انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سایه سنگین بی توجهی بر آثار تاریخی قره داغ

gere

اویان نیوز : میراث فرهنگی هر منطقه ای هویت تاریخی و فرهنگی آن منطقه را نشان می دهد، حفظ این آثار  برای هر ملتی ضرورت دارد ، ولی در این میان میراث فرهنگی شهرستان اهر مورد غفلت واقع شده است ، در مظلومیت میراث فرهنگی و آثار تاریخی اهر همین بس که آثار آسیب دیده از زلزله پس  از گذشت بیش از یک سال هنوز به طور کامل مرمت نشده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی ،  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی  و گردشگری استان  وعده پایان شهریور را برای پایان بازسازی داده است اما این در حالی است که خانه دکتر قاسم خان اهری نیازمند مرمت اساسی بوده و تاکنون بازسازی آن شروع نشده است.

 به نظر می رسد وعده تراب محمدی همانند وعده دولت در پایان بازسازی منطقه زلزله ارسباران تا سالگرد این زلزله باشد،  چگونه می خواستند برشیپور پایان بازسازی بدمند در حالی که هنوز در تأمین اعتبار بازسازی آثار تاریخی عاجز مانده اند.

پژوهشگر تاریخ و جغرافیای ارسباران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی گفت: فقدان اداره میراث فرهنگی در اهر و فقدان اراده و انگیزه و باور لازم برای حفاظت از مواریث فرهنگی و تاریخی این شهر باعث شده است که روز به روز شاهد پاک شدن سیمای تاریخی و اصیل شهر و از دست رفتن نمادها و نشانه های تاریخی آن باشیم.

 جعفر خضوعی  اظهار کرد: در خارج از شهر و در خصوص حفاری ها و غارت ها سخن بسیار است اما داخل شهر، اگر حمام و کاروانسرا و قنات نگه داشته ایم، میادین اصیل همچون میدان شهرداری را حفظ کنیم. ساختمان شهرداری اهر جزو میراث ملی است.

وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یک بار هم شده حق مطلب را در مورد اهر به جای آورد و ساختمان شهرداری را تملک و به موزه تاریخ ارسباران تبدیل کند. موزه ای که چندین سال است وعده اش را داده اند. هیچ کس نباید به خود اجازه می داد تا ذیل پروانه ساختی را امضا کند که در جوار این ساختمان بنای بلندتر ساخته شود. خانه آمری را هرچه زودتر باید تملک کنند و حفاظت کنند. متأسفانه حریم آن نیز حفظ نشده است.

 وی گفت: پیرامون بقعه شیخ شهاب الدین اهری باید آزاد شود و اگر ساختمان شبکه بهداشت دیگر قابل استفاده نیست، از ساخت و ساز مجدد پرهیز کرده  و آن را به شیخ بازگردانند،  بقعه شیخ مناره اش ( البته در زلزله فرونریخته بود و جایگزینی آجرهای فیروزه ای پروژه ای است که ارتباطی با زلزله ندارد) در حال بازسازی است اما گفته می شود در گنبد و برخی دیوارها نیز نیازمند مرمت است. در همین مورد بخصوص اگر مشکل اعتبار وجود دارد، مسئولان شهرستان بررسی کنند و مشخص سازند درآمد سالانه موقوفات در اجاره ی شیخ چه قدر است و به کجا می رود؟ درآمد آن را صرف مرمت و نگه داری و بازگشایی مجموعه شیخ شهاب الدین اهری بکنند.

این کارشناس ارشد و صاحب نظر در تاریخ ارسباران،  نیز افزود: متأسفانه مطالعه جامع و بازشناسی قابلیت های گردشگری شهرستان انجام نشده است و مکان های گردشگری معرفی شده هم هر کدام مشکلاتی دارند. برای نمونه هنوز کمپ گردشگری سد ستارخان بلاتکلیف است هرچند اخیراً شاهد تحرکات و اقدامات مثبتی از سوی نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری در اهر هستیم اما برای پیشبرد این حوزه در اهر اراده مجموعه مدیریت شهرستان و عنایت لازم از سوی اداره کل متبوع لازم است.

وی گفت: هنوز اهر هتل ندارد و معلوم نیست چرا سرمایه گذاران علاقه مند اغلب به در بسته برمی خورند، مسئولان باید دریابند که حتی اگر ریالی پروانه ساخت هم ندهد، باید مورد استقبال قرار گیرد،  وجود چنین هتلی سال های سال برای اهر درآمدزایی و اشتغالزایی می کند،  چرا خجالت نکشیدیم وقتی مهمانان جشنواره تئاتر ارسباران از استان های مختلف کشور را در یک مدرسه شبانه روزی اسکان دادیم.

وی ادامه داد: چرا خجالت نمی کشیم وقتی می شنویم گردشگران و حتی در سال اخیر مهمانان اهر برای اقامت در هتل به کلیبر می رفتند،  اگر نگاه سیاسی و سلیقه ای و چه بسا شخصی در استقبال از سرمایه گذار علاقه مند برای ساخت هتل وارد شود، خطای نابخشودنی حادث شده است .

خضوعی افزود: در دوره قبلی جشنواره ورنی در دو مکان شهر کلنگی برای احداث نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و به ویژه ورنی بر زمین زدند اما تاکنون خبری از پایان ساخت آنها و یا میزان پیشرفت شان در میان نیست. فراتر از گردشگری و صنایع دستی، بحث میراث فرهنگی مطرح است و ذیل همین عنوان میراث معنوی هم هست.

 وی ادامه داد: اگر راه اندازی اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در اهر مانند مشکین شهر آسان نیست و لابد موانعی هست، کارگروه ویژه ای با حضور مسئولان مرتبط و کارشناسان امر تشکیل و در خصوص مطالعات و شناسایی مواریث فرهنگی و معنوی در معرض خطر و نیازمند بازشناسی و احیا و حفاظت، اقدامات لازم به عمل آید.

درباره این مطلب نظر دهید