انتخاب زبان

تاریخ

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

زنجان: قدمت پنج هزار ساله آثار تاریخی انگوران

zanjan map

اویان نیوز: رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ماه‌نشان گفت: تاکنون ۹۰ مورد اثر تاریخی در ماه‌نشان کشف شده است که قدمت برخی از آن‎ها به پنج‌هزار سال می‌رسد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا میرزایی‎پور با بیان این مطلب، اظهار کرد: در حال حاضر ۴۳ مورد اثر ثبتی و ۴۷ مورد اثر غیرثبتی در این منطقه وجود دارد که قدمت آن‎ها به عصر تاریخی مفرغ مربوط می‌شود. به علاوه در روستای انگوران نیز شش اثر ثبتی در فهرست آثار ملی کشور وجود دارد که از دوران ورود اسلام و هم‎چنین عصرهای هخامنشی، سلوکی و اشکانی باقی مانده‎اند.

این مسوول ادامه داد: از مهم‎ترین آثار منطقه انگوران مقبره مولانا همتی انگورانی، شاعری از قرن دهم هجری، گنج‌علی بیگ قلعه‌سی در روستای گنج‌آباد و به علاوه قلعه یاستی در روستایی با همین نام بازمانده از دوره ساسانی است. هم‎چنین مناطق طبیعی گزلو، خورجهان و روستای زیبای انگوران از گردش پذیرترین نقاط این منطقه به شمار می‌روند.

وی در ادامه با اشاره به چشمه‎های آب گرم روستای میانج و حلب و مناطق حفاظت شده انگوران به عنوان مناطق نمونه گردشگری، تصریح کرد: علاوه بر موارد مذکور معادن انگوران، قلعه‎های تاریخی قلعه جوق سیاه منصور، غارزاغه دره سی در روستای قره دره و کوه و تخت بلقیس از سایر آثار قابل ذکر و توریسم‌ پذیر انگوران محسوب می‌شوند.

درباره این مطلب نظر دهید