انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سبزی با طعم فاضلاب بر سر سفره‌‌های همدان

sebzicat1

اویان نیوز: کاشت سبزی در حواشی شهر همدان و آبیاری آن با فاضلاب شهری و حتی بیمارستانی گویا به امری عادی تبدیل شده است و مسئولان در این خصوص تنها در گفت‌وگوهای رسانه‌ای ابراز نگرانی می‌کنند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، استان همدان این روزها با دغدغه کم‌آبی مواجه است و به همین دلیل دستگاه‌های دولتی و اجرایی سعی بر مدیریت کامل وضعیت آب استان دارند.

بحث تغییر الگوی کشت نیز از دیگر مباحثی است که مدیران دستگاه‌های متولی در دست انجام دارند؛ اجرای سیستم آبیاری بارانی نیز از جمله مواردی است که این روزها تاکید بسیاری بر انجام آن می‌شود.

با همه این اوصاف در این کمبود آب نمی‌توان از عموم مردم انتظار داشت که به دلیل این‌گونه مشکلات برخی از محصولات را مصرف نکنند و توضیح این مهم که آب کافی برای کاشت محصولات سبزی و صیفی‌کاری وجود ندارد چندان مورد قبول جامعه نیست.

عموم مردم علاقه‌مند استفاده از سبزیجات و محصولاتی همچون گوجه‌فرنگی تازه هستند و در این راه برخی از افراد سودجو از این درخواست شهروندان سوء‌استفاده کرده و در حواشی شهر همدان اقدام به کاشت سبزی کرده‌اند.

هر چند تا اینجا این مهم اشکالی ندارد و می‌توان این‌گونه به مسئله نگاه کرد که قرار است افرادی از این راه با اجاره زمین و کشت غیر‌اصولی نان‌آور خانواده باشند، اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که این افراد اراضی زیر کشت سبزی و بعضاً برخی از محصولات صیفی‌کاری را با فاضلاب شهری آبیاری می‌کنند که تاکنون در این باره حرف‌های بسیاری زده شده است.

عمدتاً در برخی از مناطق افرادی زمین را برای کاشت سبزی در نظر گرفته‌اند و از فاضلاب بیمارستان برای آبیاری آن استفاده می‌کنند.

مصرف سبزی در همدان نسبتاً از سوی خانواده‌ها قابل توجه است و در این خصوص انتظار می‎رود دستگاه‌های مربوطه همچون علوم پزشکی نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشد و سلامت جان شهروندان را مهم تلقی کند.

براساس برخی از آمار و ارقام مسئولان در همدان ۱۶۰ هکتار زمین زیر کشت سبزی است و از این میزان تنها ۶۰ هکتار چاه آب دارد و مابقی با چه وضعیتی و چگونه آبیاری می‌شود مبحثی است که باید پیگیری و بررسی شود.

آبیاری با فاضلاب و ارائه گزارش در این خصوص تا آنجا پیش رفت که در جلسه بررسی وضعیت کشاورزی در فرمانداری بحث آبیاری سبزی با فاضلاب از سوی یکی از حاضران در جلسه خطاب به فرماندار همدان مطرح و عنوان شد که فاضلاب بیمارستان تأمین اجتماعی را برای آبیاری سبزی استفاده می‌کنند.

نکته قابل توجه این است که به دلیل سود مناسب و امکان کاشت در زمین‌هایی با وسعت اندک بسیاری از افراد سودجو با اجاره زمین در اطراف شهر اقدام به کاشت سبزی می‌کنند که این امر در نهایت موجب به خطر افتادن سلامت جامعه خواهد شد.

درباره این مطلب نظر دهید