انتخاب زبان

آخرین اخبار

ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه تبریز متوقف شد

2264601

اویان نیوز: در پی انتشار تصاویر و گزارشهایی از خاکبرداری عمیق در حریم ارگ علیشاه تبریز، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: “پروژه ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه متوقف شد.”

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرآنلاین، گفته می‌شود خاکبرداری عمیق در حریم این مسجد تاریخی به دلیل ساخت پارکینگ طبقاتی باعث آسیب جدی به این بنا می‌شود. برای نجات این اثر ایلخانی، کمپینی از فعالان میراث فرهنگی هم راه‌اندازی شده ولی با این وجود همچنان دغدغه‌ها در مورد صیانت از این بنای تاریخی بر جای مانده است. امروز بعد از مدت‌ها سکوت مسئولان مربوطه، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی خبری اعلام کرد: «پروژه ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه متوقف شد.»

بر اساس گزارش‌ ارایه شده از سازمان، به دنبال پیگیری های معاونت میراث فرهنگی و مذاکره با مقامات استانی و ارسال نامه به مسئولان مصلی اعظم امام خمینی تبریز و شهرداری این شهر، پروژه ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه متوقف شده است.

«محمدحسن طالبیان»، معاون میراث فرهنگی می‌گوید: «در حال حاضر هیاتی از کارشناسان به استان آذربایجان شرقی اعزام شده اند تا نتایج کامل گزارش ها به شورای عالی شهرسازی و معماری جهت حفاظت از این بنای ارزشمند تاریخی گرفته شود.»

16-11-8-142828photo_2016-11-08_13-42-16

او پس از بررسی و پیگیری که در دو روز گذشته با مقامات تبریز داشت خبر از توقف پروژه پارکینگ داده است. به گفته او، در دو روز گذشته با مقامات استانی رایزنی و نامه به مصلی و شهرداری از طرف مدیر استان ارسال شد.

گفته می‌شود، درحال حاضر پروژه احداث پارکینگ متوقف شده و هیاتی از کارشناسان نیز به تبریز اعزام شدند.

طالبیان می‌گوید: «گزارش کارشناسان پس از بررسی هفته آینده به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال می شود تا تصمیم دقیقی و همه جانبه‌ای در جهت حفاظت از ارگ علیشاه گرفته شود.»

16-11-8-142914photo_2016-11-08_13-42-23

مسجد تاج‌الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ هجری به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مسجد تاج‌الدین علیشاه از بناهای مربوط به دوره ایلخانی و یکی از بناهای منحصر به فرد است که توانست آرزوی دیرینه مسلمانان برای ساخت بنایی شبیه طاق کسری را جامعه عمل بپوشاند و الگوی جدید از مساجد را در زمان خود معرفی کند.

16-11-8-143022photo_2016-11-08_13-42-36
سابقه خبر در اویان نیوز:

درخواست از معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی فوری به ارگ علیشاه تبریز

درباره این مطلب نظر دهید