انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

زنجان: نارضایتی سیرکاران طارمی از قیمت حاکم بر بازار/ همیشه پای یک"بهانه" در میان است

IMG11585039

اویان نیوز: سیرکاران طارمی این روزها با فرارسیدن فصل برداشت محصولاتشان بار دیگر معضل همیشگی قیمت فروش سیر گریبان گیرشان شده است و جولان دلالان در کنار عدم برنامه ریزی مناسب مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرده است و آن طور که می گویند درآمدی که دارند تناسبی با هزینه هایشان ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیر مهمترین محصول اقتصادی استان زنجان در شهرستان طارم برداشت و به بازار عرضه می شود و سالانه ۲ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت این محصول می رود.

از این مقدار سطح زیر کشت محصول سیر ۲۲۰۰هکتار در شهرستان طارم است که از ارقام سیر سفید، سیر قرمز سیر محلی طارم و سیر آذر شهر همه ساله کشت و به بازار عرضه می شود. بنا به پیش بینی کارشناسان امسال ۸ هزار و ۸۰۰ (هشتاد و هشت هزار تن) محصول سیر در شهرستان طارم به بازار عرضه خواهد شد.

سیر که در شهرستان طارم ۲ هزار و  ۵۰۰ خانوار بهره بردار دارد به صورت سنتی در فصل پاییز کشت و در دومین ماه فصل بهار برداشت می شود و هزینه کشت و برداشت آن به دلیل نیاز به نیروی انسانی زیاد بسیار بالا و امسال قیمت حاکم بر بازار سیر موجب نارضایتی کشاورزان طارمی شده است.

بازار دستجرده در شهرستان طارم که یکی از پرکارترین بازارهای کشاورزی در ایران و خاورمیانه محسوب می شود روزانه بیشتر از هزار تن سیر را جابه جا می کند اما قیمت سیر که امسال هر کیلویی ۳۰۰ تومان بوده برای بهره برداران مقرون به صرفه نیست.

علت اصلی پایین بودن قیمت سیر افزایش سطح زیر کشت و  بفروش نرفتن سیر ترشی

زنگنه مسئول جهاد کشاورزی شهرستان طارم  نیز علت اصلی پایین بودن قیمت سیر را افزایش سطح زیر کشت و  بفروش نرفتن سیر ترشی درسال گذشته اعلام کرد و افزود: برای رفع مشکل بازار سیر با استانهای مختلف و تجار و بازرگانان مکاتباتی انجام شده  است.

سیر شهرستان طارم علاوه بر تامین نیاز استان به استانهای همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس ودریای خزر صادر می شود.

شهرستان طارم در استان زنجان ظرفیت ها و قابلیت های بالقوه ای در عرصه های مختلف کشاورزی،گردشگری و اقلیمی دارد. تنوع محصولات کشاورزی این منطقه از استان با برنامه ریزی مدون و اصولی صادراتی می تواند زمینه توسعه زیر ساخت های طارم را رقم بزند. در شرایطی که این روزها زیتون این منطقه در سطح کشور و دنیا شناخته شده، سیر دیگر محصول پربار این منطقه می تواند در بازارهای رقابتی جهان جایگاه ممتازی داشته باشد.

وضعیت نامناسب ظرفیت های کشاورزی و محصولات شهرستان طارم به گونه ای آزار دهنده و غیرمنصفانه بود که واکنش محمد رئوفی نژاد را در پی داشت و وی سال گذشته در آئین تجلیل از صادرکنندگان استان زنجان نیم نگاهی به مغفول ماندن ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی استان به خصوص سیر طارم داشت و با ابراز تاسف گفت: علی رغم پتانسیل ها و ظرفیت های موجود، صادرات این محصول به دیگر کشورها کمرنگ است.

