انتخاب زبان

آخرین اخبار

«سازمان‌های حقوق بشری ایران به محکومان شهرستان‌ها اهمیت نمی دهند»

hesameddin1

اختصاصی اویان نیوز: تیرماه سال ۱۳۹۴ نام حسام الدین فرضی زاده از سوی برخی سایت های خبری و حقوق بشری رسانه ای شد، وی به دلیل انتشار یک کتاب انتقادی از سوی دادگاهی در مشکین‌شهر به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش اویان نیوز، حسام‌الدین فرضی‌زاده نویسنده کتاب «از اسلام تا اسلام» به رغم تلاش های خانواده اش برای رسانه ای کردن وی، هنوز برای برخی از ارگان‌های خبری و حقوق بشری ناشناخته است با این حال محافل دینی کشورهای منطقه از جمله مدرسه دینی الازهر مصر و محافل دینی ترکیه کتاب وی را خوانده و به بازداشت و آزار و اذیت وی اعتراض کرده اند.

به گفته برادر حسام‌الدین کتاب وی دستکم در کشورهای ترکیه، حمهوری آذربایجان و پاکستان به چاپ رسیده است.

در کمپینی که برای آزادی وی در سایت معروف «Change.org» تشکیل شده بیش از ۹ هزار نفر خواستار «توقف حکم اعدام» وی شده اند.

برادر حسام‌الدین فرضی‌زاده نویسنده کتاب «از اسلام تا اسلام» در گفتگو با اویان نیوز با انتقاد از رویه سازمان های حقوق بشری ایران می گوید: به همه سازمان ها و ارگان ها مدارک را ارسال کرده ایم تا حداقل از مسئله خبردار شوند، ولی اهمیتی داده نشد. وقتی کسی در شهرستان ها می میرد یا به زندان می رود سازمان های حقوق بشری اعتراضی نمی کنند و کسی نمی داند چرا مرد یا چه کسی بود.

مشروح گفتگوی اویان نیوز با برادر حسام‌الدین فرضی‌زاده

در اسفندماه سال ۱۳۹۳ شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری مشکین‌شهر حسام‌الدین فرضی‌زاده را به اتهام «توهین به مقدسات اسلامی»، «تبلیغ عقاید ضاله» و «ارتداد» به ۷سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و اعدام محکوم کرد.

خانواده این نویسنده مشکین‌شهری به اویان نیوز می گوید: چون ما از پزشکی قانونی جنون ادواری گرفته ایم او را به مرخصی درمانی ارسال می کنند ولی پس از مدتی از سوی ماموران امنیتی بازداشت می شود. از آن زمان دستکم ۱۰ بار بازداشت شده و ۷ پرونده جدید برای وی در دادگاه تشکیل شده است.

فرضی‌زاده، علاوه بر حکم اولیه، در پرونده های بعدی مجموعا به ۱۰ سال زندان و ۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

برادر حسام‌الدین فرضی‌زاده با اشاره به عدم لغو حکم اعدام این نویسنده، می افزاید: قاضی به ما گفت اگر جنون ادواری را بگیریم حکم لغو می شود ولی تاکنون به ما نگفته اند که حکم لغو شده، پیگیری که می کنیم می گویند پرونده در حال بررسی است، حکم را لغو نمی کنند.

به گفته وی، حکم ۷۴ ضربه شلاق این نویسنده در ماه های پیش به اجرا گذشته شده است.

برادر وی همچنین از ممنوع الخروج بودن حسام‌الدین خبر داده می گوید: بلیط هواپیما به مقصد آنکارا برایش گرفته بودم که آمدند در رختخواب و با لباس زیر بازداشت کردند و همه مدارکش را گرفتند.

به گفته خانواده این زندانی، حسام‌الدین فرضی‌زاده دو بار از سوی چند طلبه در خیابان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با وجود شناسایی ضاربان و شکایت به مراجع قضایی دادگاه از پیگیری این موضوع خودداری کرده است.

نویسنده کتاب «از اسلام تا اسلام» در مقاطعی از بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده و در زمان حضور در زندان به دلیل «محیط زندان مشکین شهر» با مشکلات روحی دست و پنجه نرم می کند.


سابقه خبر در اویان نیوز:

مشکین‌شهر: بازداشت حسام‌الدین فرضی‌زاده در زمان مرخصی درمانی

یک نویسنده در مشکین شهر به اعدام محکوم شد

درباره این مطلب نظر دهید