انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

روغن نباتی را ارزان نمی‌کنیم!

635020723471522046

اویان نیوز: تا کنون انکار‌ها و تکذیبیه‌های معاون اول رئیس‌جمهور سودی نداشته ‌و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بدون ارز مرجع وارد شده و هر روز گران و گران‌تر می‌شود. محمد‌رضا رحیمی، ‌تخصیص نیافتن ارز مرجع را انکار کرد و سپس آن را اشتباه یک معاون وزیر دانست؛ اما اینک دبیر انجمن روغن قاطعانه می‌گوید، بهای روغن را کاهش نمی‌دهیم! مردم گرانی را به خوبی لمس و باور می‌کنند، ولی با سخنان معاون رئیس جمهور چه کنند؟

به گزارش تابناک، مصوبات دولت و تکذیبیه‌های آن‌ها و گرانی‌های پی در پی در روز‌های اخیر، گریبان مردم ایران را گرفته است؛ مردمی که قاطعانه باید گفت، در شأن آنان نیست که در صف‌های ده‌ها متری برای خرید روغن نباتی بایستند.

روغن نباتی اکنون بیش از آن که یک ماده غذایی باشد، نمادی است از تناقض‌های برخی از مسئولان درباره زندگی مردم؛ مردمی که هرچند این روز‌ها ‌در جلوی فشارهای خارجی ایستاده‌اند، ‌در‌‌ همان حال از سوءمدیریت‌های داخلی هم به ستوه آمده‌اند. هنوز یک روز از انکار مصوبه بانک مرکزی درباره ‌تخصیص نیافتن ارز مرجع برای کالاهای اساسی از سوی معاون اول رئیس جمهور نگذشته‌ که دبیر انجمن روغن خبر داده است، به دلیل این که به آنان ارز مرجع پرداخت نمی‌شود، بهای روغن را پایین نخواهند آورد.

قاسم فلاحتی در پاسخ به این پرسش که آیا نامه‌ای مبنی بر اختصاص ارز مرجع به روغن ابلاغ شده است، گفته: هنوز نامه‌ای مبنی بر این مسأله و اختصاص ارز مرجع به روغن به ما ابلاغ نشده ‌و هر زمان ارز مرجع را به روغن اختصاص دادند، قیمت‌ها را با ارز مرجع تنظیم می‌کنیم.

وی افزود: اکنون کمتر از ۵۰ درصد ‌ارز مورد نیاز برای واردات ‌که دولت به کارخانه‌ها می‌دهد، ارز تلفیقی است و مابقی ارز مورد نیاز را شرکت‌ها برای واردات به صورت مبادله‌ای تأمین می‌کنند؛ بنابراین، هر زمان ارز مرجع اختصاص یافت ‌و این گفته‌ها عملیاتی شد ـ نه اینکه از طریق نامه اعلام کنند ـ انجمن آمادگی اصلاح قیمت‌ها را دارد.

معنای ساده سخنان دبیر انجمن روغن این است که فعلا تصمیمی برای پایین آمدن بهای روغن نگرفته شده و اگر مسئولان دولتی وعده‌ای در این زمینه دادند، مردم باور نکنند. همچنین مردم این گفته را که هنوز برای کالاهای اساسی، ‌ارز مرجع داده می‌شود و یا اینکه گفته می‌شود، مصوبه حذف ارز مرجع برای کالاهای اساسی وجود ندارد و اشتباه یک معاون وزیر، باعث این مسأله شده را باور نکنند. باید گفت، مردم می‌توانند به آسانی گران‌تر ‌و کمیاب شدن روغن و سخن دبیر انجمن روغن مبنی بر این که ‌قصدی هم برای کاهش قیمت روغن وجود ندارد، ‌باور کنند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

قیمت روغن نباتی ۴۰ درصد افزایش یافت

گرانی آرد و روغن به شیرینی و شکلات سرایت کرد

نان قطعاً گران می‌شود

گوشت ۶۰ درصد گران شد

درباره این مطلب نظر دهید