انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

طلایی که سیاهی‌اش برای زنجان است / کارخانه بازیافت زباله زنجان در مسیر انتظار

bazyaft

اویان نیوز: کشورهای توسعه یافته راهکارهای مناسبی برای دفع زباله پیدا کرده و حتی در مسیر بازیافت برآمدند و امروز در جهتی قرار دارند که از بازیافت آن میلیون‌ها دلار در سال صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود و از این‌رو این زباله می‌شود طلای سیاه که با علم به اهمیت آن بر طلا بودن آن صحه می‌گذاریم.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، شهرداری‌ها متولی جمع‌آوری، دفع و بازیافت زباله هستند. برخی از زباله‌‌ها مانند شیشه و پلاستیک تجزیه نمی‌شوند و بعضی دیگر هم مدت زیادی طول می‌کشد تا به چرخه طبیعت برگردند.

یکی از مسائلی که بسیاری از کشورهای جهان جزو برنامه‌های زباله خود قرار داده‌اند، تفکیک زباله از مبدأ است.

این کار علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، منجر به سلامت کالاهای تولید‌شده از مواد بازیافتی هم می‌شود. از سوی دیگر، با انجام این کار بخش زیادی از هزینه‌های جمع‌آوری و ساماندهی زباله حذف می‌شود.

عدم بازیافت زباله و هدر رفت سرمایه‌ها در زنجان

در این بین باید پرسید جمع‌آوری، دفع و بازیافت زباله در شهر زنجان چگونه صورت می‌گیرد؟ در حال حاضر شهر زنجان کارخانه بازیافت زباله ندارد.

مقرر بود طی سال‌های گذشته شهرداری زنجان در این زمینه اقدامی صورت دهد و برای بازیافت زیبا شهری زنجان اقدامی عملی صورت گیرد. هر چند مشکلات اعتباری و اولویت دادن به طرح های دیگر دلیلی برای وضعیت موجود عنوان شده است اما این موضوع مهم که می‌تواند برای توسعه وشهر و ارزآوری تاثیرگذاری باشد نباید مورد غفلت واقع شود.

طی سال‌های گذشته کارخانه بازیافت زباله همچون طرح‌های دیگری در حوزه شهری زنجان مورد توجه قرار نگرفته است و رو به فراموشی است.

مشکلات موجود در شهر زنجان در حالی ادامه دارد که بسیاری از کارآفرینان در این حوزه از زباله‌ها ورمی کمپوست تولید می‌کنند اما کسی توجهی به حضور آن‌ها در شهر زنجان نکرده است.

استفاده از زباله به عنوان کود گیاهی همواره مورد توجه قرار دارد و می‌توان زباله را طی فرآیندهایی به مواد تقویت‌کننده خاک یا کود(کمپوست) تبدیل نمود که سرشار از مواد آلی و عناصر مورد نیاز گیاه هستند.

هر انسانی که در شهر زندگی می‌کند، روزانه بیش از ۵۰۰ گرم زباله تولید می‌کند و اگر جمعیت شهر زنجان را ۴۰۰ هزار نفر تصور کنیم روزانه ۲۰۰ هزار کیلو گرم زباله در شهر تولید می‌شود.

حال باید گفت از این ۲۰۰ هزار کیلوگرم زباله تولیدی چه مقدار در شهر زنجان بازیافت می شود؟ پاسخ به این سوال صفر است.

 این در حالی است که می توان یک سوم آن را بازیافت کرد و در بخش کود گیاهی به‌کارگیری کرد. در این بخش افراد کارآفرین توانمندی در سطح شهر زنجان حضور دارند. با این کار می‌توان در استفاده از کودهای شیمیایی صرفه جویی کرد و اهداف مهم توسعه کیفی محصولات کشاورزی را نیز محقق کرد.

اگر  زباله تولیدی در یک روز از شهر زنجان به کودی همانند ورمی کمپوست تبدیل شود یعنی تولید ۶۶ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم ورمی کمپوست در هر روز که نه تنها دارای صرفه اقتصادی در چرخه تولید یک محصول از مواد اولیه بی ارزش است بلکه کمک برای توسعه کیفی محصولات کشاورزی نیز محسوب می‌شود.

………………………….

گزارش از احمد اسدی

درباره این مطلب نظر دهید