انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

روستاهای زنجان و چالشی به نام کم آبی/38 درصد جمعيت روستايي با يک نوبت قطع آب مواجه هستند

IMG12225379

اویان نیوز: آب به عنوان عنصری حیاتی همواره در زندگی موجودات زنده نقش اساسی داشته است به گونه ای که تمدنهای اولیه در مسیر و کنار رودخانه شکل گرفته ولی طی سالهای اخیر با گرم شدن زمین و تاثیرات مخرب گازهای گلخانه و همچنین تغییر اقلیم، خشکسالی به عنوان پدیده مخرب خود را نشان داده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، در حال حاضر روستاهای استان زنجان با بحران شدید کمبود آب مواجه هستند و  کم آبی به عنوان بی سروصدا ترین بلایای طبیعی در مقابل سیلاب به عنوان یکی از پر صدا ترین بلایای قرار گرفته است . این درحالی است که خطر و خسارت های ناشی از خشکسالی به مراتب بیشتر از سایر بلایای طبیعی مانند سیل، طوفان، آتش فشان و حتی زلزله است.

متأسفانه امروزه مصرف آب در کشور، در حدود ۸۰ درصد بیشتر از میانگین سرانه دنیا آب مصرف می‎ کنیم، از طرفی اگر بتوانیم ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‎ جویی داشته باشیم، قادر خواهیم بود برای ۱۲۰ هزار نفر آب تأمین کنیم .

در حال حاضر ۱۵۲۵ کیلومتر شبکه توزیع آب و ۳۲۰ کیلومتر خطوط انتقال در استان زنجان وجود دارد، این در حالی است که بیش از ۸۸۰ کیلومتر شبکه فرسودگی دارد و با اعتبار کنونی زمان طولانی نیاز است که اصلاحاتی در شبکه انجام  شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۶ روستای استان با مشکل کم‌آبی مواجه است، می گوید:  متأسفانه مردم مناطق روستایی در فصل تابستان با مشکل آب مواجه‌اند، به طوری که آب مورد نیاز مردم این مناطق به صورت جیره‌بندی توزیع می‌شود. از طرفی، میانگین قطعی آب در روستاهای استان ۴۸ ساعت است و این یعنی در مجموع ۳۸ درصد جمعیت روستایی استان با یک نوبت قطعی آب مواجه‌اند، به همین خاطر در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی‌های لازم، این مشکلات به حداقل برسد.

رضا کابلی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در بحث آب ‌شرب روستاییان ادامه می دهد: این مشکلات فقط در سایه تعامل و همکاری قابل حل خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد وجود مشکلاتی در زمینه آب‌شرب روستاییان استان هستیم می گوید: بی‌تردید حل مشکلات آب‌شرب روستاییان در اولویت همه برنامه‌های شرکت آبفار استان قرار دارد و این در حالی است که دلیل اصلی به وجود آمدن چنین مشکلاتی، کمبود اعتبارات است، چرا که نبود اعتبارات کافی باعث شده است که این شرکت قادر به انجام پروژه‌های جدید در این بخش نباشد.

وی با ابراز تأسف از اینکه مصرف آب برخی از روستاییان بیش از حد استانداردهای تعیین شده است، می افزاید: زمانی که گفته می‌شود مشکلات آب‌شرب روستاییان با تعامل همه‌جانبه قابل حل است، این به معنای آن است که مردم نیز باید همگام با مسئولان در مرتفع کردن این مشکلات گام بردارند. یکی از این تعاملات، مدیریت در مصرف آب‌شرب است که می‌توان با اهتمام به این موضوع، مسئولان را در اجرای برنامه‌های جدید که همگی در راستای حل مشکلات آب‌شرب روستاییان است یاری کرد.

جیره بندی آب در روستاهای زنجان

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان ادامه می دهد: مردم روستایی در حال حاضر در تابستان با مشکل آب روبه رو هستند و آب مورد نیاز مردم به صورت جیره بندی بین مردم توزیع می شود.

رضا کابلی افزود: در حال‌ حاضر میانگین قطعی آب در روستاهای استان ۴۸ ساعت است و در مجموع ۳۸ درصد جمعیت روستایی با یک نوبت قطع آب مواجه هستند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان تاکید کرد: در حال حاضر برای حل بحران آب نیاز به تانکر آبرسانی است .

سرپرست فرمانداری زنجان نیز در این باره گفت: ۳۰ روستای این شهرستان به دلیل خشکسالی با کمبود آب مواجه هستند.

علی کاظمی افزود: در برخی روستاهای تابعه شهرسنان زنجان کمبود جدی آب وجود دارد که همکاری روستاییان در رفع مشکلات بوجود آمده نقش تعیین کننده ای دارد.

۸۰ درصد روستاهای ابهر از کم آبی رنج می برند

فرماندار شهرستان ابهر  همچنین در خصوص وضعیت آب شرب شهرستان ابهر می گوید: ۵۰ تا ۸۰ درصد از روستاهایی که مشکل آب دارند، روزانه فقط نیم ساعت از آب شرب استفاده می کنند.

