انتخاب زبان

آخرین اخبار

ساوالان به عنوان نخستین اثر طبیعی – فرهنگی جهان در یونسکو ثبت می‌شود

Sabalan

اویان نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ثبت کوه سبلان استان اردبیل به عنوان نخستین اثر طبیعی – فرهنگی جهان در یونسکو، جزء پروژه‌های اولویت‌دار دولت است که با جدیت پیگیری می‌شود.

به گزارش اویان نیوز، کریم حاجی زاده در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت:‌ طبق قانون مطالعه بر روی مناطق نمونه گردشگری بر عهده متولی کار یعنی سازمان میراث فرهنگی است که این موضوع باعث به وجود آمدن مغایرت‌هایی با ضوابط سایر دستگاه‌های اجرایی در رابطه با اجرای یک طرح می‌شود.

وی گفت: طرح ساماندهی منطقه نمونه گردشگری قوتورسوئی اردبیل با مشاور انتخاب شده در حال انجام است که محدوده مشخص شده برای آن می‌تواند در قالب این طرح افزایش یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: هر اقدامی که در رابطه با این طرح صورت می‌گیرد باید تداوم فعالیت‌های باشد که پیش از این به انجام رسیده که متأسفانه ضوابط باعث افزایش مغایرت‌های شده که این خود باعث کند بودن اجرای طرح می‌شود.

حاجی‌زاده با اشاره به وجود ظرفیت‌های قوی در دامنه‌های کوه سبلان تصریح کرد:‌ منطقه سبلان به عنوان نخستین اثر طبیعی – فرهنگی خواهد بود که در یونسکو ثبت می‌شود که اگر این کار صورت بگیرد که در واقع یک رویداد جهانی و بین‌المللی برای ایران و استان اردبیل خواهد بود.

وی بیان کرد:‌ منطقه سبلان به عنوان میراث طبیعی – فرهنگی در جهان شناخته می‌شود که مطالعات ثبت این اثر در یونسکو در حال انجام بوده و دولت به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار این موضوع را پیگیری می‌کند.

فعالان آذربایجانی در سال های اخیر با شرکت در مراسم سالیانه ساوالان خواستار ثبت جهانی آن شده بودند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

وعده ثبت جهانی ساوالان در سه سال آینده

تپه حسنلو و دژ بسطام نامزدهای آذربایجان غربی برای ثبت جهانی

همدان: شهر لالجین ثبت جهانی می شود

روستای کندوان و جنگل‌های ارسباران در فهرست نامزدهای ثبت جهانی یونسکو

درباره این مطلب نظر دهید