرار دادم. این قلعه ها را که من به زور گرفتم دوباره برقرار ساختم. من آن را آرگیشتی، (یعنی رعیت آرگیشتی) نامیدم.

این سنگ نوشته رازلیق متعلق به آرگیشتی دوم پسر روسای اول است.

مردم و مسئولان دست به کار شوند

داود گرشاسبی، فرماندار سراب آثار باستانی را سند زنده و گویای تاریخ کهن منطقه عنوان کرد و گفت: پرواضح است که سنگ نوشته های تاریخی برجای مانده از دوران اورارتورها نشان دهنده قدمت تاریخی شهرستان سراب بوده و میراث های ارزشمند ملی محسوب می شوند.

وی با انتقاد از نوع نگرش به آثار و میراث فرهنگی اظهارکرد: مردم و شهروندان در کنار مسئولان باید از این میراث ها و آثار گرانبها مراقبت و نگهداری کنند.

فرماندار سراب افزود: آسیب دیدن کتیبه رازلیق و نشتبان در واقع بی توجهی به ریشه و پیشینه مردمان این منطقه بوده و مردم و مسئولان باید در این زمینه دست به کارشوند.

1801329

ظرفیت گردشگری ناشی از وجود کتیبه رازلیق مورد توجه قرارگیرد

مهناز بهمنی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ما قدر داشته های خود را نمی دانیم.

وی افزود: کتیبه رازلیق در کنار طبیعت زیبا و بکر اطراف آن می تواند با اندک توجهی از طرف مسئولان به یک منطقه ویژه گردشگری تبدیل شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدون فراهم کردن زیرساخت های توسعه گردشگری نمی توان از سرمایه گذاران بخش غیردولتی انتظار حضور در منطقه را داشت، بیان کرد:کتیبه رازلیق که نشان دهنده قدمت و تاریخ منطقه سراب می باشد اگر مورد توجه مسئولان قرارنگیرد دچار آسیب دیدگی جدی خواهد شد.

وی افزود: در جایی که می تواند از یک آسیب دیدگی جلوگیری کرد اقدامی صورت نمی گیرد و بعد از تخریب و از بین رفتن آثار تاریخی برخی شروع به مرثیه سرایی می کنند کاری که اکنون در مورد دریاچه ارومیه شاهد آن هستیم.

بهمنی سرمایه گذاری دولت در بخش زیرساخت های مناطق گردشگری را خواستارشد و تصریح کرد:ظرفیت گردشگری ناشی از وجود کتیبه رازلیق باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.

1801327

ماکت سنگ نوشته را در جای خوبی نگهداری می کنیم

داور سلیمی رئیس نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سراب گفت: سازمان میراث فرهنگی از دو کتیبه رازلیق و نشتبان ماکت برداری کرده و هم اکنون ماکت این دو سنگ نوشته در موزه آذربایجان نگهداری می شود و در معرض بازدیدکنندگان قراردارد.

وی در مورد برنامه آینده در جهت نگهداشت این اثر ملی و ثبت شده اظهارداشت: فعلا برنامه خاصی ابلاغ نشده است.

مرتضی داداش زاده از افراد بومی محل می گوید: این کتیبه هر از چندگاهی مورد هجوم حفاران سودجو و غیرمجاز قرارمی گیرد.

وی با اشاره به اینکه عوامل جوی و طبیعی نیز به مرور زمان این کتیبه را دستخوش فرسایش می کند افزود: اکنون اگر به سیمای این کتیبه نگاه کنید شاهد تغییرات اساسی و شروع آسیب دیدگی ها خواهیم شد.

فرزاد حیدری دیگر شهروند سرابی می گوید: اگر راه دسترسی مناسبی به محل کشیده شود گردشگران حضور بیشتری خواهند داشت و طبیعتا گماشتن یک نگهبان و حصارکشی دور این اثر تاریخی مطالبه زیادی از طرف مردم از مسئولان نیست.

درباره این مطلب نظر دهید