انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سرمایه گذاری صدمیلیون دلاری آمریکا برای شناخت مغز

130402230736_brain_464x261_getty_nocredit

اویان نیوز: باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد دولتش صد میلیون دلار برای روشن کردن کارکردهای مغز و کسب آگاهی‌های تازه درباره بیماری‌هایی مانند آلزایمر و صرع سرمایه‌گذاری کرده است.

آقای اوباما گفت ابتکارهایی مانند “طرح ژنوم نسانی” دانش ژنتیک را متحول کرده است و اکنون او می‌خواهد همین کار را با مغز انجام دهد.

این طرح به دست بخش خصوصی و دولتی انجام خواهد شد.

این طرح “پژوهش در مغز از راه تکنولوژی‌های خلاقانه‌ عصب‌شناختی” یا برین BRAIN نام گرفته است.

اقای اوباما گفت: “رازی شگرف در انتظار کشف است. طرح برین با فراهم کردن ابزارهای مورد نیاز دانشمندان کمک می‌کند تصویری پویا از مغز در حال فعالیت به دست بیاید و درکی بهتر از چگونگی فکر کردن، آموختن و به یادآوردن ما فراهم شود. دستیابی به ین آگاهی‌ها تحول‌آفرین خواهد بود”.

مرز بعدی

این طرح در سال ۲۰۱۴ آغاز خواهد شد. مؤسسه ملی بهداشت (ان آی اچ) و آژانس طرح‌های پژوهش‌های پیشرفته دفاعی (دارپا) و بنیاد دانش ملی (ان اس اف) در این طرح مشارکت خواهند داشت.

این سرمایه یک صد میلیون دلاری برای ساخت تکنولوژی‌های تازه‌ای هزینه خواهد شد که برای تحقیق درباره‌ی چگونگی هم‌کنشی میلیاردها سلول در مغز انسان به کار می‌آیند.

دانشمندان در عین حال درباره نحوه ضبط، ذخیره و پردازش اطلاعات در مغز تحقیق می کنند و ارتباط رفتار با کارکردهای مغز را بررسی می نمایند.

آقای اوباما گفت “فهم ما از مغز در حال رشد است اما هم‌چنان راهی دراز در پیش روست.”

وی افزود: “ما انسانها می‌توانیم نور کهکشان‌ها را تا سال‌ها بعد اندازه‌گیری کنیم یا ذره‌هایی کوچک‌تر از اتم را مطالعه کنیم ولی هنوز معمای این ماده یک کیلو و نیمی را که میان دو گوش‌مان قرار گرفته است نگشوده‌ایم”.

مؤسسه آلن برای علوم مغزی تعهد کرده سالانه شصت میایون دلار برای طرح‌هایی مربوط به طرح برین هزینه کند. هم‌چنین مؤسسه سالک برای پژوهش‌های زیست‌شناختی نیز ۲۸ میلیون دلار به این کار اختصاص داده است.

یک کمیته‌ اخلاقی بر این طرح نظارت خواهد کرد.

آقای اوباما گفت سرمایه‌گذاری در زمینه علم ارزشمند است و به کارآفرینی و رشد اقتصادی کمک خواهد کرد.

وی گفت پژوهش‌های بنیادی “رانه‌ رشد” هستند. او افزود: “ما نمی‌توانیم این فرصت‌ها را از دست بدهیم در حالی که کشورهای دیگر در این رقابت از ما پیش‌تر هستند”.

خبر سرمایه‌گذاری در این زمینه پس از آن اعلام شد که خبری درباره طرحی اروپایی در زمینه دانش عصب‌شناسی منتشر گردید.

حدود هشتاد مؤسسه پژوهشی اروپایی و شماری مؤسسات خارج از اتحادیه اروپا در “پروژه مغز انسانی” مشارکت خواهند کرد. برآورد شده هزینه این طرح بیش از یک میلیارد یورو باشد.

این طرح انگیزش‌ها و الگوهای استوار بر کلان‌رایانه‌ها را به کار می‌گیرد تا مغز انسان را به طور مجازی بازسازی کند. این کار برای یافتن درمان‌هایی تازه برای بیماری‌های عصب‌شناختی صورت می‌پذیرد.

بی بی سی فارسی

درباره این مطلب نظر دهید