انتخاب زبان

آخرین اخبار

عباس لسانی بازداشت شد

abbas-lisani-300x216

اویان نیوز: عباس لسانی که پیش‌تر برای حضور در دادگاه احضار شده بود، دیروز با حضور در دادگاه انقلاب اردبیل، به دلیل عدم تودیع وثیقه بازداشت و به زندان مشکین‌شهر منتقل شد.
به گزارش اویان نیوز به نقل از هرانا، دیروز دوشنبه ۱۷آبان‌۹۵، عباس لسانی فعال مدنی آذربایجانی در شهر اردبیل، در شعبه یکم دادیاری دادسرای این استان تفهیم اتهام و به دلیل عدم تودیع ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه صادره ، بازداشت و به زندان مشکین‌شهر منتقل شد.

اتهام عباس لسانی «تبلیغ علیه نظام» به دلیل سخنرانی در مراسم عروسی آیدین ذاکر یکی از فعالین هویت‌طلب دیگر ساکن مشگین شهر در ۶ شهریور ماه سال جاری ذکر شده است.

بر اساس ابلاغیه‌ای که روز ۱۳ آبان ماه به منزل این فعال سیاسی تحویل داده شده بود، به وی مهلت ۵ روزه برای حضور در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی وانقلاب اردبیل اعلام شده بود.

در ابلاغیه مذکور، علت حضور این شهروند اردبیلی، شکایت قید شده و نام شخص حقیقی یا ارگان شاکی نیامده بود.

به گفته نزدیکان آقای لسانی؛ احتمال دارد این احضاریه در رابطه با حضور وی در مراسم آقای آیدین ذاکر باشد که وی نیز در طی روزهای گذشته به شعبه بازپرسی دادگاه مشگین شهر به ریاست آقای رنجبر احضار شده و با قرار کفالت ۱۰ میلیون تومانی، موقتا آزاد شده است.

به گفته منابع ذکر شده در هرانا، آقای لسانی در مراسم ازدواج آقای ذاکر یکی از سخنرانان بود و پس از تبریک مراسم، مطالبی در رابطه با لزوم تحصیل، دانش آموزی و فعالین ترک و مطالبی ازاین دست ایراد نمود.
این فعال بارها به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و در دادگاه انقلاب به حبس محکوم شده است.
وی به علت شرکت در تظاهرات سال ۸۵ اردبیل و شرکت در مراسم سالیانه قلعه بابک در تیر ۸۴ به ۳۰ ماه حبس تعزیری از سوی مراجع قضایی اردبیل و اهر محکوم شد. وی در طول سالهای ۸۵ ، ۸۶ ، ۸۷ در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده که مدتی از محکومیت خود را در تبعید و در زندان یزد گذراند.
این فعال آذربایجانی به دلیل شرکت در مراسم قلعه بابک در سالهای ۱۳۸۲ ٬ ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴، به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مشروطیت بر سر مزار باقرخان سالار ملی در مرداد ۱۳۸۴، انتشار تقویم تورکی در سال ۱۳۸۲، تحصن اعتراض آمیز در روز ۲تیر۸۳ در مسجد سرچشمه اردبیل، روز ۴خرداد۹۰ به دلیل شرکت در سالگرد شهدای خرداد ۸۵ آذربایجان در اورمیه، روز۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مرحوم ابراهیم جعفرزاده در خوی و روز ۱اسفند۹۲ در آستانه روز جهانی زبان مادری به همراه ده ها تن از فعالان آذربایجانی در اهر بازداشت شده است.
وی بارها در مقاطع مختلف بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.
سازمان عفوبین الملل، انجمن دفاع از حقوق زندانیان ، سازمانهای مختلف حقوق بشری طی سالیان گذشته در بیانیه های متعدد خود در دفاع از این فعال آذربایجانی و نگرانی از وضعیت وی صادر کرده اند.

سابقه خبر در اویان نیوز: 

دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی و همسرش برگزار شد

 عباس لسانی از زندان آزاد شد

سابقه خبر تا اردیبهشت سال ۱۳۹۵

 

درباره این مطلب نظر دهید