انتخاب زبان

آخرین اخبار

سیاست خارجی ترکیه در راه عادی سازی روابط با روسیه و اسرائیل

thumbs_b_c_388012361b0b375135233ab8887b0236

اویان نیوز: یک روز پس از اعلام توافق اسرائیل و ترکیه بر سر عادی سازی روابط دیپلماتیک، رئیس جمهور ترکیه  با ارسال نامه ای به همتای روس خود خواستار عادی سازی روابط دو کشور شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری آنادولو، دوشنبه ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه درباره نامه رجب طیب اردوغان به ولادمیر پوتین از «ناراحتی عمیق اردوغان از سقوط و مرگ سرباز روسی» خبر داد.

به گفته این مقام، در بخشی از این نامه آمده: «یک بار دیگر به خانواده خلبان روس کشته شده تسلیت گفته و [از آن ها] عذر خواهی می کنم.»

به گفته کالین، در این نامه، اردوغان خواستار «تاسیس دوباره روابط دوستانه بین دو کشور» شد.

آذرماه سال ۱۳۹۴ با سقوط یک فروند سوخوی روسی در حریم هوایی ترکیه و مرگ خلبان آن روابط ترکیه و روسیه به خصومت گرایید و روسیه تحریم هایی علیه این کشور و محدودیت هایی برای فعالیت شهروندان تُرک در این کشور وضع کرد؛ با این همه و پس از چند ماه، روسیه از بخش بزرگی از تحریم های خود صرف نظر کرد.

هفته گذشته نیز روسیه مقامات ترکیه را به یک نشست رسمی در سوچی دعوت کرد اند.

در همین حال، گفته می شود اسرائیل و ترکیه روز یکشنبه بر سر عادی سازی روابط دیپلماتیک خود به توافق رسیدند.

به گزارش یورو نیوز، یکی از مقامات رسمی دولت اسرائیل که همراه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور در رم، پایتخت ایتالیا به سر می برد این خبر را عنوان کرده است. هنوز وزارت امورخارجه ترکیه واکنشی درباره این خبر نداشته و احتمال می رود که اعلام رسمی از سرگیری روابط دوجانبه روز دوشنبه صورت گیرد.

از سال ۲۰۱۰ میلادی، همزمان با کشته شدن ۱۰ نفر از اتباع ترکیه در یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای غزه، روابط دو کشور به تیرگی گرایید. مذاکره میان دو دولت برای حل اختلافات با حمایت کاخ سفید، از سه سال پیش آغاز شد.

درباره این مطلب نظر دهید