انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سومین کنگره ی تورکولوژی در دانشگاه آنکارا برگزار شد

21

اویان نیوز: روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۲ سومین کنگره ی تورکولوژی در دانشگاه آنکارا به همت گروه تورکولوژی این دانشگاه برگزار گردید.

به گزارش اؤیرنجی سسی این کنگره به نام مجله ی “وارلیق” با شعار “تورکجه نین وارلیغی اوچون” (برای بودن و بقای زبان ترکی) در سالن فارابی دانشکده ی زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا برگزار گردید. در این کنگره دکتر جواد هیئت جراح و متخصص معروف قلب، صاحب امتیاز مجله ی وارلیق، نویسنده آثاری فراوان در زمینه ی تاریخ و زبان آذربایجان حضور داشته  و ریاست کنگره را بر عهده داشت.

3-1024x768

موضوع کنگره در زمینه ی الفبای زبان ترکی در دنیای ترک بود و سخنرانان کنگره به ارائه ی مقالاتی در باب تاریخچه و فعالیت های صورت گرفته در دنیای ترک جهت اتحاد و نزدیکی الفبای مناطق ترک نشین پرداختند.

این کنگره با سخنرانی دکتر محمد رضا هیئت، عضو هیئت علمی گروه تورکولوژی دانشگاه آنکارا آغاز گردید. کنگره در سه بخش برگزار گردید که در بخش نخست دکتر محمدرضا هیئت به بیان وضعیت موجود در باب زبان ترکی و الفبای نگارشی آن در ایران پرداخته و به فعالیت های صورت گرفته در این باب اشاره نمود. سپس اساتیدی از کشورهای ازبکستان و قزاقستان به بیان تغییرات صورت گرفته و تلاش های انجام شده جهت گذار به الفبای لاتین در این کشورها پرداختند. بخش دوم کنگره به نام پروفسور حمید نطقی آغاز گردید و به مقالاتی در زمینه ی نیازهای موجود جهت همسانی بیشتر در الفبای زبان ترکی در مناطق مختلف دنیای ترک پرداخته شد. بخش سوم کنگره به اجرای موسیقی اختصاص داده شده بود.

این کنگره با استقبال بسیاری از دانشجویان و اساتید مواجه شده بود و هنگام سخنرانی دکتر جواد هیئت حاضرین با تشویق های مکرر ابراز احساسات می نمودند.

41-1024x768

درباره این مطلب نظر دهید