انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

رای دادگاهی در تهران به مالکیت بنیاد مستضعفان بر مجموعه‌ کاخ‌های سعدآباد و نیاوران

Sadabad-Palace-Tehran-Iran

اویان نیوز: دادگاهی در تهران در پرونده‌ای در خصوص مناقشه چندین ساله‌ی دولت و بنیاد مستضعفان بر سر مالکیت کاخ‌های سعدآباد و نیاوران در شمال تهران رای خود را صادر کرد و بر اساس آن مالکیت این دو کاخ، علی‌رغم اداره و مدیریت آن توسط سازمان میراث فرهنگی، در اختیار بنیاد مستضعفان باقی خواهد ماند.

به گزارش تقاطع به نقل از خبرگزاری ایلنا، قاسم سعیدی، معاون حقوقی بنیاد مستضعفان، روز یکشنبه (۱۷ آذر-۸ دسامبر) با اشاره به رای شعبه ششم دادگاه انقلاب تهران، گفت: «بر اساس تمامی اسناد و مدارک موجود، این کاخ‌ها از‌‌ همان ابتدای انقلاب در اختیار بنیاد بوده و سازمان میراث فرهنگی تنها مدیریت و بهره‌بردار آن بوده است.»

آقای سعیدی با بیان این‌که «سیاست ما در راستای تقابل با سازمان میراث فرهنگی نیست و ما هم‌چنان خود را تنها، مالک آنجا می‌دانیم»، افزود: «تا کنون سازمان میراث فرهنگی، نسبت به رأی دادگاه بدوی اعتراضی نکرده است که به دست ما برسد.»

این درحالی است که مهدی حجت، قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی ایران به خبرگزاری “ایلنا” گفت که شعبه‌ای که این حکم را صادر کرده، متعلق به بنیاد مستضعفان، و خود حکم نیز بر خلاف دستور سال ۱۳۵۷ آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است که بر اساس آن تصمیم‌گیری درباره‌ی مجموع اموال شاه سابق ایران را به “شورای انقلاب” واگذار کرده بود.

به گفته‌ی آقای حجت، “شورای انقلاب” در سال ۱۳۵۹ «تصمیم گرفت دو کاخ سعدآباد و نیاوران در اختیار وزارت “فرهنگ و آموزش عالی” وقت که مسوولیت موزه‌ها را برعهده داشت، قرار گیرد و به عنوان کاخ موزه از آن استفاده شود».

قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر این‌که «این موضوع نگران‌کننده نیست و جای بحث هم ندارد و مالکیت و بهره‌برداری آن توسط سازمان میراث فرهنگی بسیار روشن است» از رایزنی این سازمان با “دیوان عدالت اداری” خبر داد و گفت که «با ایجاد رابطه مناسب میان سازمان با دیوان بسیاری از مشکلات حل خواهد شد».

گفتنی است مناقشه میان سازمان میراث فرهنگی و بنیاد مستضعفان بر سر مجموعه کاخ‌های نیاوران و سعدآباد در دولت دهم و با شکایت رییس وقت سازمان میراث فرهنگی به دادگاه آغاز شد که طی آن این سازمان خواهان مالکیت بر این مجموعه شد.

به دنبال آن بود که مسوولان بنیاد مستضعفان نیز که مدعی هستند سند این دو کاخ در سال ۱۳۶۳ به نام آنها ثبت شده، خواهان واگذار شدن مدیریت آن به خود شدند.

مسوولان این بنیاد نیز هم‌چون مقامات سازمان میراث فرهنگی به همان دستور سال ۵۷ آیت‌الله خمینی استناد می‌کنند که گفته بود «این غنائم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آن‌چه ماموران دولت به دست آورده‌اند یا می‌آورند باید تحویل بدهند».

کاخ سعدآباد مجموعه‌ای از ۱۸ کاخ و عمارت است که در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار در دره دربند بنا شده‌ که حدود ۱۸۰ هکتار از آن را جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان تشکیل می‌دهند.

مساحت کاخ نیاوران نیز که در دو طبقه و یک نیم‌طبقه در باغ نیاوران ساخته شده، ۹۰۰ متر مربع است.

گفتنی است بنیاد مستضعفان، نهادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است که در تاریخ ۹ اسفند ۵۷ به دستور رهبر پیشین جمهوری اسلامی و با مصادره اموال محمدرضا پهلوی و وابستگان او تاسیس شد.

این بنیاد که تنها به رهبر جمهوری اسلامی پاسخ‌گو است، هم‌اکنون حدود ۱۵۰ بنگاه و شرکت وابسته به خود دارد و هیچ آمار رسمی نیز از کل دارایی‌های آن منتشر نشده است. با این وجود، ارزش‌ سهام هلدینگ‌ها و شرکت‌های تحت مالکیت آن در بورس تهران، بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

درباره این مطلب نظر دهید