انتخاب زبان

آخرین اخبار

زورگیری در گمركات آذربايجان غربی

bazerqan

اویان نیوز: رانندگان بسیاری که در مسیرهای بین المللی فعالیت دارند و وظیفه چرخاندن چرخ های اقتصادی کشور از طریق صادرات و واردات را بر عهده گرفته اند از وضعیت موجود در این مبادی ورودی و خروجی بویژه گمرک بازرگان گلایه می کنند و از پایمال شدن حقوقشان توسط کارکنان برخی نهادهای مستقر در این مبادی ورودی و خروجی ناراضی هستند.

سلیمان گرگانی یکی از رانندگان ترانزیت که حامل بار اتو به یکی از کشورهای اروپایی بود با ناراحتی از اقدام ارزیابان اظهار کرد: ارزیابان گمرک در بازرسی از محموله ام ۳ عدد از اتوها را گرفتند و به من گفتند این ها هم کادوی ما، آخر شما بگوئید مگر کادو زوری میشود؟

وی تصریح کرد:  این کار باعث می شود تا امانتداری ما در مقابل کشورهای بیگانه زیر سوال برود؟ یا مجبوریم از جیب خودمان اتوهای به اصطلاح کادو شده را جایگزین کنیم و ضرر مادی این دزدی را خودمان متحمل شویم و یا اینکه منشا این اقدام را به صاحب کالا عنوان کنیم که البته این اعتراف هم ضرر مادی برای فعالان اقتصادی کشور و از آن بدتر بی اعتمادی به این کشور را موجب می شود.

رضا اردشیری دیگر راننده کامیون ترانزیتی که  بار پسته به مقصد مجارستان را جابجا می کند هم با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما باید برای هر ارگانی که بعنوان ناظر فعالیت دارد یک ناظر دیگر هم گنجانده شود، خاطرنشان کرد: گمرک با وجود اینکه یک نهاد نظارتی برای کنترل بار و جلوگیری از قاچاق به شمار می آید خود به یک تشکیلات زورگیر تبدیل شده است که رانندگان را در مضیقه قرار می دهند.

وی اظهار کرد: از بار پسته سه کیسه توسط ارزیابان کم شد تا بین خود تقسیم کنند واقعا انصاف هم خوب چیزی است، مگر این ارزیابان گمرک بازرگان حقوق و دستمزد کارشان را دریافت نمی کنند که اینگونه چشم طمع به مال دیگران می دوزند تازه این ها مال ما رانندگان نیست بلکه ما فقط امانت دار آن ها هستیم، اگر این عزیزان ارزیاب برای دریافت حقوق به بانک بروند و کارمند بانک هم مقداری از آن را به هرعنوانی برای خود بردارد چه عکس العملی از خود نشان می دهند که خود اینگونه رفتار می کنند؟

یوسف گوزل راننده ترکلیه ای که حامل بار ترانزیتی سیمان است، هم گفت: تاکنون در کشورم چنین وضعیتی را مشاهده نکردم، رانندگی در کشور من یک شغل مقدس محسوب می شود و به دارندگان این شغل ارزش بسیاری قائل می شوند در حالیکه در ایران برخلاف آن را دیدم.

این راننده ادامه داد: در راهها و مرزهای آذربایجان غربی با رانندگان طوری رفتار می شود که گویا کارت اعتباری برای پر کردن جیب هایشان هستند یا در جاده ها از رانندگان اخاذی می شود تا از تخلف رانندگی چشم پوشی شود و یا اینکه در مرزها به طور مستقیم یا غیر مستقیم تقاضای رشوه می کنند و اجازه ترخیص کالاها می دهند، به قول خود ایرانی ها این ره که مسئولان استانی می روند به تاکستان است و در نهایت به ضرر خودشان تمام خواهد شد.

اقداماتی این چنینی که در گمرکات نمونه های مشابه بسیاری دارد و در حضور چند ساعته در جمع رانندگان ناوگان ترانزیتی که برای استراحت و ترخیص کالا توقف کرده اند گویای واقعیت های زیادی است، واقعیت هایی تلخ که نشان می دهند امانت داری در نهادی که داعیه دار آن است به فراموشی سپرده شده و با این وضع چگونه صاحبان کالا می توانند اعتماد به گذر ناوگان های ترانزیتی خود از مسیر آذربایجان غربی و یا خرید کالا از این استان داشته باشند؟

وقتی ارگانی که نقش اصلی در تحقق این آرمان ها را دارد و نامش در گذشته ترس و خوف از انجام هرنوع خلاف و کوتاهی در روند مبادلات را موجب می شد، امروز خود را به ارزنی از بار ناوگان های بین المللی می فروشد باید گفت که هرچه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک.

ارزیابان گمرک که البته شنیده ها حاکی از بی اعتمادی همین نهاد به آن ها است هردوسال یک بار تغییر سمت داده و باید به محلی دیگر در این مجموعه برای خدمت صادقانه! منتقل شوند، در اصل این سیاستی که گمرک استان آن را در پیش  گرفته تا از تخلفات به قول خودش احتمالی! جلوگیری کند، در صورتیکه سالهاست نتیجه این آزمون جز خطا نبوده و به نظر دیگر وقت آن شده تا دست از آزمون کردن ها بردارند و راهکاری جدی برای جلوگیری از ادامه این روند در پیش گیرند.

اروم نیوز

درباره این مطلب نظر دهید