انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

رضا کهولی : من سرباز ملت هستم

اویان نیوز :رضا کهولی، از نخبگان آذربایجانی و یکی از فعالان شناخته شده محیط زیست است که طرح ها و اختراعات متعددی در سطح جهانی و ملی دارد.به گزارش نصرنیوز، وی مبدع طرح نوین بارورسازی ابرها و طرح های مختلف تعدیل آب و هوایی و افزایش بارش برف است ؛
اجرای این طرح ها که به گفته وی هزینه چندانی هم ندارند، می تواند کلید طلایی برای حل بحران دریاچه ارومیه و راهی برای جلوگیری از فاجعه ای باشد که در صورت ادامه روند کنونی زیست بوم ما را تهدید می کند.
در گفتگوی مفصلی با این جوان نخبه ، درباره مسائل مختلفی مانند آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، بررسی عملکرد دولت و مجلس در قبال بحران دریاچه ارومیه، مشکل جدید کاهش بارش برف در منطقه، بررسی نقش و حضور مردم در مسئله بحران دریاچه ارومیه و… بحث های مفیدی داشته ایم که ماحصل ان به قرار زیر است.
رضا کهولی با انتقاد از وضع موجود دریاچه ارومیه به آمار ارائه شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: طبق آمار سازمان محیط زیست حداقل در ۵۰ سال گذشته دریاچه ارومیه چنین وضعیتی نداشته است و در ۱۲ هزار سال گذشته بر اساس داده های زمین شناسی، این دریاچه هیچ وقت خشک نشده است.

دریاچه ارومیه هر روز کوچکتر از دیروز
دبیر اجرایی جمعیت نخبگان آذربایجان با بیان اینکه در وضعیتی گرفتار شده ایم که دریاچه ارومیه هر روز کوچکتر از دیروز می شود، گفت: متاسفانه واکنش ها و اقدامات در این زمینه به بزرگی اتفاقی که می افتد نیست و حرکت ها و اقدامات متولیان امر، لاک پشتی است و هیچ سنخیتی با حجم و سرعت بحران ندارد.

کهولی با اشاره به تذکرات و هشدارهای سال های قبل کارشناسان درباره دریاچه ارومیه گفت: سال ۸۱ دانشمندی به نام آقای موزر به ایران آمد و با بررسی وضعیت دریاچه در آن زمان، سرنوشت دریاچه آرال را برای ارومیه پیش بینی کرده بود و گفته بود که با خشکیدن دریاچه ارومیه کل کشاورزی منطقه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. حالا ببینیم مسئولان در این ده سال ۸۱ تا ۹۱ چه کارهایی را برای جلوگیری از بروز فاجعه در ارومیه انجام دادند؟ آیا جز مصاحبه کردن، دستور صادر کردن، آمارسازی، جعل تاریخ، اعلام خطر کردن و برگزاری همایش میلیاردی، کار دیگری انجام داده اند؟ لطفا بگویند تا ما هم بدانیم و هم از تلاش های آنها تشکر کنیم.

کدام کارهای عملی برای نجات دریاچه ارومیه انجام شد؟
رضا کهولی گفت: من چند سوال صریح از دولت دارم و اصلی ترین سوالم این است که طبق تفافق نامه ای که در سال ۸۴ منعقد شده، حقابه دریاچه سالانه ۳٫۱ میلیارد متر مکعب برآورد شده است (جالب است از این رقم فقط ۳۰۰ میلیون متر مکعب را آذربایجان شرقی باید تامین کند.) خوب اکنون سوال این است که از این میزان حقابه که متولی اصلی تامین آن وزارت نیرو است چه مقدار به دریاچه ارومیه در این سالها جاری شده است؟ متاسفانه مسئولان برای لاپوشانی ضعف های خود به آمارسازی در این رابطه روی آورده اند.

وی خطاب به مسئولان جهاد کشاورزی و معاونت برنامه ریزی استانداری گفت: لطفا سازمان جهاد کشاورزی پاسخ دهد که در این ۱۰ سال چه میزان از زمین های تحت کشت حوزه آبریز دریاچه ارومیه را به سیستم آبیاری تحت فشار ارتقاء داده است؟ و سوال بعدی از معاونت برنامه ریزی استانداری است؛ لطفا دقیقاً رقم بگویند که چقدر بودجه برای دریاچه ارومیه در این سالها تخصیص داده شده بود و چقدر هزینه شده است؟

کهولی افزود: اگر پاسخ این سوال ها را شفاف به مردم بگویند، کاملاً مشخص خواهد شد که چقدر کار در راستای نجات دریاچه انجام شده است؛ وگرنه با یک بارش باران و نسبت دادن آن به بارورسازی ابرها نمی شود دریاچه را احیا کرد.

