انتخاب زبان

آخرین اخبار

زاهدان: ترور یکی از سران طوایف بلوچ

634284418990706320

اویان نیوز: حاج عبدالرحمان حسن زهی بزرگ طایفه حسن زهی در بلوچستان شب گذشته ترور شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از العربیه فارسی، حاج عبالرحمن حسن زهی، دارای یک مرکز تفریحی به نام گراناز درزاهدان در زمینه های فرهنگی و مردمی فعالیت داشت.

به گزارش منابع مطلع العربیه مرشدی یکی از نزدیکان مرحوم حاج عبدالرحمان حسن زهی، بزرگ طایفه حسن زهی در سیستان و بلوچستان که چهارشنبه شب در زاهدان ترور شد.

به گفته منابع مطلع، عبدالرحمان حسن زهی در حال بازگشت از محل کار هنگام پیاده شدن از ماشین توسط افراد ناشناس در مقابل منزلش ترور شد.

براساس این گزارش، ضاربان توسط دو دستگاه خودرو با لباس بلوچی و صورتی پوشیده اقدام به تیراندازی به سوی وی کرده وسپس از محل حادثه متواری شدند.

یکی از نزدیکان وی در گفتگو با خبرگزاری رسا گفت: عبدالرحمان بزرگ طایفه حسن زهی است و با کسی خصومت شخصی و حتی طایفه ای نداشته و با توجه به این که وی رئیس شورای حل اختلاف یکی از شعبه های زاهدان بود فردی صلح طلب و راهگشای حل مشکلات مردم و خیرخواه مردم و دولت و جامعه بود.

گفتنی است که استان بلوچستان ایران پس از انقلاب ۱۹۷۹ شاهد خشونت و درگیری های زیادی بین مخالفان جمهوری اسلامی و نیروهای امنیتی این کشور بوده است. فعالان سیاسی بلوچ می گویند جمهوری اسلامی ایران نه تنها آنها را به حاشیه رانده است بلکه ستم ملی و تبعیض مذهبی را به صورت قانونی، در قانون اساسی این کشورعلیه آنها اعمال کرده است. آنها برای توجیه این ادعا به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  اشاره می کنند که در آن به صراحت آمده است که رئیس جمهور باید از مسلمانان مذهب شیعه اثنی عشری باشد.

درباره این مطلب نظر دهید