انتخاب زبان

آخرین اخبار

زهرا، اتفاق یا عملکردی در قبال مسئولیت اجتماعی؟!

کمپین کمک به زهرا

اویان نیوز:

میلاد بالسینی

در بسیاری از مکاتب و سیستم‌ها علاوه بر شناخت جایگاه وجودی انسان در هستی، یکی از مسائلی که همواره بحث‌های زیادی حول محور آن جاری است مسئولیت آدمی در قبال سایرین و یا به قولی مسئولیت اجتماعی می باشد. در این اثنا مکتب اگزستانسیالیسم یا اصالت بشر توجه ویژه ای به این امر دارد. چنانچه ژان پل سارتر به عنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین نمایندگان این مکتب در اثر معروف خود به نام اگزستانسیالیسم و اصالت بشر که به نوعی مانیفیست این مکتب محسوب می شود چنین عنوان می کند که، انسان در قبال دیگران نیز مسئول می باشد به این معنی که رفتار انسان در پیشگاه سایرین نیز باید سنجیده و سپس ارائه شود.

از همین منظر به عنوان یک یک انسان حین مواجهِ با ضعف در ساختار فیزیولوژیکی یک کودک که قلب و روان آن را سخت درنوردیده، و با کمبودهای مالی خانواده همچنین این پروسه در روح آن جاری می‌شود، متاثر شده و دست به چنین اقدامی زدیم ولو به خاطر اینکه این مقوله قبل از اقدام کانون آذربایجان شناسی دانشگاه مراغه، توسط کمپین مربوطه به دست برخی از فعالان مدنی در فضای مجازی با حمایت مردمی بسیار بالایی مواجه شده بود که آن را به نوعی تحریک یا فعال سازی مفهوم مسئولیت اجتماعی مردم قلمداد کردیم. که قطعاً حرکت کانون نیز متاثر از حرکت کمپین، مهر تاییدی بر صحت این ادعا می باشد.

حال با ادامه این پروسه(که شدیداً رسانه‌ای شده بود) توسط فعالان مدنی، کمپین‌ها، کانون‌ها، انجمن و تشکلات مختلف، مفهوم مسئولیت اجتماعی رفته رفته هر چه بیشتر در جامعه کانالیزه شده و ادامه می یابد که مقدمه‌ای بر ورود به جامعه مدنی می تواند باشد. جامعه‌ای با انسان‌هایی که رشد و زندگی سالم را تجربه می کنند که به گفته آلفرد آدلر، واضع روانشناسی فردی، این امر منتج از رغبت و میل اجتماعی آنهاست. یعنی در تعامل با سایر انسان‌ها بتوانیم دنیا را با چشم آنها ببینیم، با گوش آنها بشنویم، و با قلب آنها حس کنیم که در این صورت با نگرش و درک و بینشی عمیق به محیط اطراف می توان مشکل دیگران را مشکل خود دید و از این دریچه در راه اعتلای انسانیت کوشید.

توضیح نویسنده: از زمان تصمیم گیری برای اجرای نمایشگاه کتاب در دانشگاه مراغه برای حمایت از زهرا حیدر پور تا به این روز(چهارمین روز برپایی نمایشگاه) همواره دوستان، بازدید کنندگان و… با سوالی به استقبال نمایشگاه آمده‌اند که ذهنشان تا حدودی درگیر این مساله بود که، چرا زهرا؟! در جامعه تعداد بیشماری از انسان‌هایی وجود دارند که نیازمند کمک می باشند. حال چه دلیلی برای اتنخاب شخص زهرا حیدرپور برای کمک در تصمیم شما بود؟!

توضیح اویان نیوز: نمایشگاه خیریه کتاب آذربایجان از روز شنبه ۲۴بهمن۹۴ در محل خانه فرهنگ دانشگاه مراغه آغاز به کار کرد و درآمدهای حاصل از فروش این نمایشگاه به «زهرا حیدرپور» دختر دیالیزی اهل کلیبر اهدا می شود.

گزارش های اویان نیوز از این نمایشگاه

نمایشگاه خیریه کتاب آذربایجان در دانشگاه مراغه شروع به کار کرد

گزارش تصویری از نمایشگاه خیریه کتاب آذربایجان در دانشگاه مراغه

کمپین کمک به زهرا

درباره این مطلب نظر دهید