انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

شب شهریار، شبی به یادماندنی برای ترک های تهران

shehriyar1

اویان نیوز: ۲۵سال پس از عروج شهریار شاعران، ترک‌های تهران برای بزرگداشت شاعر نامی آذربایجان، شعر و ترانه خواندند و کنسرت و رقص و سخنرانی برگزار کردند.

به گزارش اویان نیوز، ۱۰مهر۹۲ همایش بزرگداشت شهریار در تالار امام علی شهرداری منطقه ۲۲ به مدت پنج ساعت با حضور تعداد کثیری از علاقمندان و فعالان فرهنگی آذربایجانی با حمایت شهرداری منطقه ۲۲ تهران برگزار گردید.

 اجرای این همایش طولانی برعهده مهدی نعیمی، معلم زبان و ادبیات ترکی بود که با قرائت اشعار متنوع کلاسیک و مدرن آذربایجانی همراه بود.

همایش بزرگداشت شهریار با قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط سجاد معصومی، قاری برتر آذربایجانی آغاز و با سخنان اکبر آزاد فعال فرهنگی آذربایجانی ادامه یافت.

دبیر همایش در سخنان خود، ضمن ابراز خوشحالی از حضور پرتعداد ترک های تهران از سراسر این استان و تشکر از همراهی شهرداری منطقه ۲۲ به تجلیل از شهریار پرداخت و با قرائت اشعاری از او، بزرگداشت شاعران و نخبگان ادبی و فرهنگی را وظیفه همه آذربایجانی ها دانست.

یکی از مهمترین بخش های همایش بزرگداشت شهریار، شعرخوانی شاعران برجسته آذربایجان منتخب سه نسل مختلف بود.

آلما موغانلی، آتیلا کیشی زاده، سعید موغانلی، علیرضا آقازاده، شهرک میرزا، وحید نجاری، فرانک فرید به نمایندگی از سه نسل شاعران آذربایجان به قرائت قطعه هایی از اشعار خود پرداختند که در این میان، شعر طنز شهرک میرزا، شاعر طنزپرداز آذربایجان با عنوان “دئنه مرگ بر آمریکا” مورد استقبال شدید حاضران قرار گرفت.

سه سخنرانی متفاوت نیز از جمله برنامه های اصلی این همایش بود. نخستین سخنرانی به دکتر گروسی، اختصاص داشت.

 نماینده ترک مجلس شورای اسلامی شهر شهریارِ استان تهران در سخنان خود با قرائت اشعاری از منظومه حیدربابای شهریار، از اهمیت زبان آذربایجانی‌ها سخن گفت و افزود: برخلاف دیگر گویش‌های ایرانی، ترکی زبان است نه لهجه و یکی از کامل ترین زبان های دنیا است، کسانی که به این زبان حرف می زنند باید بتوانند میراث فرهنگی و زبانی خود را حفظ کنند. کسانی که به زبان ترکی حرف می زنند، در سراسر ایران و بخصوص تهران، پراکنده هستند تاجایی که در شهرهای مختلف استان تهران، نماینده های مجلس و اعضای شورای شهر و مسوولان، از میان ترک ها انتخاب می شود.

گروسی خاطرنشان کرد اکثریت قریب به اتفاق جمعیت شهریار و حومه ترک است.

این نماینده مجلس بر آموزش این زبان براساس قانون اساسی و تاکیدات رییس جمهور حسن روحانی تاکید کرد. سخنان این نماینده ترک مجلس شورای اسلامی با تشویق گسترده حاضران همراه شد.

کمال مرادی، مدیر امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۲۲ پس از دکتر گروسی به ایراد سخن پرداخت.

 وی با قرائت اشعاری از صمد وورغون، استاد شهریار، سعدی و حافظ به بررسی تطبیقی جایگاه غزل و نظیره گویی های حافظ و شهریار پرداخت و گفت: به گواه بسیاری از کارشناسان ادبیات، غزل شهریار بسیار قوی تر و حرفه ای تر از غزل حافظ است.

وی در ادامه سخنان خود از اهمیت ترویج و تبلیغ ادبیات و زبان ترکی در میان ملت آذربایجان و ادامه راه بزرگان این دیار سخن گفت.

حیدر بیات، شاعر و پژوهشگر برجسته آذربایجانی، سخنران دیگر همایش بود.

بیات در سخنان خود ضمن اشاره به قتل دکتر محمد مهدی بیات یکی از ترکولوژیست ها و شهریارشناس‌های عراق به دست تروریستها، به ارائه تازه ترین یافته های خود از شعر شهریار پرداخت .

شاعر و پژوهشگر آذربایجانی اظهار داشت: در شعر شهریار سه شهر ایران اهمیت محوری دارند شهریار به تبریز، تهران و شیراز بصورت ویژه اهمیت داده است. در این میان تنها شهری که هویت ترکی آن در شعر شهریار نمود دارد تبریز است. حال آنکه هویت ترکی شیراز در شعر شهریار منعکس نشده است.

وی گفت: شیراز جایگاه ویژه ای در شعر و ادبیات ترکی دارد. نخستین حکومت ترکان در ایران پس از اسلام در شیراز تشکیل شده است. و بسیاری از نخستین متون ترکی در جغرافیای سیاسی ایران امروز نیز در شیراز نگارش یافته است. برای مثال میتوان از اثر گمشده شیخ نجیب‌الدین بوزقوش شیرازی متوفای سال ۶۷۸ قمری در شیراز نام برد. نوشتن آثار ترکی در شیراز از اوایل قرن هفتم هجری و قبل از دوره سعدی شروع می‌شود و در قرون بعدی نیز ادامه می‌یابد. این متن‌ها در تاریخ ادبیات ترکی اهمیت بسیار زیادی دارند که متاسفانه از دید بسیاری از صاحبنظران و حتی خود شهریار نیز دور مانده است.

یکی از مهمترین بخش های همایش شهریار، اجرای رقص آذربایجانی توسط گروه هنری “اودلار دانس قروپو”، کنسرت موسیقی سنتی آذربایجان توسط گروه “ساوالاندا ساری بولبول” و کنسرت گروه “قارتال” بود که با تشویق حاضران روبرو شد.

همایش شهریار که از ساعت ۱۷ عصر چهارشنبه ۱۰مهر۹۲۲ در تالار امام علی آغاز و بعد از پنج ساعت برنامه فشرده، ساعت ده شب به پایان رسید.

shehriyar2 shehriyar3 shehriyar4 shehriyar5 shehriyar6 shehriyar7  shehriyar1shehriyar8

درباره این مطلب نظر دهید