انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

صادرات نفت ایران به پایین‌ترین میزان رسیده است

0,,16225802_403,00

اویان نیوز: سازمان اطلاعات انرژی برآورد کرد که صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۲ به پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۸۶ میلادی به بعد رسیده است. کارشناسان می‌گویند ایران نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی خود را از دست داده است.

تحریم‌های سنگین بین‌المللی علیه صنعت نفت ایران، فروش و صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۲ را به پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۸۶ تا به امروز رسانده است.

سازمان “اطلاعات انرژی” ایالات متحده‌ی امریکا با اعلام این خبر گفت که برآورد آن‌ها این است که درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۲ تنها ۶۹ میلیارد دلار بوده است. درآمدهای نفتی ایران در سال ۲۰۱۱، بیش از ۹۵ میلیارد دلار بود.

گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید که تولید نفت خام ایران در سال گذشته میلادی ۱۷ درصد کاهش داشته است و مصرف سوخت‌های مایع از جمله بنزین، دیزل و سوخت‌های ویژه‌ی هواپیما تنها ۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بنا به این گزارش این میزان درآمد نفتی از سال ۲۰۰۹ و آغاز به کار دولت دهم در ایران نیز کمترین میزان است.

تحریم‌های سنگین بین‌المللی علیه سیستم بانکداری ایران و تحریم بانک مرکزی کشور نیز پرداخت‌های مالی به ایران با با موانع بسیاری مواجه کرده است.

در هفته جاری موسسه‌ بین‌المللی مطالعات انرژی و اقتصاد نیز اعلام کرد که ۲۵ میلیون بشکه نفت ایران بدون مشتری در ابر تانکرهای شرکت ملی نفت ایران در خلیج فارس ذخیره شده‌اند. ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز دست‌کم ۳۳ میلیون بشکه نفت بدون مشتری ذخیره کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از موسسه‌ی بین‌المللی مطالعات انرژی و اقتصاد گزارش داد که ایران نزدیک به ۵۰ درصد از درآمد نفتی خود را به دلیل تحریم‌های اقتصادی از دست داده است.

در عین‌حال اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ایران نیز به توافق رسیده‌اند که قیمت بنزین، گازوئیل و CNG افزایش چشمگیری داشته باشد تا امکان کسب درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت از محل حذف یارانه‌ها، محقق شود.

افزایش مصرف سوخت و تلاش برای مدیریت آن و همچنین قاچاق سوخت به کشورهای همسایه ایران از مهمترین دلایل این تصمیم اعلام شده است. پیش‌بینی می‌شود که مصرف بنزین در سال جدید خورشیدی، ۷ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. بر همین اساس گازوئیل نیز با افزایش ۵ درصدی در ایران روبرو خواهد بود.

دویچه وله

درباره این مطلب نظر دهید