انتخاب زبان

آخرین اخبار

سولدوز : تخریب تپه "قالا باشی" / شورای شهر جدید سولدوز چه خواهد کرد؟

tepe bashı

اختصاصی اویان نیوز: در سالهای اخیر تپه تاریخی “قالا باشی” سولدوز توسط شورای شهر سابق و شهرداری این شهر برای ایجاد اماکن تجاری تخریب گردیده است.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، در دو سال گذشته اطراف تپه “قالا باشی” در داخل شهر سولدوز توسط شهرداری این شهرستان به بهانه طرح های بافت فرسوده در حال خاکبرداری می باشد تا برای اجرای برنامه های تجاری آماده گردد.

همین خاکبرداری ها مدارک تاریخی و معماری دوره های گذشته آن را به وضوح هویدا ساخت.

در بررسی های باستان شناسی انجام شده در محل و حتی در خیابانهای اطراف وجود سفالهایی از دوره برنز با تاریخ گذاری هزاره سوم قبل از میلاد (۵۰۰۰ سال قبل) کاملا به اثبات رسید.

تپه حدود ۲۵۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض و ارتفاعی حدود۱۴ متر در مورخه ۲۸بهمن۹۱ با شماره ۳۱۰۳۱ در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت گردید.

اولین تصاویر هوایی از تپه قالا باشی توسط اریک اشمیت درسال ۱۹۳۷ تهیه شده و در سال ۱۹۴۰ در دانشگاه شیکاکو آمریکا به چاپ رسیده است. در عکسهای آن زمان وجود دیوارهای حصار تدافعی یک سازه بزرگ چند ضلعی به همراه ۸ برج دیده بانی بر روی آن قابل مشاهده است.

به نظر اهالی این شهرستان، اصلی ترین دلیل بی توجهی شهرداری سولدوز در سالهای گذشته به میراث فرهنگی و هویتی این تپه، اعضای دوره گذشته شورای اسلامی شهر و شهرداری می باشند.

اعضای دوره گذشته شورای اسلامی شهر و شهرداری سولدوز  بیشتر تامین کننده منافع مهاجرانی بود که دغدغه فرهنگ و اصالت تاریخی شهرستان سولدوز را نداشتند.

اهالی شهرستان سولدوز انتظار دارند با تغییر اعضای این شورا و حضور افراد بومی در آن صیانت از این گوهر تاریخی در الویت قرار گیرد.

پیشتر نیز جمعی از فعالان آذربایجانی در ۳۱تیر۹۰ در ارتباط با تخریب این محوطه تاریخی با حضور در محل این تپه تاریخی خواستار توضیح مسئولین میراث فرهنگی این شهرستان شدند.(عکس از اینترنت )

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید