انتخاب زبان

آخرین اخبار

عباس لسانی به دادگاه انقلاب اردبیل "دعوت" شد

abbas lisani

اویان نیوز: امروز عباس لسانی به صورت تلفنی به دادگاه اردبیل  ”دعوت” شد.

بنا به اخبار رسیده به اویان نیوز، یکشنبه ۲۴آذر۹۲ رئیس دفتر دادگاه انقلاب اردبیل طی تماسی تلفنی با عباس لسانی فعال ملی – مدنی ساکن اردبیل از وی درخواست نموده صبح روز دوشنبه ۲۵آذر۹۲ در دادگاه انقلاب این شهر حضور یابد.

رئیس دفتر دادگاه انقلاب اردبیل در سخنان خود عنوان نموده است: این یک جلسه رسمی نبوده و مصاحبتی میان او و رئیس جدید دادگاه انقلاب اردبیل “قاضی اسد پور” خواهد بود.

علیرغم تاکید این فعال آذربایجانی مبنی بر لزوم صدور احضاریه کتبی برای حضور درجلسات رسمی دادگاه، گفته می شود وی با “دعوت” «قاضی اسد پور» رئیس جدید دادگاه انقلاب اردبیل  روز دوشنبه در این جلسه دیدار غیر رسمی حضور خواهد یافت.

در ماه های گذشته عباس لسانی چندین بار به دادگاه شهر اردبیل احضار گردیده است.

قاضی خندستانی بازپرسی شعبه ۵ عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل در این جلسات اتهامات زیر را به این فعال آذربایجانی تفهیم نموده است :

 ۱- تشکیل گروه “چنلی بئل” جهت اقدام علیه امنیت ملی از طریق به برگزاری تجمعات، راهپیمایی ها و اقدامات مختلف از جمله تجمع در مراسم قلعه بابک در سالهای مختلف، مراسم بزرگداشت ستارخان(در تهران)، مراسم بزرگداشت باقرخان (در تبریز)، مراسم قورخو دده (در اردبیل)، تجمع در کوه سبلان، مراسم بزرگداشت شهدای سولدوز، مراسم سالگرد ابراهیم جعفرزاده در خوی و ایراد سخنرانی در زمان و مکانهای مختلف از جمله مراسم های تشییع جنازه پرفسور فرزانه ، چنگیز بخت آور، مهندس امانی، عادل ارشادی فر ، فرهاد سروناز و …

 ۲- تحریک افکار عمومی با نوشته ها و اعلانات در فضای مجازی و تدارک شب نامه ها و سی دی جهت اقدام علیه امنیت ملی و ایجاد اغتشاشات

 ۳- توهین به رهبری

 ۴- تلاش برای بدست آوردن اسرار اداره اطلاعات و افشای آن، را به وی تفهیم نمود.

عباس لسانی فعال ملی – مدنی آذربایجانی بارها به دلیل فعالیت های مدنی خود از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته است. وی بعلت شرکت در تظاهرات سال ۸۵ اردبیل و شرکت در مراسم سالیانه قلعه بابک در تیر ۸۴ به ۳۰ ماه حبس تعزیری از سوی مراجع قضایی اردبیل و اهر محکوم شده است. وی در طول سالهای ۸۵ ، ۸۶ ، ۸۷  در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده که مدتی از محکومیت خود را در تبعید و در زندان یزد گذرانده است.

این فعال ملی – مدنی آذربایجان به دلیل شرکت در مراسم قلعه بابک در سالهای ۱۳۸۲ ٬ ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴، به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مشروطیت بر سر مزار باقرخان سالار ملی در مرداد ۱۳۸۴، انتشار تقویم ترکی در سال ۱۳۸۲، تحصن اعتراض آمیزی که ۲ تیر ۱۳۸۳ در مسجد سرچشمه اردبیل، روز ۴ خرداد ۱۳۹۰ به دلیل شرکت در سالگرد شهدای خرداد ۸۵ آذربایجان در اورمیه، روز ۱٨ شهریور ۱٣۹۰ در پی اعتراضات مردم آذربایجان به خشکاندن دریاچه اورمیه در اردبیل،  روز۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مرحوم ابراهیم جعفرزاده در خوی بازداشت شده است.

این فعال آذربایجانی بارها در مقاطع مختلف بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

سازمان عفوبین الملل، انجمن دفاع از حقوق زندانیان ، سازمانهای مختلف حقوق بشری طی سالیان گذشته در بیانیه های متعدد خود در دفاع از این فعال آذربایجانی و نگرانی از وضعیت وی صادر کرده اند.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است. 

سابقه خبر در اویان نیوز: 

توهین به رهبری اتهام جدید عباس لسانی

جلسه بازپرسی عباس لسانی برگذار نگردید

عباس لسانی مجددا به دادگاه اردبیل احضار شد

ﻋﺒﺎﺱ ﻟﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﮔﺎﻩ اردبیل احضار شد

درباره این مطلب نظر دهید