انتخاب زبان

آخرین اخبار

زنجان: مراسم نقد کتاب شعر "بیر اوجاقدا ایکی کول توپاسی" برگزار گردید

زنجان

اویان نیوز: روز پنجشنبه مراسم نقد کتاب شعر “بیر اوجاقدا ایکی کول توپاسی” تالیف رقیه کبیری و کیان خیاو در زنجان با حضور نویسندگان این کتاب و فعالین عرصه مطبوعات، نقد کتاب و فولکور زنجان برگزار گردید.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، “علی‌محمد بیانی” روز پنجشنبه ۶ تیر ۹۲ در مراسم نقد کتاب شعر “بیر اوجاقدا ایکی کول توپاسی” تالیف رقیه کبیری و کیان خیاو که به فهمی جدید از داستان اصلی و کرم می‌پردازد، اظهار کرد: با حضور آشیق‌های آذربایجان است که ما در این برهه از زمان شخصیت‌هایی همچون اصلی و کرم را می‌شناسیم و از آنان سخن می‌گوییم.

این شاعر زنجانی افزود: این کتاب، داستان اصلی و کرم را همچون یک افسانه دانسته و طولانی‌تر شدن متن را موجب شده و آثار شعری کمتری در آن دیده می‌شود، ولی نمادهای به کار رفته در اینجا همه اسطوره‌ای هستند.

مدیر مسئول نشریه “بایرام” با بیان اینکه اسطوره و افسانه جدا از هم هستند، ابراز کرد: انسان در سیر تکاملی خود همه چیز را عبادت می‌کند و سپس به عصر اسطوره و در ادامه به عصر شریعت رسیده و هم‌اکنون نیز در عصر علم قرار دارد، اما این سیر تکاملی بیانگر این موضوع نیست که با ورود به عصر جدید عصر قبلی از یاد رفته باشد، به خصوص دین و شریعت که همواره در زندگی خود داریم و آنچه جامعه ما دارد حکمت است و نه فلسفه و حکمت ریشه در دین دارد، همچنین اسطوره‌ها را در جامعه کنونی می‌شناسیم و آنانی که به اسطوره معتقدند آن را مقدس و واقعی می‌دانند.

وی در بیان ویژگی‌های اسطوره، عنوان کرد: اسطوره‌ها مقدس‌اند و واقعی، همچنین ازلیت دارند؛ یعنی اولین‌ها را بیان و به آفرینش اولیه کاینات اشاره دارند. در اسطوره‌ها رمز وجود دارد و ظاهر و باطن آن متفاوت است و نیز شعائر یعنی مراسم رسمی و مقدس در آن وجود دارد و در نهایت اینکه خارق‌العاده هستند و اگر این پنج نشانه در نوشته‌ای وجود داشته باشد یک اسطوره خواهد بود.

بیانی با اشاره به اینکه شهر حلب با شاعران ایرانی وابستگی دیرینه دارد، افزود: اصلی و کرم در حلب سوخته‌اند و شیخ اشراق نیز به این منطفه رفته و در آنجا کشته می‌شود و شاعران دیگری چون نسیمی نیز این‌گونه بوده‌اند.

این شاعر و نویسنده اظهار کرد: اصلی و کرم به گردش در شهرها پرداخته‌اند، همچون توریست‌هایی که از جاذبه‌های شهری خبر می‌دهند سخن می‌گویند و این موضوع امکان سنبل بودن را دارد و همچنین این نوشته به دلیل اینکه با نگاهی جدید اسطوره‌ها را شناسانده، ارزشمند است و نیز نام‌هایی متفاوت از اسطوره‌های متفاوت بیان شده که خوب است، اما از شعر بودن آن می‌کاهد و با ندانستن این نام‌ها و اسطوره‌ها نمی‌توان از مفهوم نوشته چیزی دانست. نکته دیگر اینکه سیب در اینجا به دو قسم تقسیم شده و از برابری انسانی سخن می‌گوید.

در ادامه این مراسم، یک نویسنده و منتقد ادبی نیز گفت: اصلی و کرم یک روایت است و روایت به کلیات می‌پردازد، حال آنکه ما نباید به کلیات بپردازیم، اصلی و کرم یک روایت عاشقانه است و وقتی گوینده روایتی می‌گوید فرض می‌کند که شنونده همه چیز را می‌داند و همچنین روایت یک آغاز و سرانجام را به دنبال دارد.

