انتخاب زبان

آخرین اخبار

سفارت ایران در باکو خبر اویان نیوز را تکذیب کرد

اختصاصی اویان نیوز:سفارت ایران در باکو خبر اویان نیوز درباره پیامدهای خشکاندن دریاچه اورمیه و تخلیه بیش از ۱۰۰ روستا در سواحل این دریاچه را تکذیب کرد.
پایگاه خبری- تحلیلی اویان نیوز چهارشنبه ۲ اسفند۹۱ خبری با تیتر”بیش از ۱۰۰ روستا در سواحل دریاچه اورمیه خالی از سکنه گشته اند” را در خروجی سایت خود قرار داد . با توجه به اهمیت موضوع این خبر بلافاصله از سوی پایگاه خبری az.apa.az به نقل از اویان نیوز مورد استناد قرار گرفت و سپس در روزهای آتی در خروجی بسیاری از پایگاه های خبری دیگر باکو من جملهann.az ، ،publika.azروزنامه۵۲۵ ،news.lent.az و… قرار گرفت.همچنین آمریکانین سسی نیز به نقل از آپا این خبر را چند روز بعد منتشر کرد.در پی بازتاب گسترده این خبر در رسانه های باکو سفارت ایران تکذیبیه ای در سایت رسمی سفارت ایران قرار داد و خبر مذکور را تکذیب نمود.این تکذیبیه در رسانه های حکومتی ایران نیز بازتاب فراوانی داشت.خبرگزاری فارس نیز دیروز ۶ اسفند ۹۱ اقدام به انتشار این تکذیبیه نموده است که در انتهای این مطلب عینا درج خواهد شد.
اویان نیوز ضمن درج این تکذیبیه در روزهای آتی اسناد و مدارک لازم مربوط به نقش عوامل انسانی در خشکیدن دریاچه اورمیه و خالی از سکنه شدن بیش از ۱۰۰ روستای منطقه را منتشر خواهد نمود.