وی با انتقاد از مسئولان وزارت نیرو و آب منطقه ای آذربایجان اظهار داشت: این مدیریت خیلی شاقی نیست که آب دریاچه ۳ متر کاهش پیدا کند و وقتی با آب باران ۲۰ سانتیمتر بالا می آید، آنرا به عنوان عملکرد خود به مردم نشان دهید.

کهولی با انتقاد شدید از برخی اظهار نظرهای نابخردانه در موضوع دریاچه ارومیه گفت: مثلا با چنین گفته هایی که ۵۰۰ سال قبل دریاچه ارومیه خشک شده و اگر حالا هم خشک شود اشکالی ندارد! و یا یکی از مسئولان ارشد وزارت کشور پیشنهاد پرورش شتر را در دریاچه بدهد(!) و دیگری پیشنهاد کوچیدن مردم را بدهد، نمی شود با این چنین اظهار نظرهایی کمکی به اصل موضوع کرد.

images (6)
کاهش بارش برف نگران کننده است
این مبتکر خلاق آذربایجانی، کاهش بارش برف در منطقه آذربایجان را نگران کننده دانست و آنرا مولد مشکلات آینده در بُعد زیست محیطی منطقه عنوان کرد و افزود: طی گزارشات و مکاتبات مختلف به وزارت نیرو اعلام کرده ام که میزان بارش برف در منطقه در هر سال کاهش داشته است و در نتیجه کاهش بارش برف منابع آبی که از ذوب شدن برف ها در فصل بهار وجود داشت کاهش یافته است و این تاثیری مستقیم در دریاچه ارومیه می گذارد؛ به طوری که اگر این روند ادامه پیدا کند، ورودی آب دریاچه کاهش یافته و هم زمان میزان تبخیر آب دریاچه افزایش خواهد یافت و در این صورت واقعاً نمی شود اتفاقات بعدی را تصور کرد.
وی ادامه داد: همه اینها راهکار دارد و من طی مکاتبات مختلف با وزارت نیرو آنها را در جریان گذاشته ام.

مکاتبات خود با وزارت نیرو را منتشر می کنم
رضا کهولی طرح تعدیل آب و هوا و افزایش بارش برف را در راستای حل این مشکل عنوان کرد و افزود: هر مشکلی راه حلی دارد و نخبگان کشور ما می توانند همه مشکلات را حل کنند، ولی متاسفانه برخورد مسئولان با ما تاسف آور و گاهاً خنده آور است.
وی با انتقاد شدید از بی توجهی وزارت نیرو به طرح ها و اختراعات ارائه شده در همین زمینه گفت: با توجه به پیگیری مکرر مردم از این موضوع، قصد دارم جهت تنویر افکار عمومی مکاتبات خود با وزارت نیرو را توسط رسانه شما منتشر کنم تا مردم بدانند که ما بیکار ننشسته ایم اما حمایتی از ما صورت نمی گیرد و حداقل در تاریخ بماند که کسانی بودند و تلاش کردند تا فاجعه ای که در پیش روست اتفاق نیافتد.

باید فضا برای حضور مردم فراهم شود
دبیر اجرایی جمعیت نخبگان آذربایجان یکی از اصلی ترین موضوعاتی را که در مدیریت بحران دریاچه ارومیه فراموش شده است را نقش و حضور مردم دانست و افزود: همه می دانیم که صاحب اصلی دریاچه ارومیه مردم هستند و بر همین اصل ما مردم آذربایجان اسم خاصی برای این دریاچه بکار می بریم: عروس آذربایجان.

