انتخاب زبان

آخرین اخبار

زنجان: چاپ نسخه «اصلی و کرم» به روایت شیخ ابراهیم زنجانی

Untitled-1

 اویان نیوز: نسخه «اصلی و کرم» به روایت شیخ ابراهیم زنجانی روشنفکر و سیاستمدار معاصر آذربایجانی چاپ شد.

به گزارش اویان نیوز، در بهار۱۳۹۴ نسخه «اصلی و کرم» به روایت شیخ ابراهیم زنجانی و تصحیح علی محمد بیانی، در ۲۵۳ صفحه توسط نشر«نیکان کتاب» زنجان به چاپ رسید.

شیخ ابراهیم زنجانی در دیباچه این اثر از نبود کتاب در مورد «اصلی و کرم» می‌گوید، اما یادآور می‌شود که در دوران کودکی اش در عروسی‌ها، این داستان را بسیار شنیده و حتی اشعار زیادی هم از آن به خاطر سپرده است.

به نوشته شیخ ابراهیم، این داستان که قرائتی از آن در زبان نوازندگان و مطربان، خصوصاً در میان تُرکان آناتولی و آذربایجانی رایج بوده در « اسلامبول» به طبع رسیده که به وسیله فرزندش «میرزا حسین» به دستش رسیده و وی آن متن را به زبان ترکی آذربایجانی برگردانده است.

این نسخه که تا همین چند سال پیش در کتابخانه نوه شیخ، ابوعبدالله قزلباش موجود بود، در بهار امسال به تصحیح علی محمد بیانی، توسط نشر«نیکان کتاب» زنجان به چاپ رسید.

داستان اصلی( آسلی) و کرم از داستان های عاشقانه و اسطوره‌ ای تُرکان آذربایجان می باشد و برای ا‌سطوره‌شناسان و متخصصان ادبیات شفاهی و فولکلوریک، منبع با ارزشی محسوب می‌گردد.

با مطالعه علمی این اثر می‌توان داستان خلقت و اسرار رویارویی انسان نخستین با طبیعت و نیروهای اسرارآمیز کائنات و همچنین تعامل گروه‌های مختلف قومی را در جغرافیای واحد، مورد ارزیابی انسان‌شناسانه قرار داد.

جلسه نقد این کتاب نیز روز۲۰خرداد۹۴ از سوی انجمن فرهنگی – ادبی «قیزیل اؤزن» در فرهنگسرای امام شهر زنجان با حضور علاقمندان برگزار شد.

Untitled-1

درباره این مطلب نظر دهید