انتخاب زبان

زنان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

زنان تاثیرگذار جهان در 2013

jmc3tvia

اویان نیوز: دختر نوجوان ۱۶ ساله‌ای که جایزه صلح نوبل ادبیات را از سازمان ملل متحد دریافت کرد به همراه شش زن دیگر جزو زنان تاثیرگذاری هستند که موفق شدند توجه جهانیان را در سال گذشته میلادی (۲۰۱۳) به سوی خود جلب کنند.

به گزارش ایسنا،‌ در این گزارش به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، نگاهی گذرا به زنان تاثیرگذار در سال ۲۰۱۳ میلادی و موفق در عرصه‌های مختلف از سیاست و هنر گرفته تا علم و آموزش خواهیم داشت:

«ملاله یوسف‌زی» در عرصه آموزش

تمام هم و غم «ملاله یوسف‌زی» دختر نوجوان پاکستانی ادامه تحصیل بود و با وجود افزایش تهدیدهای طالبان، وی به تحصیل در مدرسه ادامه داد. وقتی ملاله به خواسته طالبان مبنی بر ترک تحصیل، تن در نداد از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفت. در دو سال گذشته ملاله به نماد مقاومت، مبارزه و قدرت زنان تبدیل شده است. وی در تاریخ دوم ژوئیه و در تولد ۱۶ سالگی‌اش در یک سخنرانی مقتدرانه در سازمان ملل خواستار دسترسی جهانی به آموزش شد.

jmc3tvia

«آنجلا مرکل» در عرصه سیاست

«آنجلا مرکل»، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی برای سومین بار به عنوان صدراعظم آلمان انتخاب شد. وی عملکرد مدیریتی مطلوبی در وضعیت بحرانی بیکاری که طی ۲۰ سال گذشته در این کشور بی‌سابقه بود،‌ داشته است. آنجلا مرکل در پایان دوره سه ساله‌اش به باسابقه‌ترین زن تاریخ بدل خواهد شد که در راس یک دولت انجام وظیفه کرده است.

merkel1

«کرن نایبرگ» در عرصه دانش

در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۶۳ میلادی، «والنتینا ترشکوا» از اتحاد جماهیر شوروی به کره ماه سفر کرد و نام خود را به عنوان نخستین زن که به فضا سفر می‌کند در تاریخ به ثبت رساند. ۵۰ سال بعد و در سالروز این رویداد مهم،‌ «کرن نایبرگ»،‌ مهندس هوا و فضا در ناسا نیز سفر ۱۶۷ روزه خود را به ایستگاه بین‌المللی فضایی آغاز کرد.

105674_341

«مارین آلسوپ» در عرصه هنر

«ماری آلسوپ» با قرار گرفتن در پشت جایگاه مخصوص، بزرگترین رویداد سالانه موسیقی کلاسیک جهان با نام

«The Last Night of the Proms»‌ را رهبری کرد. وقتی آلسوپ در هفتم سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی، صحنه این ارکستر سمفونی را در سالن باشکوه «رویال آلبرت هال» لندن به دست گرفت،‌ این آهنگساز تبدیل به نخستین زن در تاریخ ۱۱۸ ساله این رویداد شد که رهبری ارکستر فوق را برعهده می‌گیرد.

105673_529

«آلیس مونرو» در عرصه ادبیات

«آلیس مونروِ» کانادایی با دریافت جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۳ میلادی به دریافت عنوان «بانوی داستان کوتاه معاصر» مفتخر شد. اعطای این عنوان معتبر به مونرو، وی را در زمره ۱۳ زن دریافت‌کننده جایزه نوبل ادبیات در تاریخ قرار می‌دهد. وی در آثارش تاثیر فراوانی از «آنتوان چخوف» گرفته است.

105677_403

«آنجلا آرنتس» در عرصه تجارت

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی، وقتی «آنجلا آرنتس» اعلام کرد قصد دارد از ریاست کمپانی مطرح «بوربری» که یک کمپانی تولیدکننده لوازم لوکس و ادکلن است،‌ استعفا دهد تا به عنوان معاون بخش فروش و فروشگاه‌های آنلاین کمپانی اپل مشغول به کار شود در سرخط اخبار و تیتر روزنامه‌ها قرار گرفت. وی در دوران تصدی ریاست کمپانی «بوربری» با انقلابی که بازار فروش محصولات لوکس ایجاد کرد به مغز متفکر برندهای تجاری تبدیل شد.

105676_476

«یوآنی سانچز» در عرصه عدالت‌خواهی

«یوآنی سانچزِ» کوبایی، یکی از مشهورترین وبلاگ نویس‌های جهان است که وبلاگ وی با عنوان «نسل Y» شهرت جهانی یافت. وی در این وبلاگ،‌ تصویری از واقعیت‌های عصر مدرن در کوبا ارائه می‌دهد. وبلاگ این زن به ۲۰ زبان ترجمه شده و در دسترس مردم جهان قرار دارد. با این حال تنها عده اندکی از مردم کوبا به این وبلاگ دسترسی دارند. پس از اعمال محدودیت‌های مسافرتی در کوبا که از سوی دولت این کشور اعمال شده بود، سانچز در اعتراض به این محدودیت‌ها، یک سفر ۸۰ روزه را به ۱۰ کشور جهان آغاز کرد. انتخاب حرف «Y» در وبلاگ وی در واقع اشاره به نام افراد مشهور ناراضی و هم نسل او دارد که نام آنها با این حرف شروع می‌شود.

105685_373

درباره این مطلب نظر دهید