وی ادامه داد: در حقیقت دریاچه ارومیه عضوی از خانواده ماست، اما متاسفانه هیچ نقش و فضایی برای حضور مردم برای نجات عضو خانواده شان فراهم نشده است. ما چیزی را که باید از تاریخ یاد می گرفتیم ولی متاسفانه یاد نگرفته ایم این است که هر گاه مردم در صحنه ای حاضر شده اند، توانسته اند مشکل را به بهترین نحو مدیریت و حل کنند.
کهولی انقلاب مشروطه و دوران سازندگی بعد از جنگ را دو مثال تاریخی برای ادعایش شمرد و گفت: در انقلاب مشروطه اگر یک طرف انقلاب ستارخان، باقرخان و رشادت های سربازان آزادی خواه بود، طرف دیگر آن طلاهای زنان رشیدآذربایجان بود که هزینۀ این مجاهدت ها را تامین کرده و در بسیاری از صحنه ها هم حضوری پر رنگ داشتند؛ این نشان می دهد که حضور مردم توانسته است کشور را دربرهه های حساس تاریخ نجات دهد.مثال بعدی هم در دوران سازندگی بعد از جنگ ظهور یافت و حضور مردم توانست در مدت کمی آثار ویرانی جنگ را از چهره کشور بزداید.

چرا مانع تلاش مردم برای نجات عضو خانواده شان می شوید؟
کهولی در ادامه با انتقاد از فضای موجود در مورد بحران دریاچه ارومیه اظهار داشت: حال مسئله این است آقایان با کدام دلیل و استدال نیازی به حضور مردم در این عرصه نمی بینند؟ لطفا با دلیل روشن بگویند که ای مردم به فلان دلیل نیازی نمی بینیم شما در این موضوع دخالت کنید.

وی افزود: اگر می خواهیم نتیجۀ مطلوب حاصل شود باید فضای گفتگو در این مسئله حاکم باشد و موضوع دریاچه ارومیه تبدیل به یک موضوع علمی و زیست محیطی شود.عضو هیئت امناء جمعیت نخبگان آذربایجان ادامه داد: نمونه ای از حضور مردم در این صحنه این است که ما تلاش کردیم از بخش خصوصی در بحث نجات دریاچه ارومیه کمک بگیریم .

مردم حاضرند کمک مالی هم داشته باشند
رضا کهولی مشکلات مالی دولت را هم قابل تصور دانست و گفت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که دولت برای اجرای پروژه های مرتبط با دریاچه ارومیه به دلیل تحریم ها مشکل تامین اعتبار دارد و برخی آقایان می گویند اساساً دولت اگر هم بخواهد کاری انجام دهد نمی تواند، چون پول ندارد!
وی ادامه داد: من پیشنهاد می کنم که مسئولان با مردم رو راست باشند و صادقانه مشکل را با مردم در میان بگذارند، در این صورت مطمئنم که با کمک مردم می شود اعتبارات احیای دریاچه ارومیه را تامین کرد.

وی با ارائه یک راهکار مشخص گفت: به نظر من ساده ترین راهکار، فروش اوراق مشارکت است که می تواند انجام شود و مطمئنم مردم از این کار حمایت می کنند. ولی همه اینها مستلزم این است که رابطه دولت با ملت بر روی اصل صداقت تعریف شود و نباید برای مردم آمارسازی کرد و مشکلات را پوشاند.

مردم! جنبش نامه نگاری را آغاز کنید
کهولی بر نقش کلیدی مردم در به ثمر رسیدن تلاش ها برای نجات عروس آذربایجان تاکید کرد و گفت: مردم ما هم باید مصرّانه پیگیر باشند و این موضوع را به عنوان اصلی ترین مطالبه خود مطرح کنند.

وی خطاب به مردم گفت: من به عنوان سرباز ملت، یک خواهش ساده از آنها دارم و آن این است: مردم عزیز، در خانه تان بنشینید و قلم و کاغذی بردارید و به مسئولان مربوطه نامه بنویسید؛ برای رئیس و نمایندگان مجلس، رئیس و وزرای دولت و هر کجای دیگر که می توانید؛ نامه هایتان را به صندوق پست بیاندازید که این حرکت می تواند به یک نهضت نامه نگاری بزرگ تبدیل شود.

کهولی ادامه داد: من از همه دانش آموزان و دانشجویان، هنرمندان، کارگران، کارمندان و… خواهش می کنم این کار را انجام بدهند. به نظر من نهضت نامه نگاری باعث می شود که دولت و مجلس متوجه شوند که واقعا موضوع دریاچه ارومیه موضوعی حیاتی و مهم برای ماست و آنها باید اقدامات در خور توجه و کافی انجام دهند و به نظر من باید از تمام ظرفیت های جامعه برای کمک به حفظ و احیای دریاچه ارومیه استفاده کرد.