باید از ظرفیت تولید سیر در شهرستان طارم به بهترین شکل استفاده شود

 محمد رئوفی نژاد که معتقد است باید از ظرفیت تولید سیر در شهرستان طارم به بهترین شکل استفاده شود افزود: باید توجه و حمایت از توسعه صادرات سیر این منطقه از استان صورت بگیرید.

 این تاکید ویژه محمد رئوفی نژاددر حالی عنوان می شود که کشاورزان سیر کار طارم امروز در فصل برداشت سیر خستگی کار و تلاش بر تنشان مانده و محصول تولید آنها به نازل ترین قیمت و در میان جولان دلالان و سکوت مسئولان به یغما می رود.

در  حالی که کشاورزان طارمی محصول سیر تولیدی خود را به قیمت تنها ۳۰۰تومان به فروش می رسانند نرخ این محصول در بازار بیش از سه برابر این قیمت است که در این میان نقش همیشگی دلالان قابل توجه و تامل است.

کشاورز سیرکار طارمی که هزینه کاشت و طی مراحل رسیدگی جهت پرورش محصول خود هزینه های هنگفت برای به بار نشستن سیر داده است امروز با وضعیت قیمت محصول سیر بازنده اصلی عدم برنامه ریزی درست مسئولان و سود جویی دلالان شده اند که در کنار چینی های فرصت طلب که بازار ایران را به مکان  مناسب برای جولان خود دیده اند کشاورز  و کشاورزی ایرانی را به مرز ورشستگی کشانده اند و  در بسیاری از بخش ها هم  خیانت دلان و سکوت مسئولان و فرصت طلبی چینی ها کشاورزی ایران را به نابودی سوق  داده  است.

عدم وجود صنایع تبدیلی مناسب در حوزه کشاورزی در شهرستان طارم بخصوص در زمینه محصول سیر، عدم بسته بندی مناسب و فروش فله ای سیر، روند نامطلوب صادرات سیر و کم شدن از میزان صادرات این محصوص بنا به گفته کشاورزان و از هم مهمتر عدم استقبال و حمایت از سرمایه گذاران حوزه صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی بخصوص در زمینه صنایع تبدیلی سیر از مهم ترین دلایلی است که امروز سیرکاران طارمی را به انتقاد شدید از وضعیت موجود در زمینه فروش محصول تولیدیشان تحریک کرده است.

رواج پدیده دلالی و وجود واسطه‌های فراوان در روند تولید و البته در مقیاس بیشتر در زمینه فروش محصولات کشاورزی، مدت‌های طولانی است که موجب نابسامانی بازار محصولات کشاورزی و یکه تازی دلالان در جذب سود های کلان در این آشفته بازار شده است.

قیمت یک محصول کشاورزی در سر زمین کشاورزی با قیمت آن در میادین میوه و تره بار و در نهایت در درب مغازه ها تفاوت محسوس و زیادی دارد به گونه ای که این تفاوت قیمت با نگاه به پروسه طی شده قابل تحلیل است.

در این بین ورود محصول سیر چینی یکی از موانع توسعه بازار صادراتی این محصول بومی است که باید کنترل ورود سیر چینی به کشور را برای ارتقا جایگاه سیر طارم در برنامه داشت.

بی شک مسئولان اگر  خود را ملزم به عمل به شعار سال رهبری معظم انقلاب اسلامی در سال  ۹۰ می دانند باید این را هم در برنامه ریزی های خود مدنظر داشته باشند که شعار سال عنوان شده توسط مقام معظم رهبری تنها برای یک سال و مقطع خاص نیست وئ باید ر همه سالهای پیش رو در راستا تحقق اهداف شعار حمایت از کار و سرمایه ایرانی تلاش شود و مسئولان کارگر و کشاورز ایرانی را با کشاورز چینی اشتباه نگیرند و از آنها حمایت نکنند بلکه کشاورز ایرانی که امروز در وضعیت کنونی اقتصاد ایران با مشکل مواجه شده را با برنامه ریزی جامع و حساب شده حمایت کنند.

درباره این مطلب نظر دهید