تکذیبیه سفارت ایران به نقل از خبرگزاری فارس:
سفیر ایران اخبار مربوط به وخامت وضعیت دریاچه ارومیه را تکذیب کرد
خبرگزاری فارس: سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو اخبار مربوط به وخامت وضعیت دریاچه ارومیه را تکذیب کرد و گفت: این دریاچه ذخیره با ارزش حیاتی برای منطقه و کشور است و دولت با تمام توان درصدد احیای آن می‌باشد.
به گزارش خبرگزاری فارس، محسن پاک‌آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های جمهوری آذربایجان مبنی بر وخیم بودن شرایط دریاچه ارومیه را تکذیب کرد و گفت: این دریاچه شناسنامه، هویت و سرمایه ایران اسلامی و ذخیره با ارزش حیاتی برای منطقه و کشور است و دولت با تمام توان و امکانات درصدد احیای آن می‌باشد.
وی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها به دلیل عدم اطلاع، اخباری مبنی بر خشک شدن یا کوچک شدن دریاچه ارومیه را مطرح می‌کنند، اظهار داشت: این اخبار تکذیب می‌شود و نظام جمهوری اسلامی اهتمام ویژه‌ای برای حل این مشکل دارد و از توان لازم برای احیای تالاب و زیست بوم کم نظیر دریاچه ارومیه برخوردار است.
سفیر ایران افزود: نه تنها دریاچه در حال خشک شدن نیست، بلکه در حال حاضر پهنه آبی این دریاچه دو هزار و ۷۰۰ کیلو متر مربع بوده و دارای ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ است و ۱۹ رودخانه به آن سرازیر می‌شود و به لحاظ درجه حفاظتی دریاچه ارومیه از عالی‌ترین درجه برخوردار است.
پاک‌آیین دلایل اصلی ایجاد مشکل در دریاچه ارومیه را، کاهش ۶۰ میلیمتری بارش سالانه در ۲۵ سال گذشته، خشکسالی، تغییرات اقلیمی، کاهش ورود روان آب‌ها به میزان حداقل ۱/۲ میلیارد متر مکعب در سال و افزایش یک و نیم درجه‌ای حرارت در ۲۵ سال گذشته عنوان کرد.
وی گفت: خبر مربوط به تخلیه ۱۰۰ روستا نیز ارتباطی با دریاچه ارومیه ندارد و مربوط به شهرستان ماکو است که این روستاها در مسیر سیل قرار گرفته و تخلیه شده‌اند.
سفیر ایران افزود: البته در حال حاضر ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی دریاچه ارومیه به سمت شوری می‌رود و ممکن است تعدادی از روستاییان این محدوده به علت مشکلات کشاورزی با بیکاری مواجه شوند که دولت در صدد است از این روند جلوگیری کند.
وی گفت: با توجه به شرایط حاد محیط زیست دریاچه ارومیه که تقریباً از ۱۵ سال گذشته شروع شده، سازمان حفاظت محیط زیست در قالب طرح بین‌المللی و ملی حفاظت از تالاب‌های ایران با همکاری دستگاه‌های مختلف دولتی در سطح ملی و استان‌های واقع در حوضه آبخیز دریاچه نسبت به تدوین برنامه مدیریت جامع دریاچه ارومیه با رویکرد مدیریت زیست بومی اقدام کرده است.
پاک‌آیین با تاکید بر اینکه دولت برای حل بحران آبی دریاچه ارومیه ضمن تصویب طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ اعتبارات کلان تخصیص داده و برای احیای این دریاچه پروژه‌های اضطراری کوتاه مدت و میان مدت تصویب کرده، اظهار داشت: براساس این برنامه، ضمن توقف سدسازی و توسعه اراضی کشاورزی در حوضچه این پهنه آبی، از سال گذشته بیش از ۱۰ میلیارد ریال برای لایروبی و انتقال آب رودخانه‌ها به دریاچه هزینه شده و ‌با اقدامات اولیه انجام گرفته در حوضه آبریز دریاچه، میزان آب ورودی در سال جاری به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته که با این اقدام به نحو قابل ملاحظه‌ای از کاهش ارتفاع آب دریاچه پیشگیری شده است.
وی افزود: اعطای تسهیلات بانکی برای ‌اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و تحویل حجمی آب در ۱۰ هزار هکتار از اراضی دشت زرینه رود میاندوآب از دیگر طرح‌های در دست اجرا است.
پاک‌آیین گفت: در همین رابطه اخیراً همایش بین‌المللی دریاچه ارومیه «چالش‌ها و راهکارها» با حضور بیش از ۵۰۰ میهمان داخلی و خارجی و همچنین با حضور معاون اول رئیس جمهور در ارومیه برگزار شد و ۱۰ نفر از محققان و اساتید دانشگاه‌های خارج از جمله کشورهای آلمان، روسیه، اوکراین، بلژیک، ترکیه، آمریکا، فنلاند و کرواسی راهکارهای خود را ارائه کردند.
لینک خبر:http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911205000856

لینک خبر مربوطه به تخلیه بیش از ۱۰۰ روستا در بخش فارسی اویان نیوز:
http://tiny.cc/du91sw

لینک خبر فوق در بخش ترکی آذربایجانی سایت اویان نیوز که مورد استناد رسانه های آذربایجان قرار گرفته است:
http://oyannews.com/az/92/

لینک های رسانه هایی که خبر فوق را در باکو به نقل از اویان نیوز بازتاب داده اند:
http://az.apa.az/news/289410
http://www.amerikaninsesi.org/content/urmiya_gol/1608091.html

http://regioninfo.us/baner/2490-urmiya-gl-trafnda-100-dn-ox-knd-tamam-boalb.html
http://www.525.az/site/?name=xeber&news_id=5873

لینک تکذیبیه خبر فوق از سوی سایت رسمی سفارت ایران در باکو:
http://www.iranembassy.az/az-xebergoster/852.html

 

Apa

نظرات این بخش بسته شده است