وی افزود: برخی مسئولان واقعا دریاچه ارومیه را از نزدیک ندیده اند و نهضت نامه نگاری باعث می شود آنها به خود بیایند و شاید با انعکاس این خواسته به حق مردم، دیگر نماینده فلان جا در مجلس نگوید که نباید بودجه ما را برای دریاچه ارومیه هزینه کنید و واکنش های غیر منطقی و غیر اصولی در این موضوع انجام نگیرد.

باید آب پشت سدها به دریاچه ارومیه جاری شود
مبدع طرح نوین بارورسازی ابرها تصریح کرد: بایدبرای نجات دریاچه ارومیه ابتدا اقداماتی عاجل و اساسی صورت گیرد که به نظر من باز کردن دهانه سدها بسوی دریاچه ارومیه اولین کار مهم و اساسی است که باید انجام شود و این خواست تمام مردم است.

رضا کهولی گفت: باید در یک جا آقایان سدساز قبول کنند که سدسازی اشتباه بود. اینکه مسئولان وزارت نیرو چه میزان از آب سدها را خالی می کنند، نشانگر عزم آنها برای نجات دریاچه ارومیه است. تا زمانی که دهانه سدها باز نشود ما باور نخواهیم کرد که دولت عزمی برای نجات دریاچه ارومیه دارد؛ هر وقت دولت در این مسیر قدم بردارد مردم مطمئن خواهند شد که خبرهای خوشی از دریاچه در راه است.

وی با انتقاد شدید از ساخت جنون آمیز سدهای متعدد در کشور و علی الخصوص در حوزه آبریز دریاچه ارومیه گفت: امروز در کدام کشور پیشرفته جهان سدسازی رواج دارد؟ در ۵۰ سال گذشته کدام سد در یک کشور توسعه یافته احداث شده است؟ اصلاً موضع سازمان های بین المللی در مورد سدها چیست؟ چرا مسئولان وزارت نیرو اصرار دارند، اصرار دارند و اصرار دارند که در تمام کشور سد بسازند؟ آیا سدسازی جز بحران های زیست محیطی، چیز دیگری برای ما داشته است یا منافع عده خاصی در میان است؟

دارنده جایزه ویژه مسابقات جهانی اختراعات و تکنولوژی های نوین ژنو، خطاب به وزیر نیرو گفت: بنده از آقای نامجوی عزیزکه نیرویی ارزشی است سوالی دارم، جناب وزیر آیا منافع مردم و فرزندان فردای کشور ارجحیت دارد یا منافع اقتصادی عده ای خاص و ویژه خوار؟ قاعدتاً نباید منافع عده ای خاص بر منافع کل ملت ارجح باشد.

کارنامه مجلس در بحران دریاچه ارومیه مردود است
رضا کهولی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: پیشنهاد بنده در این حوزه به طور مشخص این است که اگر دولت باز هم اصرار بر سدسازی دارد، مجلس جلوی سدسازی ها را بگیرد و انتظار مردم از مجلس همین است.

عضو هیئت امناء جمعیت نخبگان آذربایجان با انتقاد از عملکرد نمایندگان تبریز در موضوع دریاچه ارومیه گفت: من پیشنهاد می کنم نمایندگان عزیز بجای تلاش برای پایتخت کردن تبریز، روی تصویب مصوبه ای در مجلس تلاش کنند که یک بند مشخص داشته باشد که حداقل دولت را از احداث سدهای بیشتر حداقل در آذربایجان و حوزه آبریز دریاچه ارومیه منع کند. بند دیگری هم می تواند در این مصوبه گنجانده شود که دولت را به جاری کردن آب پشت سدها برای تامین حقابه دریاچه ارومیه مکلف کند.

کهولی اظهار داشت: اگر نمایندگان مجلس می خواهند ثابت کنند که وکیل دولت نیستند و واقعاً نماینده مردم هستند، باید تا قبل از اینکه خیلی دیر شود روی ارائه و تصویب اینمصوبه کار کنند.

وی با انتقاد از عملکرد مجلس در بحران دریاچه ارومیه گفت: به نظر من مجلس به اندازه دولت در ایجاد بحران دریاچه ارومیه مسئول و مقصر است. اصلی ترین افرادی که اصرار داشتند دولت سدهای بیشتری در منطقه احداث کند، همین نمایندگان مجلس بودند؛ مجلس در بی توجهی به وضع دریاچه ارومیه، به اندازه دولت مقصر است.

