شورای اروپا خواستار عقب نشینی ارمنستان از قره باغ آذربایجان شد - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز شورای اروپا خواستار عقب نشینی ارمنستان از قره باغ آذربایجان شد - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

قره باغ

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

شورای اروپا خواستار عقب نشینی ارمنستان از قره باغ آذربایجان شد

karabağ

اویان نیوز: کمیته سیاسی مجلس نمایندگان شورای اروپا از دولت ارمنستان خواست تا سربازان خود را از مناطق اشغالی آذربایجان در قره باغ علیا فرا بخواند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از TRT فارسی، این کمیته در بیانیه خود خواستار «احترام کامل به تاسیس تمامیت ارضی آذربایجان در چارچوب روند گروه مینسک و از طریق خروج کامل سربازان ارمنستان و شبه نظامیان خودسر از منطقه قره باغ علیا و همچنین تمامی مناطق اشغالی این کشور» شده است.

براساس این تصمیم ضمن فراخوانده شدن گروه مینسک برای بررسی وضعیت سیاسی- حقوقی قره باغ علیا، خواسته شده تا موضوعاتی چون تامین امنیت وضعیت جدید قره باغ، باز شدن یک کریدور از آذربایجان به نخجوان و گشوده شدن یک کریدور دیگر از ارمنستان به قره باغ و اتخاذ دیگر تدابیر امنیتی در دستور کار مذاکرات قرار گیرد.

در بیانیه مذکور ضمن ابراز تاسف از سنگینی سایه بحران های بزرگ بین المللی بر مسئله قره باغ، هشدار داده شده که عدم توجه به این مسئله و تاخیر در حل آن می تواند دو عضو شورای اروپا را تا به مرحله جنگ سوق دهد.

این بیانیه ضمن اینکه خواهان حل مسئله مسالمت آمیز بحران قره باغ شده از حکومت های باکو و ایروان خواسته تا از جنگ و برخورد نظامی پرهیز کنند.

کمیته امور سیاسی همچنین خواستار استقرار نیروهای صلح‌بان بین المللی برای نظارت بر امنیت مرزهای قره باغ علیا، خروج نیروهای ارمنستان و بازگشت امن تمامی آوارگان به مناطق اشغال شده قره باغ شده است.

درباره این مطلب نظر دهید