انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

روحانی: حاضریم بدون پیش‌شرط و از موضع برابر با غرب مذاکره کنیم

D47C53-6E8E-4D04-B50B-1B610A918A39_mw1024_n_s

اویان نیوز: حسن روحانی روز یکشنبه با تاکید بر حق ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم در خاک خود گفته است که حاضر است بدون پیش‌شرط، از موضع برابر همراه با احترام متقابل با غرب گفت‌و‌گو کند. وی همچنین بر حل مشکلات از طریق دیپلماسی تاکید کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیوفردا، رییس جمهوری ایران که روز ۳۱ شهریور ماه در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته موسوم به «دفاع مقدس» سخنرانی می‌کرد، آمادگی ایران برای مذاکره با غرب را اعلام کرد و گفت: «مذاکره باید از موضع برابر با احترام متقابل همراه باشد و (طرف‌های مذاکره) در فکر منافع خود نباشند، بلکه منافع متقابل مطرح باشد و همه حقوق حقه مردم ایران از جمله حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی در خاک این کشور در چارچوب مقررات بین‌المللی را بپذیرند.»

وی ضمن تاکید بر این‌که ملت ایران، «ملت دوستی، صلح و همکاری» است، با بیان اینکه «با این کشور و ملت با زبان زور و تهدید حرف نزنید»، گفت: «جنگ و دیپلماسی در کنار هم مفهومی ندارد و هیچ ملت منطقی و آزاده‌ای روی یک میز، جنگ و دیپلماسی را نمی‌پذیرد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در حال حاضر گمانه‌زنی‌ها بر سر احتمال گفت‌و‌گوی مستقیم سران ایران و آمریکا در جریان نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل شدت گرفته و آمریکا اعلام کرده است که آماده تعامل با ایران بر اساس احترام متقابل است.

در عین حال باراک اوباما و حسن روحانی اخیرا از طریق نامه با یکدیگر در ارتباط بوده‌اند و حسن روحانی لحن نامه باراک اوباما را «مثبت و سازنده» ارزیابی کرده است.

حسن روحانی که پیشتر تاکید کرده بود که می‌توان صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را «تضمین» کرد، روز یکشنبه نیز گفت که ایران در پی تولید سلاح کشتار جمعی نیست و به تمام معاهدات منع گسترش این سلاح‌ها پیوسته و به آن متعهد است.

وی در ادامه با اظهار این‌که ایران برای همسایگان خود تهدیدی به شمار نمی‌رود، بدون اشاره به کشور خاصی گفت رژیمی برای منطقه تهدید است که «همه مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشتند» و «انواع سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای را برای تهدید دیگران ذخیره کرده است».

درباره این مطلب نظر دهید