کهولی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: لطفا نمایندگان مجلس خیلی شفاف توضیح بدهند که مجلس چه کارهایی برای دریاچه ارومیه انجام داده است؟ به نظر من این مجلس هم راه مجلس هشتم و مجلس قبلی هم راه مجلس هفتم را رفته است و کارنامه سه دوره مجلس ما در بحران دریاچه ارومیه مردود است.
وی با اشاره به دوران تبلیغات قبل از انتخابات گذشته گفت: نمایندگان محترمی که در انتخابات شرکت کردند و قول های زیادی برای حل و مدیریت بحران دریاچه ارومیه دادند، حالا دیگر قول و قرارهایشان را فراموش کرده اند و ما متاسفانه اقدامی نمی بینیم که در مسیر عمل به وعده های داده شده باشد.

دارنده جایزه ویژه و مدال دوبل گلد نمایشگاه اختراعات لندن با انتقاد صریح از عملکرد مجلس در بحران دریاچه ارومیه گفت: مجلس تا کنون چندبار کم کاری های وزارت نیرو و جهاد کشاورزی را به چالش کشیده است؟ آیا سوالی از وزرای نیرو و کشاورزی در این راستا انجام شده است؟ من تصورم می کنم اگر این مشکل در کشور دیگری بود و وزیری حاضر نبود در راستای سیاست های حل بحران قرار بگیرد، مطمئناً استیضاح شده بود. اما آیا مجلس در این مسیر قدمی برداشته است؟ آیا این موضوع آنقدر مهم نبوده که مجلس طرح تحقیق و تفحص در مورد عملکرد دولت در زمینه بحران دریاچه ارومیه آماده کند و سازمان ها و وزارتخانه های متخلف را به چالش بکشد؟

وی ادامه داد: من احساس می کنم که در موضوع موضوع دریاچه ارومیه مجلس بیشتر وکیل الدوله بوده است.
رضا کهولی ادامه داد: مردم به این آقایان چک سفید امضاء نداده اند و آقایان نماینده مجلس بدانند که انتخابات بعدی هم در کار هست، حداقل به خاطر آن هم باشد واکنش هایی نشان دهند!

وی با اشاره به عملکرد نمایندگان دیگر شهرها در مجلس گفت: پس کجاست قول هایی که این آقایان در هنگام انتخابات به مردم دادند؟ به عملکرد نمایندگان اصفهان توجه کنید که چگونه موضوع جزئی که در مقابل بحران دریاچه ارومیه موضوعیتی ندارد را بولد کرده و به چالش می کشندو یا مثلا عملکرد نمایندگان شیراز در مورد دریاچه سد سیوند که قابل توجه است.

مسئولان هیچ حمایتی از نخبگان انجام ندادند
مبتکر طرح نوین بارورسازی ابرها در پاسخ به این سوال که حمایت ها و واکنش های مسئولان دولتی در قبال طرح های ارائه شده توسط نخبگان چه بوده است، گفت: پاسخ مسئولان دولتی و متولیان امر در سطوح مختلف به طرح های ما ناامید کننده و بعضاً خنده آور بوده است.

کهولی افزود: جالب است که به ملت مان گزارش دهم که در یک سال گذشته تیمی متشکل از اساتید دانشگاه تبریز و جمعی از نخبگان کشور تشکیل شده و هزاران ساعت کار تحقیقاتی در مورد دریاچه ارومیه انجام شده و موضوعات مختلف بررسی و طرح های لازم ارائه شده است که در میان این طرح ها از روش های جلوگیری از تبخیر آب دریاچهتا افزایش میزان آب دریاچه به میزان ۳ تا ۵ میلیارد متر مکعب در سال و روش های تعدیل آب و هوا، بحث افزایش برف و انواع مختلف طرح ها که همه شان از تکنولوژی های نوین بهره برداری می کنند. اما متاسفانه دولت تا کنون هیچ حمایت مشخص و عملی و هیچ پاسخی به این طرح ها نداده است.

ما اینجا نمانده ایم که خانه نشین شویم
دارنده جایزه ویژه و مدال دوبل گلد نمایشگاه اختراعات لندن با انتقاد صریح از عملکرد ناامیدکننده دولت در حمایت از طرح های ارائه شده توسط نخبگان گفت: من و امثال من در این کشور نمانده ایم که طرح های ما در روی میز مدیران نالایق دولتی خاک بخورد؛ ما مانده ایم تا مشکلات اساسی مملکت را حل کنیم؛ ما نمانده ایم که خانه نشین شویم.

