انتخاب زبان

آخرین اخبار

زنجان : تجمع، راهپیمایی و تحصن / بیز سرطان ایسته‌میریک

zenjan1

اختصاصی اویان نیوز: امروز بیش از ۵هزار نفر از مردم زنجان در اعتراض به آلودگی سرب این استان تجمع، راهپیمایی و تحصن برگزار نمودند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۲  بیش از ۵ هزار نفر از مردم زنجان از ساعت ۱۰ صبح  با تجمع و راهپیمائی اعتراضی ، نارضایتی خویش را نسبت به آلودگی سرب و روی این شهر اعلام کردند. تجمع کنندگان حوالی ساعت ۱۳ ظهر با تحصن در مقابل مسجد سید زنجان اعتراض خود را نسبت به آنچه که مرگ تدریجی مردم زنجان قلمداد می کردند، اعلام نمودند.

تجمع امروز مردم زنجان  از ساعت ۱۰ صبح، ازمقابل استانداری زنجان  آغاز شد.

رئوفی نژاد استاندار زنجان در بین تجمع کنندگان حاضر شد و عنوان کرد : ” شرکت سرب و روی بیست و پنج سال است که در زنجان فعالیت می کند و عملکرد آن بر عهده ی ما نیست . “

استاندارد زنجان مردم را به پایان دادن تجمع دعوت نمود ولی مردم در اعتراض به این سخنان ، ساختمان استانداری را ترک کرده و به سمت بیت امام جمعه زنجان حرکت کردند.

پس از حضور مردم در مقابل بیت امام جمعه زنجان، حجه السلام خاتمی امام جمعه زنجان نیز با حضور در بین تجمع کنندگان به سوالات و خواسته های آنان در مورد آلودگی سرب پاسخ نداد و او هم خواستار پایان اعتراض شد.

نماینده ولیه فقیه در استان زنجان در خواست کرد که یک نفر به عنوان نماینده اعتراض کنندگان موضوع را پیگیری کند و سایر مردم اعتراضات را ادامه ندهند.

سخنان امام جمعه زنجان هم نتوانست تجمع کنندگان را قانع نماید و پس از آن مردم با راهپیمایی در سطح شهر بر خواسته های خود پافشاری نمودند.

تجمع کنندگان با راهپیمایی از مسیر سعدی شمالی، چهارراه سعدی، سعدی وسط  در چهارراه انقلاب تجمعی کوتاهی نمودند و سپس به سمت سبزه میدان حرکت کردند.

در پلاکاردهای که توسط تجمع کنندگان به زبان تورکی و فارسی حمل می شد جملاتی با مضمون: “ بیز سرطان ایسته‌میریق سرب و روی -و ایسته‌میریق – زنجانلی بیر کلام؛ تعطیلی والسلام – زنگانیمیز وار اولسون، ایسته میین خوار اولسون – استاندار تئز اول گل، جواب وئر جواب وئر – مسئول غیر بومی نمی خوایم – مسئول سالم، هوای سالم – زنجانلی لار وار اولسون، ایسته میین خوار اولسون – استاندار گل بورا – سرب هوا ۱ درصد، ۲ درصد نه، ۵۳ درصد – مردم شهر زنجان فیلتر سمی نمی شوند – سلامتی حق مسلم ماست – کارخانه سرب و روی تعطیل باید گردد - سرب و روی بسته نشه استانداری تخته میشه - ﺯﻧﺠﺎﻥ ﻭﯾﺮﺍﻥ ﺍﻭﻻ ﺁﺑﺎﺩ ﺍﻭﻻ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺍ ﻧﻪ ” به چشم می خورد.

همچنین تجمع کنندگان در شعارهایی اعتراض خود را نسبت به آلودگی کارخانه سرب و روی و آنچه که آن را بی تفاوتی تعمدی مسئولین نسبت به این امر ذکر می کنند، اعتراض کردند.

 بسیاری از کارشناسان و همچنین مردم زنجان اعتقاد دارند که آلودگی سرب زنجان بسیار بیشتر و در حد مرگ مردم قرار دارد و باعث افزایش سرطان، سقط جنین، آلودگی آب و حتی میوه ها و محصولات کشاورزی و باغی زنجان شده است.

بر اساس آخرین گزارش، این تجمع که تا حوالی ۱۳:۳۰ ظهر با تحصن در سبزه میدان و مقابل مسجد سید ادامه داشت و از ساعت ۱۳:۴۵ این تجمع در حال پایان یافتن می باشد.

معترضین عنوان نموده اند اعتراض خود را تا تعطیلی کارخانه ی سرب و روی ادامه خواهند داد.

طی سالهای گذشته اعتراضات زیست محیطی در اکثر مناطق و شهرهای آذربایجان به صورت جدی دنبال می شود.

اعتراضات گسترده شهریور سال ۹۰ نسبت به خشک شدن دریاچه اورمیه یکی از مهمترین این اعتراضات بشمار می آید.(عکس از فیسبوک)

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع “اویان نیوز” مجاز است

سابقه خبر در اویان نیوز:

زنجان: تجمع مردمی در اعتراض به آلودگی زیست محیطی

zzz1 zzz2 zzz3 zzz4 zzz5 zzz6 zzz7 zzz8 zzz9

zenjan1 zenjan2 zenjan3z1

درباره این مطلب نظر دهید