انتخاب زبان

آخرین اخبار

شمار اعدام‌های شش روز اخير در ايران به ۱۴ نفر رسيد

اویان نیوز:سه نفر به اتهام “تجاوز به یک کودک” در شهر صدرای شیراز در مقابل دیدگان مردم اعدام شدند و چهار نفر نیز در زاهدان به دار آویخته شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، این سه نفر که از آن‌ها به نام “ح.ع، ی.ف و م.و” نام برده شده، صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن اعدام شده‌اند.
کوروش زارعی، معاون دادستان شیراز گفت: “مجرمینی که به دار مجازات آویخته شدند اقدام به ربودن پسر بچه صغیری کرده بودند که پس از اتمام کلاس درس قصد عزیمت به منزل را داشته است.”
به گفته وی “سه مجرم پسر بچه را به حاشیه شهر منتقل کرده و به عنف، اکراه، تهدید و ضرب و جرح به گاراژی در حاشیه شهر برده و اقدام به آزار و اذیت جنسی، جسمی و روحی شدیدی کرده بودند به نحوی که آخرین رمق حیات پسر بچه را از وی سلب کرده و سپس قربانی خود را نیمه جان در شهر رها کرده بودند.”

معاون دادستان شیراز افزود: “حد الهی لواط طبق شرع اسلام و قانون مجازات اسلامی قتل است که تعیین کیفیت و نحوه آن بر عهده حاکم شرع و قاضی دادگاه صادر کننده است.”

شمار بالای اعدام‌ها در ایران همواره مورد اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری قرار دارد اما مقام‌های این کشور می‌گویند مجازات اعدام یک مسئله داخلی و بر اساس “قوانین اسلام” است

همچنین روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه نیز چهار زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.
بنا به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این چهار نفر پرویز میر بلوچ زهی ۲۴ ساله، محمد شاه نور زهی ۲۰ ساله، عبدالله براغویی ۲۷ ساله، غلام ریگی سیستانی ۳۸ ساله روز گذشته در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

با اعدام این هفت نفر، شمار اعدام‌های شش روز اخیر در ایران به ۱۴ نفر رسید.پنج‌شنبه ۱۹ بهمن نیز جوان ۲۹ ساله‌ای که متهم به “تجاوز” بود در میدان گاز شیراز در برابر دیدگان مردم اعدام شد.
روز یکشنبه ۲۹ بهمن علاوه بر اعدام سه نفر در شیراز، سه نفر نیز به اتهام “قاچاق مواد مخدر” در اراک اعدام شدند.

شنبه ۲۸ بهمن‌ماه، تارنمای موکریان که به مسائل حقوق بشری در کردستان و آذربایجان غربی می‌پردازد، از اعدام یک نفر به نام عمر شهبازی به اتهام قتل، در در محوطه زندان مرکزی سنندج خبر داد.از سوی دیگر صباح لویمی، ۳۸ ساله که به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر بازداشت شده بود سحرگاه روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در محوطه زندان کارون اهواز اعدام شد.
روز چهارشنبه ۲۵ بهمن فردی به نام علی محمدزاده که متهم به قتل بود نیز در برابر دیدگان مردم منطقه شرق تهران به دار آویخته شد.
بر اساس آماری که مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ارائه کرده‌اند، حکومت ایران در سال گذشته میلادی به‌طور متوسط ماهانه ۵۰ نفر را در ایران اعدام کرده است.
شمار بالای اعدام‌ها در ایران همواره مورد اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری قرار دارد اما مقام‌های این کشور می‌گویند مجازات اعدام یک مسئله داخلی و بر اساس “قوانین اسلام” است.

رادیو زمانه

درباره این مطلب نظر دهید