رضا کهولی اظهار داشت: جهت تنویر افکار عمومی جالب است که بگویم علی رغم اینکه ما طرح های لازم برای بارورسازی ابرها و راهکارهای حل کردن دیگر مشکلات را ارائه داده ایم، اما دولت پیگیر خرید همان تکنولوژی با دهها برابر قیمت از کشورهای روسیه، چین و تازگی ها حتی ارمنستان است!
وی افزود: واقعا برای من جالب است که وقتی ما این تکنولوژی را داریم چرا باید آنرا از کشور دیگری تهیه کنیم؟ آیا این استقلال علمی کشور ما را زیر سوال نمی برد؟ آیا این غرور ما را جریحه دار نمی کند؟

این نخبه جوان ادامه داد: تیم ما برای تامین ساده ترین لوازم زندگانی خودشان مجبور شده اند که کار دیگری انجام دهند تا بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند و واقعاً دوستان من فداکارانه تلاش می کنند.
دبیر اجرایی جمعیت نخبگان آذربایجان خاطرنشان کرد: ما انتظار داشتیم که مسئولان قدرشناس زحمات ما باشند و همانقدر که از اینجا به روسیه و ارمنستان تشریف می برند تا تکنولوژیارائه شده توسط ما را با دهها برابر قیمت بخرند، یکی دو جلسه هم با ما نشستی می داشتند هیچ ضرری نمی کردند.

من سرباز مردم هستم
کهولی ادامه داد: مردم از من می پرسند آقای کهولی چرا شما نمی توانید کاری انجام دهید؟ منِ رضا کهولی یک سرباز هستم و وقتی اسلحه ای به من داده نمی شود و مجبور هستم خانه بنشینم؛ چکار می توانم انجام دهم؟ ما تمام مراحل علمی را جلو بردیم اما ساده ترین حمایتی از ما نشد.

کهولی به نمونه ای از بی مهری های مسئولان دولتی اشاره کرد و گفت: ما می خواستیم نشستی علمی با حضور دانشمندانی از سوئد و انگلستان در تبریز برگزار کنیم و موضوع دریاچه ارومیه را در سطح جهان بیشتر مطرح کنیم، ما از همه سازمان های استان درخواست کمک کردیم، اما شگفت آور است که ۳۰ میلیون تومان برای برگزاری این گردهمایی تامین نشد. در حالی که یک بازیکن فوتبال میلیاردها تومان می گیرد و بالای چشمت ابروست را هم بر نمی تابد!

کهولی اظهار داشت: مردم بدانند که در همین حد از ما حمایت می شود و انتظار نداشته باشند که بتوانیم با این وضع کاری برای نجات دریاچه از پیش ببریم. تنها چیزی که به تیم ما روحیه می دهد، همین پیگیری ها و حمایت های مردم است.

وی ادامه داد: جالب است با اینکه ما به تکنولوژی مقابله با تگرگ دست یافته بودیم، اما مسئولان محترم رفتند و از ارمنستان تکنولوژی آنرا وارد کردند! با این وضع به تنهایی چکار می توانیم انجام دهیم؟ پروژه افزایش برف را که هنوز دولت متوجه اهمیت آن نشده است با رقم بسیار نا چیزی فاز امکان سنجی و طراحی آن انجام می شد، ولی در این مملکت ۲۰ میلیون تومان برای اجرای این طرح تامین نشد! متاسفانه پدر و مادر من کارمند ساده هستند، وگرنه اگر خودمان داشتیم هزینه می کردیم!

وی در پایان گفت: جالب است که بعضی از مسئولان نمی دانند ما در تبریز هستیم و فکر می کنند در ایران نیستیم! حتما صلاح نبوده است ما را درتبریز بینند! اما ما همچنان با دلگرمی مردم به مسیر توسعه علمی در این زمینه و استفاده از آنها برای احیای دریاچه ارومیه ادامه می دهیم.

گفتنی است رضا کهولی اخیراً آمادگی خود را برای برگزاری مناظره با پرویز کردوانی مبدع طرح خشک کردن دریاچه ارومیه و ایجاد مراتع وسیع به جای آن(!) اعلام کرده است اما تا کنون هیچ واکنشی از سوی آقای کردوانی مشاهده نشده است.

نصر نیوز : گفتگو از محمد سهرابی

درباره این مطلب نظر دهید