“محمد فضلی” ادامه داد: در روایت شخصیتی وجود دارد و اتفاقی می‌افتد و میزان پرداخته شدن به شخصیت به خواست نویسنده است و تقابل شخصیت‌ها ایجاد وضعیت دراماتیک را در پی دارد و اسطوره‌هایی که در اینجا بیان شده با اسطوره‌هایی ما از قبل در مورد آنان شنیده و خوانده‌ایم یکی است. همچنین هرآنچه در دنیا خلق می‌شود بیانگر این است که حقیقتی تازه وجود ندارد و تنها یک حقیقت از دیدگاه‌های مختلف بیان می‌شود.

این منتقد آثار ادبی تصریح کرد: اثر در ابتدا باید سهل و ممتنع باشد، یعنی خواندن آن آسان و راحت باشد و در ادبیات هرآنچه نوشته می‌شود منطبق بر نوشته‌های قبلی است و در نوشته‌ها همواره این موضوع مطرح است که از نوشته‌های قبلی و فنون نوین چگونه استفاده کنیم، اثری نو بیافرینیم و در عصر امروزی به مقتضای زمان، رمان‌های طولانی حذف شده و نوشته‌ها کوتاه‌تر می‌گردند.

در بخش دیگری از این برنامه، یک ژورنالیست، ابراز کرد: اینکه اصلی و کرم همچون یک سیب نیمه‌شده دانسته شده‌اند و بیانگر مکمل بودن است؛ حال آنکه این دو هرکدام شخصیتی جداگانه هستند و نیز کرم را متصل به شرق و اصلی را متصل به غرب می‌داند به کرم حس مثبت و به اصلی حس منفی ایجاد می‌کند.

“عطیه طاهری” گفت: رسیدن به اصلی در این نوشته از بین رفته است و با طولانی شدن مسیر، کرم در اینجا تبدیل به یک نماد می‌شود. او به دنبال عشق است و تنها نمی‌رود و همراهی صوفی به زیبایی آن می‌افزاید و کرم در مسیر خود به عشق واقعی دست می‌یابد.

در ادامه، یک فعال در عرصه فولکلور، اذعان کرد: در این مجموعه شعری کلمات قدیمی به کار رفته است و اگر فردی فرهنگ و اسطوره‌های قدیمی را نشناسد، نمی‌تواند مفهوم نوشته را بداند که این موضوع، ضعفی برای آن به شمار می‌رود.

“محمد رزاقی” افزود: این مجموعه اصلی و کرم را داستانی عاشقانه می‌داند و با بیانی طولانی به آن پرداخته شده است؛ حال آنکه ارتباط مطلوبی میان عناصر به کار رفته در متن نمی‌توان پیدا کرد.

یک هنرمند زنجانی نیز در ادامه این برنامه با نگاه ادبیات مدرن، بیان کرد: اصلی و کرم با دارا بودن همه پارامترهای ادبی می‌تواند داستانی جهانی باشد و این اسطوره بیش از هر چیز اسطوره زبان است. همچنین یک نویسنده و شاعر می‌تواند نوشته خود را به گونه‌ای بنویسد که فقط متخصصین مفهوم آن را بدانند، ولی باید به گونه‌ای باشد که از عهده این کار برآید.

“محمد سلیمی” با مدرن دانستن این کتاب، خاطرنشان کرد: اگر برخی اصطلاحات و نوشته‌ها از این مجموعه برداشته شود کاملاً در قالب ادبیات مدرن خواهد بود و همچنین در اینجا اصلی یک سخصیت نیست و آنچه شخصیت داده شده، کرم و صوفی است و زن و مرد در اینجا جدا از یکدیگر دانسته نشده‌اند و هر دو در قالب شخصیت کرم آمده‌اند.

وی با بیان ارزش‌های مدرن بودن نوشته همچون شروع شدن آن با رویا و نیز دیار به دیار پیش رفتن آن، افزود: از نمادهای دیگر اسطوره‌ها نیز می‌توان در یک نوشته استفاده کرد به شرطی که دلیل تشابه یا استفاده از آن در نوشته مشخص شود.

گفتنی است در پایان این برنامه، نویسندگان کتاب با قدردانی از منتقدین به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و نقدهای منتقدین حاضر در جلسه را مورد بررسی قرار داده و به سئوالات و اشکالات آنان پاسخ دادند.

شایان ذکر است در ابتدای مراسم، مسلم عسگری پیشکسوت هنر “آشیقی” به بیان کوتاهی از داستان اصلی و کرم از دیدگاه خود پرداخته و عنوان کرد: اصلی و کرم افسانه نیست، بلکه واقعیتی از یک اتفاق است.

ruqqeye kebiri kiyan xiyav

مراسم نقد کتاب شعر “بیر اوجاقدا ایکی کول توپاسی” با حضور نویسندگان این کتاب رقیه کبیری و کیان خیاو در زنجان برگزار گردید

زنجان

درباره این مطلب نظر دهید