انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سقوط چشمگیر شاخص بورس تهران

bursa

اویان نیوز: شاخص بورس تهران دوشنبه ۳۰ دی ماه بار دیگر سقوطی چشمگیر را تجربه کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیو فردا، بر اساس آخرین داده‌های سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران، شاخص بورس از بیش از ۸۷ هزار واحد در ۱۰ روز گذشته به ۸۳ هزار و ۶۴۱ واحد سقوط کرده است.

طی این مدت شاخص بورس چندین بار دچار نوسان‌های چشمگیر بوده که طی ۴۷ سال گذشته بی‌سابقه توصیف شده است.

در همین زمینه خبرگزاری مهر ۳۰ دی گزارش داد که شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات روز دوشنبه با افت ۱۳۳۱ واحد مواجه شد و به ۸۳ هزار واحد بازگشت.

سقوط چشمگیر شاخص بورس در حالی است که دوشنبه توافق هسته‌ای ایران و غرب اجرایی شد و اروپا و آمریکا برخی از تحریم‌ها علیه ایران را تعلیق کردند؛  از جمله تحریم صادرات پتروشیمی و محدودیت‌های اعمال شده بر خودروسازی  که سهم بزرگی در بازار بورس دارند، برای شش ماه به حال تعلیق درآمد.

خبرگزاری مهر می‌نویسد که روز دوشنبه بیشتر نمادهای معاملاتی بازار سرمایه روندی منفی را تجربه کردند.

حامد ستاک کارشناس بازار سرمایه به این خبرگزاری گفته است که معمولا پس از هر صعود خوبی که شاخص دارد بازار منتظر بهانه ای برای اصلاح است.

بر اساس آماری که در سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران منتشر شده، شاخص بورس در سال ۹۰ حدود ۲۵۰ هزار واحد بود که در سال گذشته به حدود ۴۰۰ هزار واحد اوج گرفت. اما آنچه که باعث تعجب شده، اینکه این شاخص طی سال جاری تا دو برابر افزایش یافته و از مرز ۸۷ هزار واحد عبور کرده است.

کارشناسان اقتصادی تاکنون عوامل مختلفی مانند سهم چشمگیر شرکت‌های دولتی در بازار بورس که از حمایت‌ها و حتی کمک‌های مالی دولت برخوردارند، یا تغییر سمت جریان نقدینگی از بخش‌هایی که دچار بحران یا رکود هستند، مانند بخش صنعتی، بانکی، مسکن و واحدهای تولیدی به بازار بورس را دلیل افزایش شاخص بورس معرفی کرده‌اند.

همچنین در سال ۹۰ ارزش دلار حدود ۱۱۰۰ تومان بود، اما هم‌اکنون ارزش دلار در بازار آزاد ایران نزدیک به ۳۰۰۰ تومان است؛ به عبارتی ارزش ریال در مقابل دلار طی سه سال گذشته تا سه برابر کاهش یافته است. این وضعیت باعث شده است که ارزش اسمی سهام شرکت‌ها به ریال اوج بگیرد.

برخی از کارشناسان نیز افزایش شاخص سهام در ۳۳ ماه گذشته را مصنوعی و حبابی دانسته‌اند.

حسن قالیباف اصل مدیر عامل شرکت بورس نیز دوشنبه در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت که رشد بازار بورس خوب است و نوسانات اخیر در کوتاه مدت اتفاق افتاده است. وی با اشاره به لغو برخی تحریم‌ها گفت که گشایش‌های بین‌المللی در امور بانکی می‌تواند تاثیر مثبتی بر فعالیت شرکت‌ها داشته باشد.

در همین زمینه شاهین شایان آرانی کارشناس اقتصادی نیز به خبرگزاری فارس گفته است که این بازار با توجه به مولفه‌های اقتصادی فضای کسب و کار و دیگر شاخص‌ها رشد متعادلی نداشت و بالاتر از مولفه‌های اقتصادی بازدهی زیادی داده بود.

وی ادامه داد: این رشد گذشته، موجب نگرانی بیشتری شد به طوری که با وجود تورم بالا و عدم رشد اقتصادی مناسب، شرکت‌ها بازدهی بالایی داشتند.

اشاره وی به رشد منفی ۵.۸ درصدی اقتصاد ایران در سال گذشته است که برای سال جاری نیز در بهترین حالت رشد صفر درصدی پیش بینی شده است، اما در همین دوره زمانی سود خریداران اوراق سهام شرکت‌ها بیش از ۱۲۰ درصد بوده است.

درباره این مطلب نظر دهید