انتخاب زبان

آخرین اخبار

سلماس: «مجسمه فردوسی» به «میدان فردوسی» بازگردانده می شود

selmasferdosi

اویان نیوز: شهرداری سلماس در اطلاعیه ای اعلام کرده مجسمه فردوسی «به حالت اولیه» خود بازگردانده می شود.

به گزارش اویان نیوز، شامگاه چهارشنبه ۶اسفند۹۳ پایگاه اطلاع رسانی شهرداری سلماس با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده «مجسمه فردوسی» در محل قبلی خود نصب خواهد شد.

در اطلاعیه شهرداری سلماس آمده «تغییر نام میدان فردوسی» براساس روند قانونی و به «درخواست برخی اهالی» صورت گرفته بود.

روابط عمومی شهرداری سلماس علت بازگرداندن تندیس و صرفنظر این ارگان از تغییر نام این میدان را «تکدر خاطر برخی هموطنان ارجمند و نیز سوءاستفاده اجانب و بدخواهان مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» و « دستور استاندار آذربایجان غربی» عنوان کرده است.

بر همین اساس، تندیس فردوسی «پس از اصلاح در اسرع وقت در محل قبلی خود نصب خواهد شد.»

در روزهای اخیر، پس تغییر نام یکی از میداین شهر سلماس و برداشتن مجسمه فردوسی از این میدان، واکنش های مختلفی به این رویداد صورت پذیرفت.

برخی شهروندان آذربایجانی با راه اندازی کمپینی خرسندی خود را از این اقدام شهرداری سلماس ابراز کردند ولی واکنش های منفی از سوی برخی دانشگاهیان و محققان زبان فارسی و شهروندان اغلب فارسی زبان به این اتفاق کم نبود.

به اعتقاد محققان زبان فارسی فردوسی نماد وحدت ایرانیان بوده و این اقدام شهرداری سلماس در راستای ضربه زدن به وحدت ملی در ایران صورت گرفته است.

با این همه برخی شهروندان آذربایجانی معتقدند، فردوسی نماد نادیده گرفتن هویت های غیر فارس در ایران بوده و در اشعار وی مضامین توهین آمیز به اعراب و تورکان وجود دارد.

مطلب مرتبط:

تقابل باستان گرایی و مدرنیته – یادداشت اویان نیوز

نظر برای این مطلب داده شده است ۲

  1. روزگاری هر جایی که عنوان «شاه» داشت به «امام» و سایر عناوین دینی تغییر داده می‌شد و اکنون کار نظام جمهوری اسلامی به آنجا رسید که کسی جرأت نکند نام انقلاب را بر میدانی نهد که شاعر شاه‌ستا بوده است. امروز همه شوونیستها و عناصر ضد اسلام و باستانگرا زیر پرچم فردوسی سینه می‌زنند. اگر قرار بود انقلاب حامی و طرفدار فردوسی در مقابل انقلاب باشد، پس چرا انقلاب کردیم؟! مگر شاه بهتر از روحانیان، فردوسی‌پرستی را ترویج نمی‌کرد؟

  2. اگر این مجسمه منحوس به جای قبلی خود برگردد، به معنای آن است که مسئولان جمهوری اسلامی، دیگر عقیده دفاع از انقلاب و مردمگرایی را از دست داده و به طرف مبانی حکومتی ستمشاهی تمایل یافته‌اند. من کاری به این ندارم که عده‌ای در پی تطهیر فردوسی و شیعه‌ساختن او هستند، اما مرده‌ریگ او جز نفرت قومی در میان مسلمانان نمی‌پراکند و هرچه می‌گوید و می‌سراید کلیت حاکمیت اسلامی بر ایران را زیر سؤال می‌برد. از مسئولان ارشد حکومت می‌خواهیم که کینه‌توزی ملی ـ قومی را در آذربایجان شعله‌ور نسازند و اجازه ندهند جبهه شوونیسم سنگرهای دینی و آرمانهای انقلاب اسلامی را یکی پس از دیگری تسخیر کند.

درباره این مطلب نظر دهید