انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

صندوق بین‌المللی پول: نرخ بیکاری در دوران روحانی بالا می‌رود

0,,17022812_403,00

اویان نیوز: به گزارش خبرگزاری “مهر” صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده نرخ بیکاری در ایران نه تنها در زمان دولت حسن روحانی کاهش نخواهد یافت، بلکه از ۱ /۱۳ درصد فعلی تا سال ۲۰۱۸ میلادی به ۷ /۱۷ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، خبرگزاری “مهر” در گزارشی با عنوان “خطر وقوع سونامی بیکاری” به نتایج بررسی تازه صندوف بین‌المللی پول را در مورد بیکاری در دولت روحانی منتشر کرده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده نرخ بیکاری ایران از ۱ /۱۳ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۷ /۱۷ درصد در ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت.

در ادامه این گزارش همچنین آمده: «صندوق بین المللی پول معتقد است وضعیت بیکاری در ایران طی سال‌های آینده بهبود نخواهد یافت و بازار کار ایران همچنان با بحران بیکاری کارجویان مواجه خواهد بود.»

آن‌طور که در این گزارش آمده بررسی جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در تابستان سال ۱۳۹۲ تعداد بیکاران در ایران ۲ میلیون ۵۶۳ هزار نفر بوده است.

گزارش مرکز آمار ایران

گزارش مرکز آمار ایران و اظهارات برخی از مقامات مسئول نیز نشان می‌دهد که ایرن با بحران شدید بیکاری روبرو است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران ۱ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر از بیکاران ایران در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله قرار دارند که “مهم‌ترین و مستعدترین گروه متقاضی کار در کشور” محسوب می شوند.

تابستان امسال نرخ بیکاری در ایران ۴ /۱۰ درصد اعلام شد، اما نرخ بیکاری گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله ۱ /۲۱ بود. نرخ بیکاری زنان در این رده سنی اما بسیار بالاتر از مردان است. ۷ /۴۱ درصد زنان ۱۵ تا ۲۹ ساله ایرانی بیکار هستند.

پیش از این معاون اول حسن روحانی، وزیر کار، وزیر اقتصاد و رئیس مرکز آمار ایران نیز در اظهارات جداگانه‌ای بازار کار ایران را در وضعیت “حاد و فوران تقاضا برای کار” اعلام کرده بودند.

نماینده مجلس: حتی ۵۰ شغل ایجاد نشده است

به تازگی یک منبع دولتی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس مدعی شده که ظرف ۶ ماه نخست سال ۱۰ هزار و ۹۵۰ اشتغال ایجاد شده است.

احمدی لاشکی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره این نامه گفته است: «این گونه آمارها خوب نیست؛ یکی از انتقاداتی که به دولت گذشته وارد بود درباره آمارهای نادرست بود. آمارهایی که ارائه می دهید صحیح باشد تا با احساسات مردم بازی نشود.»

او اضافه کرده است: «بر چه مبنایی اعلام می کنید ۱۰ هزار و ۹۵۰ اشتغال ایجاد کرده‌اید؟ اگر ۵۰ شغل ایجاد شده را به ما نشان دهید هنر کرده‌اید.»

این نماینده مجلس با بیان این‌که “آمارها دروغ نمی گویند، دروغگویان آمار می سازند” ادامه داده: «من افرادی را می شناسم که وام تولید گرفته‌اند اما برای منزل خود مبل خریداری کرده‌اند. آیا شما آن را شغل محاسبه می‌کنید؟ در کدام منزل یکی از فرزندان خانواده در بازار کار مشغول شده است؟»

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این نماینده مجلس درباره آمار ایجاد ۱۰ هزار و ۹۵۰ شغل گفته: «اظهارات آقای لاشکی درست است این میزان اشتغال ناپایدار است.»

ربیعی افزوده است:«درباره تدوین سیاست های اشتغال و همچنین تعاونی‌ها در جلسات آینده بحث می کنیم. این آمار برای مشاغل کوچک است؛ ما آسیب‌شناسی کردیم و منابعی نیز تامین شده، اما بخشنامه کردیم که فعلا هیچ هزینه‌ای برای اشتغال پرداخت نشود.»

آمارهای بیکاری در ایران قابل اعتماد نیستند، زیرا بخش چشمگیری از بیکاری به دلیل عدم مراجعه به وزارت کار یا اشتغال در مشاغل کاذب اساسا ثبت نمی‌شود.

درباره این مطلب نظر دهید