انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

زنجان: کاهش 25 هزار تنی تولید زیتون طارم در سال‌جاری

36886

اویان نیوز: کارشناس مسوول طرح توسعه و اصلاح زیتون سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: امسال پیش‌بینی می‌شد ۵۵ هزار تن زیتون در شهرستان طارم برداشت شود، اما بروز گرما در فصل تلقیح، میزان عملکرد را ۲۵ هزار تن کاهش داد.

به گزارش اویان نیوز، مجتبی اسکندری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: با توجه به اینکه زیتون جزو محصولات سال‌آور محسوب می‌شود و امسال هم که سال‌آوری این محصول بود، متأسفانه شاهد تولید فقط ۳۰ هزار تن زیتون در ۱۰ هزار هکتار از باغات شهرستان طارم بودیم؛ چرا که گرمای شدید در زمان تلقیح گل‌ها به همراه باد گرم، زمینه‌ساز ریزش گل‌ها و میوه‌ها و در نتیجه کاهش میزان محصول تولیدی را فراهم کرد، در حالی که اگر این رخداد اتفاق نمی‌افتاد، میزان برداشت این محصول ۵۵ هزار تن پیش‌بینی شده بود.

این کارشناس همچنین در خصوص آفت مگس زیتون و انتشار اخباری مبنی بر شیوع آن در سطح استان گفت: شیوع این آفت نسبت به پارسال کمتر است و علت آن نیز می‌تواند مواجه شدن این دسته از مگس‌ها با سرمای زیر صفر درجه در زمستان و در نتیجه نابودی‌شان باشد، البته پارسال هم خسارت این آفت فقط پنج درصد از محصول تولیدی را در برگرفت و در حد مبارزه شیمیایی نبود، در واقع طی زمستان جمعیت مگس زیتون کاهش می‌یابد و اگر بتوانیم مبارزه زراعی خوبی داشته باشیم جمعیت آن تا حد چشم‌گیری کنترل می‌شود.

وی در این رابطه تصریح کرد: عاری ساختن کف باغ از هر گونه علف هرز و کاهش تراکم درختان مبارزه زراعی و نوعی پیشگیری از ازدیاد جمعیت مگس زیتون به شمار می‌رود. مبارزه شیمیایی و سم‌پاشی نیز در چند مرحله و فقط در صورت ازدیاد معنادار جمعیت مگس‌ها صورت می‌گیرد و کار چندان راحتی نیست، در واقع این آفت تخم‌های خود را روی میوه گذاشته و با تفریق و ورود به داخل آن، میوه زیتون را پوک می‌کند.

اسکندری خاطرنشان کرد: مگس زیتون از سال ۸۲ و با ورود محصول قاچاق از مرز عراق وارد ایران شد و هر ساله خسارات قابل توجهی به محصول تولیدی وارد می‌کند، این در حالی است که آفت مذکور امسال با گرمای ۴۰ درجه مواجه شد و ازدیاد نیافت؛ چرا که خنک شدن هوا و افزایش رطوبت از عوامل زاد و ولد این نوع از مگس‌ها به شمار می‌رود.

درباره این مطلب نظر دهید