 نورالدین رفیعی به حادتر شدن مشکل کمبود آب در روستاهای شهرستان ابهر اشاره کرده می افزاید: مشکلات برخی از این روستاها با بهره ‌برداری از پروژه‌ های نیمه تمام حل می شود.

رفیعی با بیان اینکه تهیه آب شرب در روستاها با مشکلاتی مواجه شده است می افزاید: فرمانداری ابهر هر روز شاهد تجمع روستاییان در فرمانداری است.

فرماندار ابهر با بیان اینکه تولید آب شرب روستاها با مشکلات فراوان انجام می‌ شود می گوید: متاسفانه از این آب شرب که به سختی هم توزیع می شود در بخش کشاورزی هم استفاده می کنند.

رفیعی ادامه می دهد: جلوگیری از مصرف آب شرب در بخش کشاورزی به حل معضل آب شرب هم کمک می ‌کند.

آب با تانکر در ماهنشان توزیع می شود

فرماندار ماهنشان نیز می گوید: روستاهای شهرستان با بحران آب مواجه هستند و باید در کوتاه مدت مشکل آب این روستاها حل شود.

منصور محمد پور  ادامه می دهد: درشش روستا شش پروژه نیمه تمام داریم که اگر این پروژه ها تمام شود مشکل کم آبی مردم این روستاها هم حل خواهد شد.

وی می افزاید: با تخصیص اعتبارات ۲۴ پروژه را اجرایی خواهیم کرد و مشکل و بحران بی آب هم در در روستاهای ماهنشان حل می شود.

محمد پور می گوید: در حال حاضر به این روستاها که با بحران آب مواجه هستند با تانکرآب بین مردم توزیع می شود.

محمدپور می افزاید: باید هر چه زدوتر پروژه های مربوط به حوزه آب حل شود چرا که در ماه رمضان و در تابستان مردم آب برای استحمام و آشامیدن ندارند و باید مدیریت لازم در این مورد لحاظ شود.

۱۵روستای ایجرود با مشکل کمبود آب مواجه هستند

فرماندار ایجرود نیز به مشکلات موجود در تامین آب روستاهای شهرستان ایجرود اشاره کرده و می گوید: ۱۵ روستای شهرستان ایجرود مشکل تامین آب دارند.

باقر اکبرپور می افزاید: هشت روستای شهرستان ایجرود با بحران شدید آب آشامیدنی مواجه هستند که در این راستا با تخصیص اعتبار مشکل کم آبی در این روستاها حل خواهد شد.

فرماندار شهرستان ایجرود ، نجم‌الشیخان و قندی بلاغ را از جمله روستاهای شهرستان ایجرود اعلام کرد و گفت: این دور با مشکل جدی کم آبی مواجه هستند.

اکبرپور به مشکل موجود در تحویل چاه مظفر اشاره کرد و یاد آورشد: اگر این چاه تحویل داده نشود آب منطقه با مشکل جدی مواجه می‌شود و در حال حاضر برای این روستاها با تانکر آب توزیع می شود.

در این میان مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان را برون رفت از مشکلات پیش آمد در زمینه کمبود آب در استان زنجان، اجرای پروژه های بخش آب این استان می داند و می افزاید: در حال حاضر ۹۹ پروژه نیمه‌ تمام در استان وجود دارد که نیاز به ۵۶ میلیارد تومان اعتبار است تا این پروژه ها به اتمام برسند.

کابلی به ضرورت بازسازی شبکه انتقال آب شرب روستایی اشاره کرده و می گوید: برای سال جاری برای اجرای برنامه‌ ها به ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است که با مساعدت لازم همه برنامه ها اجرایی خواهند شد.

وی ادامه می دهد: این پروژه های نیمه تمام از سال ۸۵ مانده است که با اجرای این پروژه ها بسیاری از مشکلات روستاییان حل خواهد شداعتبارات برای توسعه و بازسازی تاسیسات فرسوده آب روستایی یک میلیارد تومان است که امسال تخصیص یافته است.

همچنین  مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان در خصوص وضعیت کم آبی در روستاهای استان زنجان می گوید: ۱۶۶ روستا در استان زنجان با کم آبی مواجه هستند که برای اقدامات کوتاه مدت به ۹ هزار و ۸۵۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.

صفی اله کرامتی می افزاید: در راستای کمک به زیرساخت‌ها ۸۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی اعتبار حوادث غیرمترقبه را ۲ میلیارد و ۷۵۲ میلیون ریال عنوان کرده و یادآور می شود: ۳ میلیارد و ۸۴ میلیون ریال نیز سررسید سال جاری بوده است.

در این میان عدم رعایت برخی توصیه ها در زمینه مصرف بهینه و پرهیز از هدر رفت آب نیز می تواند به عنوان یک عامل مهم در زمینه جلوگیری و کاهش اثرات کم آبی است که باید توجه ویژه به عنوان صورت بگیرد.

درباره این مطلب نظر دهید