انتخاب زبان

آخرین اخبار

رحيم حمل‌بر قاضی شعبه يک دادگاه انقلاب تبريز در فهرست تحريمی اتحاديه اروپا

اویان نیوز : اتحادیه اروپا یک روز پس از قرار دادن نام ۹ ایرانی در فهرست تحریمی «ناقضان حقوق بشر»، اسامی این افراد را منتشر کرد که در میان آنها نام پنج قاضی و دادستان دادگاه‌های انقلاب و مدیر بخش برون مرزی سازمان صدای و سیمای جمهوری اسلامی ایران به چشم می خورد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۱ اسفند، نام ۹ نفر دیگر را به فهرست «ناقضان جدی حقوق بشر» در ایران اضافه کردند و خواستار آن شدند که دارایی‌های این افراد ضبط و از ورود آنها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری شود.

در فهرستی که این اتحادیه روز سه شنبه منتشر کرد، نام «محمد سرافراز»، مدیر بخش برون مرزی سازمان صدا و سیما و تلویزیون انگلیسی زبان «پرس تی وی» به چشم می‌خورد که متهم شده است با نیروهای امنیتی و دادستان‌ها همکاری کرده و سلسله برنامه‌هایی را با عنوان «اعترافات» بازداشت شدگان پخش کرده است.

اتحادیه اروپا می‌گوید که یکی از موارد اتهامی آقای سرافراز پخش فیلم «اعترافات» مازیار بهاری، روزنامه نگار ایرانی- کانادایی در برنامه‌ای با نام «ایران امروز» است. آقای بهاری گفته است که این اعترافات تحت فشارهای شدید روحی از وی گرفته شده است. سازمان تنظیم مقررات رسانه‌ای بریتانیا، آفکام، به همین دلیل در سال ۲۰۱۱ شبکه «پرس تی وی» را ۱۰۰ هزار پوند جریمه کرد.

اتحادیه اروپا می گوید که محمد سرافراز با پخش این فیلم، حقوق زندانیان را نقض کرده است.

این اتحادیه در فهرست خود نام «حمیدرضا عمادی» را نیز قرار داده است و او را به عنوان مدیر اتاق خبر «پرس تی وی» معرفی کرده است. آقای عمادی متهم شده که در پخش اعترافات زندانیان سیاسی از جمله روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و افراد وابسته به گروه‌های کرد و عرب با نیروهای امنیتی همکاری داشته است.

«علی اشرف رشیدی اقدم»، رییس سازمان زندان اوین، از دیگر افراد ناقض جدی حقوق بشر در ایران معرفی شده است. وی که تابستان سال ۱۳۹۱ به این سمت انتخاب شد از سوی اتحادیه اروپا متهم است که شرایط را در زندان اوین برای بازداشت شدگان سخت‌تر کرده است. گزارش این اتحادیه می گوید که در مهرماه امسال، ۹ زندانی سیاسی زندان در اعتراض به وضعیت زندان و رفتار بد زندانبانان دست به اعتصاب غذا زدند.

«سید محمد باقر موسوی» و «مرتضی کیاستی»، قضات شعبه دو و چهار دادگاه انقلاب اهواز، «اسدالله جعفری»، دادستان استان مازندران، «رحیم حمل‌بر»، قاضی شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز و «سید رضا موسوی تبار»، رییس دادستانی انقلاب شیراز نیز به دلیل نقض شدید حقوق بشر در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته اند.

این اتحادیه همچنین «عبدالصمد خرم آبادی»، رییس کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر معرفی کرده که وظیفه تشکیلات زیر نظر وی، سانسور اینترنت است. وی متهم شده که در دوران مسوولیتش اقدام به سرکوب و بستن تعداد زیادی از سایت‌های مخالفان، روزنامه‌های الکترونیکی، بلاگ‌ها، سایت‌های سازمان‌های حقوق بشری و همچنین گوگل و جی میل کرده است.

اتحادیه اروپا می گوید که آقای خرم آبادی و سازمان تحت امر وی در مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ایرانی، در آبان امسال نقش داشته‌اند. کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که تحت ریاست وی است به طور مستقیم در نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران بویژه از طریق مسدودسازی سایت‌ها و همچنین جلوگیری از دسترسی کاربران به اینترنت دخالت داشته است.

در فهرست اتحادیه اروپا همچنین پلیس سایبری ایران- فتا- در فهرست تحریمی آن قرار گرفته است.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل فهرست تحریمی‌شان را با افزودن نام این ۹ ایرانی برای یک سال دیگر تمدید کردند.

با افزوده شدن نام افراد جدید به این فهرست تاکنون ۸۷ نفر مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا از جمله منع صدور ویزا و ضبط اموال و دارایی‌ شده‌اند.

رادیو فردا

درباره این مطلب نظر دهید