انتخاب زبان

آخرین اخبار

ساميه بلوچ‌زهی؛ دختر مجرد سنی مذهبی که شهردار شد

9D24981B-BA47-493E-8E51-30D1A0763C94_mw1024_n_s

اویان نیوز: چندی پیش روزنامه شرق گفت‌وگویی با زنی اهل سیستان و بلوچستان منتشر کرده بود که نخستین زن شهردار در این استان به شمار می‌آید.

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیوفردا، سامیه بلوچ‌زهی دختر جوان ۲۶ ساله، مجرد و سنی مذهبی است که با کسب اکثریت آرای اعضای شورای شهر کلات توانسته شهردار شهرستان کلات شود.

نزدیک به دو هفته پیش علی یونسی، مشاور ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها، گفته بود که حسن روحانی موفق نشده که در دولتش استانداری‌ها یا وزارت‌خانه‌ها را در اختیار اقلیت‌های قومی و مذهبی قرار دهد. با این حال انتخاب زنی بلوچ و سنی در استانی که به گواه کارشناسان از تبعیض‌های جنسیتی بسیاری در رنج است، می‌تواند امیدبخش حضور اقلیت‌های بیشتری در پست‌های دولتی باشد.

 نزدیک به صد سال از تاسیس نهاد شهرداری در ایران می‌گذرد و با این همه هنوز حضور زنان در این نهاد اندک است. مناطق مختلف شهر تهران تاکنون چند بار شاهد حضور یک زن شهردار بوده‌اند. زهرا صدراعظم نوری چند سالی در منطقه ۷ تهران عهده‌دار شهرداری بود، که با انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان شهردار توسط شورای دور دوم در سال ۱۳۸۲ از سمت خود برکنار شد.

درباره این مطلب نظر دهید